Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

MŚ 2018. Najlepszy polski sędzia kontuzjowany. Co z mundialem?

- Jestem kontuzjowany. To uraz mechaniczny, który wykluczył mnie z sędziowania w 30. kolejce ekstraklasy i na pewno wykluczy z następnej. A co z mundialem? Zobaczymy. Walka z czasem trwa - mówi Sport.pl Szymon Marciniak, który znalazł się wśród 36 arbitrów wyznaczonych do prowadzenia meczów piłkarskich na mistrzostwach świata w Rosji.

- Zakładając, że Szymona [Marciniaka] nie wykluczyła z prowadzenia tych meczów żadna kontuzja, to może nawet i dobrze, że w tej kolejce odpoczął, przykucnął sobie z boku - mówił w sobotę wieczorem Sławomir Stempniewski, sędziowski ekspert stacji Canal+.

Ale to było błędne założenie. Bo Szymon Marciniak, najlepszy polski arbiter, nie sędziował w ostatniej kolejce ekstraklasy (przypomnijmy, że była to kolejka bez VAR) dlatego, że nabawił się kontuzji. - To uraz mechaniczny. Wykluczył mnie z sędziowania w 30. kolejce i na pewno wykluczy z następnej - mówi arbiter.

A co z mundialem - dopytujemy. - Raczej zagrożenia nie ma. Wydaje się, że zdążę wydobrzeć - odpowiada Marciniak. Ale od razu dodaje: - No, ale zobaczymy. Na razie walczę z czasem, bo uraz przytrafił się w fatalnym momencie. Za tydzień mam kluczowe testy biegowe w Coverciano we Włoszech. Organizuje je FIFA. To w zasadzie nasz ostatni sprawdzian przed mundialem - zwraca uwagę.

Testy w Coverciano potrwają dwa tygodnie. Potem komisja sędziowska FIFA znowu poda nazwiska arbitrów. Też do obsługi systemu VAR, który będzie pracował podczas najważniejszych meczów mundialu. W Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej podkreślają, że przy doborze sędziów na VAR będzie brane pod uwagę doświadczenie kandydata w obsłudze tego systemu.

Marciniak takie doświadczenie oczywiście posiada. Ekstraklasa była bowiem pionierem we wprowadzeniu tego systemu w Europie. Jedną z trzech lig - obok niemieckiej Bundesligi i włoskiej Serie A - która jako pierwsza zaczęła korzystać z VAR.

Powrót po 20 latach

Marciniak, 37-letni arbiter z Płocka, od kilku sezonów regularnie prowadzi mecze w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Był także na Euro 2016. We Francji sędziował trzy spotkania (Hiszpania - Czechy; Islandia - Austria; Niemcy - Słowacja). W dwóch kolejnych był arbitrem technicznym (Niemcy - Włochy; Walia - Portugalia).

Jeśli w czerwcu poleci na mundial, będzie pierwszym polskim sędzią na takiej imprezie od 20 lat. Ostatnim był Ryszard Wójcik, który w 1998 roku we Francji prowadził jedno spotkanie (Holandia - Korea Południowa).

FIFA listę 36 arbitrów głównych i 63 asystentów, którzy mają poprowadzić mecze w finałach piłkarskiego mundialu w Rosji (14 czerwca - 15 lipca), ogłosiła pod koniec marca. - Braliśmy pod uwagę umiejętności i osobowość każdego arbitra, a także poziom rozumienia piłki nożnej i umiejętności czytania zarówno gry, jak i różnych taktyk stosowanych przez zespoły - argumentowała swój wybór federacja.

Obok Marciniaka na liście znalazło się także dwóch jego asystentów: Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki. To sprawdzone w bojach trio sędziowskie, które ma za sobą bardzo udany występ w finałach Euro 2016. Arbitrzy są też regularnie wyznaczani do bardzo ważnych meczów w Lidze Mistrzów i Lidze Europy.

Mundial w Rosji rozpocznie się 14 czerwca. W meczu otwarcia - na Łużnikach w Moskwie - gospodarz zmierzy się z Arabią Saudyjską.

Lista arbitrów FIFA na MŚ w Rosji

Europa: Felix Brych (Niemcy), Cuneyt Cakir (Turcja), Siergiej Karasiew (Rosja), Bjoern Kuipers (Holandia), Szymon Marciniak (Polska), Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania), Milorad Mazic (Serbia), Gianluca Rocchi (Włochy), Damir Skomina (Słowenia), Clement Turpin (Francja)

Azja: Fahad Al Mirdasi (Arabia Saudyjska), Alireza Faghani (Iran), Rawszan Irmatow (Uzbekistan), Mohammed Mohamed (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Ryuji Sato (Japonia), Nawaf Shukralla (Bahrajn)

Afryka: Mehdi Abid Charef (Algieria), Malang Diedhiou (Senegal), Bakary Gassama (Gambia), Ghead Grisha (Egipt), Janny Sikazwe (Zambia), Bamlak Tessema (Etiopia)

Oceania: Mattew Conger (Nowa Zelandia), Norbert Hauata (Tahiti)

Strefa CONCACAF: Joel Aguilar (Salwador), Mark Geiger (USA), Jair Marrufo (USA), Ricardo Montero (Kostaryka), John Piiti (Panama), Cesar Ramos (Meksyk)

Ameryka Płd: Julio Bascunan (Chile), Enrique Caceres (Paragwaj), Andres Cunha (Urugwaj), Nestor Pitana (Argentyna), Sandro Ricci (Brazylia), Wilmar Roldan (Kolumbia).

Więcej o: