Gigantyczne przychody Legii Warszawa. Lech zarobił ponad połowę mniej

Ponad pół miliarda złotych - tyle wyniosły przychody wszystkich klubów Lotto Ekstraklasy w 2017 roku. Największy przychód zanotowała Legia, drugi Lech Poznań zarobił ponad połowę mniej. Firma Deloitte przedstawiła szczegółowy raport dotyczący zarobków wszystkich zespołów ligi.
1

Ponad pół miliarda przychodów

Zgodnie z raportem firmy Deloitte wszystkie kluby Lotto Ekstraklasy w 2017 roku zarobiły ponad pół miliarda złotych, dokładnie 550,4 mln zł. Doliczając do tego wpływy z transferów zagranicznych kwota wzrosłaby 695,6 mln. - Kolejny rok z rzędu roczne przychody klubów Ekstraklasy przekraczają pół mld zł. Ubiegłoroczny wynik był co prawda nieco gorszy niż w 2016 roku, ale trzeba uwzględnić fakt, że ze względu na śladowy udział polskich drużyn w rozgrywkach europejskich znacznie zmniejszyły się wpływy z tytułu praw telewizyjnych wypłacane przez UEFA - powiedział lider Sports Business Group Deloitte, Marcin Diakonowicz.

2 Feta piłkarzy i kibiców Legii po zdobyciu tytułu Mistrza Polski. Warszawa, pl. Zamkowy, 21 maja 2018 Feta piłkarzy i kibiców Legii po zdobyciu tytułu Mistrza Polski. Warszawa, pl. Zamkowy, 21 maja 2018 Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Legia na pierwszym miejscu

Legia Warszawa zajęła nie tylko pierwsze miejsce w zakończonym sezonie Lotto Ekstraklasy, ale również w zestawieniu przychodów, które w warszawskim klubie wyniosły aż 138 milionów. W rankingu finansowym stołeczny klub jest pierwszy kolejny raz z rzędu.

W 2016 roku przychody Legii były jednak jeszcze większe, bo wyniosły aż 207,4 mln zł. Wówczas mistrzowie Polski grali jednak w fazie grupowej Ligi Mistrzów, stąd znacznie wyższa kwota.

3

Lech Poznań drugi

Na drugim miejscu znalazł się Lech Poznań. Jego przychody wyniosły jednak "tylko" 66 milionów. Za nim znalazła się Lechia Gdańsk (40 mln) a dalej m.in. Zagłębie Lubin (37 mln) i Cracovia (32 mln).

W porównaniu do rankingu za rok 2016, aż dziewięć klubów poprawiło swoje wyniki finansowe, w tym Jagiellonia Białystok (plus 15 mln), Śląsk Wrocław (12 mln) i Lech Poznań (11 mln).

4

Raport Deloitte
Raport Deloitte

5

11 lat, 4 miliardy

W ciągu ostatnich 11 lat przychody klubów Ekstraklasy wyniosły ponad 4 mld zł. W 2007 roku przychody wynosiły jeszcze zaledwie 202,5 mln. - Przychody wypracowane przez kluby Ekstraklasy charakteryzuje trend wzrostowy. Systematycznie rosną wpływy uzyskiwane na rynku krajowym i już pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą lidze zwiększać przychody w kolejnych latach. Najważniejszym projektem będzie proces sprzedaży praw mediowych, który rusza w tym roku. Dodatkowe wpływy ma nam przynieść także nasza autorska aplikacja wpisująca się w nowy trend second screen experience oraz rozgrywki e-sportowe Ekstraklasy, do uruchomienia których intensywnie się przygotowujemy - mówi Marcin Animucki, Prezes Zarządu, Ekstraklasa S.A..

7 Jan Bednarek w meczu z Pogonią Szczecin Jan Bednarek w meczu z Pogonią Szczecin PIOTR SKÓRNICKI

145 milionów z zagranicznych transferów

Imponująca jest również wysokość przychodów polskich klubów z transferów zagranicznych. Na tych najwięcej zarobił Lech (55 mln zł), druga była Legia (34 mln), a trzecia Lechia (22 mln).

8

Raport Deloitte
Raport Deloitte

Komentarze (24)
Gigantyczne przychody Legii Warszawa. Lech zarobił ponad połowę mniej
Zaloguj się
 • eskulapp

  Oceniono 4 razy 4

  Niby przy potęgach to te budżety są dosyć małe, tylko czemu za 2 miesiące nasze kluby poodpadają z klubami zasadniczo bez budżetu (typu amatorzy z Islandii)? Chyba coś jest jednak nie tak z efektywnością wydawania tych pieniędzy.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 3 razy 3

  Sheriff czy inny Żalgiris Wilno spokojnie zweryfikuje te "miliony":)

 • c_lod

  Oceniono 3 razy 3

  138 mln PLN to nie jest duzo. To tylko 30 mln euro. Jakby taki Bayern mial 30 mln euro przychodu to by sie obsmiali.

 • pilot.tv

  Oceniono 2 razy 2

  138mln PLN to 32mln€. To nie sa zadne gigantyczne przychody. Kluby z czołowki ligi hiszpanskiej maja przychód rzędu 600mln €. Wicemistrz Hiszpanii - Atletico ma przychód rzedu 300mln €. O czym tu mowa. Czym sie podniecac? Jak nasze kluby nie beda regularnie grały w LM i LE to nigdy nie zarobia pieniedzy. Ale trzeba inwestowac w szkolenie, nie sprzedawac utalentowanych zawodników na ławki do zachodnich klubów.

 • stach_79

  Oceniono 4 razy 2

  Zamiast sprowadzac ciapy ze srodkowej Europy powinni zainwestowac w szkolenie mlodych - juz z 10 lat to pisze... udaloby sie w tym czasie niezla mlodziez wychowac.

 • piotr75330

  Oceniono 1 raz 1

  Proszę napisać o długach klubów Ekstraklasy w tym Legii. Dlaczego się o tym nie pisze? Co ma wspólnego przychód z długami i jaki jest ostateczny bilans? No proszę. Niech Legia oficjalnie poda jakie ma zadłużenie.. Ludzi można robić w wała..Wciskać kit.. Niech kluby wykażą się bilansem zysków i strat z uwzględnieniem budżetów i zaległości wszelkich.. I znów legia będzie liderem. Brawo prezes. I niech mi kitu nie wciskają. Bo się trochę na tym znam.. Szkoda że brakuje odwagi powiedzieć prawdę. Fikcyjny Klub z fikcyjnymi przychodami. Żałosne..

 • ros16

  Oceniono 1 raz 1

  Zawsze mi się wydawało, że zarobek to to samo co zysk. W artykule natomiast autor zrównuje zarobek z przychodami. A od przychodów trzeba odjąć jeszcze koszty żeby wyliczyć zysk. Właśnie dlatego myślę, że nie warto podniecać się samą wartością przychodów bo nie mówi ona nic o zyskach.

 • mjetker

  Oceniono 1 raz 1

  najpierw piszecie, ze kluby "zarobiły ponad pół miliarda złotych", pozniej piszecie o "przychodzie" klubow, podczas gdy zarobek=przychod minus koszty

 • popijajac_piwo

  Oceniono 1 raz 1

  Dopóki do tego interesu nie dokładam (abonamentu tv nie płacę), mogą zarabiać ile chcą...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX