[WEEKEND POLAKÓW ZA GRANICĄ] Co się dzieje z kadrowiczami? Błysnęli ci, którzy nie są powołani

We Wrocławiu rozpoczyna się właśnie zgrupowanie reprezentacji Polski. Adam Nawałka ma jednak spory ból głowy, bo jego kadrowicze ostatnio nie zachwycają. Co więcej, wielu zawodników miało problemy z grą na dobrym poziomie. Część piłkarzy na stałe straciło miejsce w podstawowym składzie. Błysnęli za to ci, którzy nie są powołani.
13.11.2017  Gdańsk. Jakub Świerczok  podczas meczu towarzyskiego Polska - Meksyk 13.11.2017 Gdańsk. Jakub Świerczok podczas meczu towarzyskiego Polska - Meksyk Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Gole Polaków

Bramek biało-czerwonych było jak na lekarstwo. Błysnęli za to piłkarze, którzy nie są powołanie na zgrupowanie reprezentacji Polski, jak Wszołek, Stępiński czy Wilczek. Swojego pierwszego gola w nowym strzelił także Jakub Świerczok, który dostał powołanie.

Dobry mecz Wszołka

Paweł Wszołek, który nie jest powołany na zgrupowanie reprezentacji, przypomniał się szkoleniowcowi kadry. Zawodnik Queens Park Rangers zagrał bardzo dobry mecz, który okrasił bramką. Polak odebrał piłkę obrońcy i pobiegł z nią sam przez prawie pół boiska, a potem wpakował piłkę do bramki. Jego drużyna zremisowała z Fulham 2:2.

Pierwszy gol Świerczoka

W ostatnim meczu fazy zasadniczej ligi bułgarskiej pierwszego gola w barwach Łudogorca Razgrad zaliczył Jakub Świerczok. Reprezentant Polski ustalił wynik spotkania na 6:0, a jego bramka była bardzo efektowna. Polak popisał się kapitalnym lobem w 88. minucie spotkania.

Stępiński strzela Milanowi

Bardzo dobry mecz zagrał także Mariusz Stępiński. Polak wpisał się na listę strzelców przeciwko Milanowi, a chwilę później miał udział przy drugiej bramce dla Chievo. Polak przypomina się tym samym Adamowi Nawałce, bo tym razem nie dostał powołania na zgrupowanie kadry. Jego drużyna przegrała jednak 2:3.

Wilczek z asystą

Cały mecz zagrał także Kamil Wilczek. Zespół Broendby IF na swoim stadionie pokonał 2:1 Hobro w meczu 26. kolejki ligi duńskiej, a Polak zaliczył asystę przy trafieniu Jana Klimenta, które dało zwycięstwo jego drużynie.

Dania - Polska 4:0. Łukasz Fabiański Dania - Polska 4:0. Łukasz Fabiański FOT. KUBA ATYS

Szczęsny na ławce, Fabiański dostał "wolne"

Cały mecz na ławce rezerwowych i zespole Juventusu przesiedział Wojciech Szczęsny. Tym razem w bramce Starej Damy pojawiła się legenda - Gianluigi Buffon. Mecz ze SPAL zakończył się jednak bezbramkowym remisem.

Cały czas bardzo dobre oceny za swoją grę zdobywa Łukasz Fabiański. Polak jest w czołówce Premier League pod względem obronionych strzałów. Jego Swansea przegrało ostatnio z Tottenhamem 0:3 w FA Cup, a Polak dostał wolne.

Powołany na zgrupowanie Bartosz Białkowski również zagrał cały mecz w barwach swojego Ipswich. Niestety drużyna Polaka przegrała 1:0 z Bristol City.

Bartosz Bereszyński podczas meczu towarzyskiego Polska - Urugwaj na Stadionie Narodowym. Warszawa, 10 listopada 2017 Bartosz Bereszyński podczas meczu towarzyskiego Polska - Urugwaj na Stadionie Narodowym. Warszawa, 10 listopada 2017 Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Uraz Bereszyńskiego

Sampdoria poległa na własnym boisku w meczu z Interem Mediolan. Klub Polaków przegrał aż 0:5. Gwiazdą spotkania był Mauro Icardi, który strzelił cztery bramki. Niestety, po 34. minutach z boiska został ściągnięty Bartosz Bereszyński, bo Polakowi odnowił się uraz.

Podstawowy obrońca reprezentacji Polski nie radził sobie ze znakomicie dysponowanymi graczami Interu (podobnie jak i cała obrona Sampdorii). Konto polskiego obrońcy obciąża w szczególności trzecia bramka. Polak przegrał pojedynek biegowy z piłkarzem Interu, a Icardi okazał się najsprytniejszy w zamieszaniu podbramkowym.

Po 34. minutach ściągnął z boiska Polaka. Menagment piłkarza informował jednak, że zmiana nie była spowodowana słabą grą, tylko niedawną kontuzją Bereszyńskiego, która miała się odnowić

Cały mecz w barwach Dynama Kijów rozegrał Tomasz Kędziora. Jego drużyna rozbiła Worskłę (4:0), a Polak grał bardzo dobre zawody.

Niestety, Marcin Kamiński znowu rozpoczął mecz na ławce. Polak pojawił się jednak na boisku w 78. minucie spotkania. Jego Stuttgart wygrał z Freiburgiem 2:1.

Polska - Meksyk 0:1 Polska - Meksyk 0:1 JAN RUSEK

Cionek w świetnej formie

Bardzo dobry mecz w barwach SPAL zagrał za to Thiago Cionek. Polak był pewnym punktem defensywy i zebrał bardzo dobre oceny za swoją grę. Wielu ekspertów przyznaję, że Brazylijczyk z polskim paszportem zatrzymał ofensywę Juventusu. Wydaje się że Cionek jest teraz głównym kandydatem do gry obok Kamila Glika.

Niestety, miejsce w składzie drużyny SPAL stracił Bartosz Salamon.

Jeśli chodzi o Kamila Glika, to jego drużyna wygrała z Lille 2:1. Niestety polski obrońca miał udział przy straconej bramce. Jednak chwilę później znakomitym podaniem rozpoczął jednak akcje swojej drużyny, po której padł gol wyrównujący.

Również Łukasz Piszczek zagrał cały mecz w barwach Borussii Dortmund, a jego drużyna skromnie pokonała Hannover 96 1:0. Polak kilka razy w swoim stylu włączył się do akcji ofensywnej i stwarzał zagrożenie pod bramką Hanoweru. Niestety, przydarzyło mu się także kilka drobnych błędów w obronie.

Bardzo słaby Jaroszyński

W pierwszym składzie Chievo wystąpił także Paweł Jaroszyński, który był największym zaskoczeniem wśród piłkarzy powołanych na zgrupowanie reprezentacji Polski.

Polak wystąpił w meczu przeciwko Milanowi, ale nie zaliczy tego spotkania do udanych. Ba, można wręcz powiedzieć, że Jaroszyński całkowicie zawalił ten mecz. Polak miał udział właściwie przy trzech bramkach straconych przez swoją drużynę, a jego Chievo przegrało 2:3. Jedną z bramek dla Chievo strzelił za to Mariusz Stępiński.

Krychowiak przyspawany do ławki

Grzegorz Krychowiak stracił zaufanie w oczach trenera Alana Pardew. Po incydencie w zeszłym tygodniu, gdy Krychowiak nie podał ręki trenerowi, ten ukarał go grzywną w wysokości 100 tys funtów. W ostatniej kolejce West Brom grał z Bornemouth, a Krychowiak całe spotkanie obejrzał z ławki rezerwowych. Drużyna Polaka przegrała kolejny mecz w tym sezonie i jest poważnym kandydatem do spadku.

W meczu z Genoa (1:0) Piotr Zieliński pojawił się na murawie już w 20. minucie spotkania. Polak zmienił kontuzjowanego Marka Hamsika. Napoli dominowało praktycznie przez cały mecz, a Piotr Zieliński wymieniał sporo krótkich podań. Polski pomocnik został również ukarany żółtą kartką.

Karol Linetty nie grał w meczu z Interem (0:5) z powodu zbyt dużej liczby w żółtych kartek.

Cały mecz na ławce rezerwowych Łudogorca spędził Jacek Góralski.

Kamil Grosicki podczas meczu towarzyskiego Polska - Urugwaj na Stadionie Narodowym. Warszawa, 10 listopada 2017 Kamil Grosicki podczas meczu towarzyskiego Polska - Urugwaj na Stadionie Narodowym. Warszawa, 10 listopada 2017 Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Podcięte skrzydła

Wracający po kontuzji Kamil Grosicki zaliczył kolejne minuty w barwach Hull. Polak pojawił się na boisko dopiero w 76. minucie i kilka razy  próbował "szarpnąć" swoją stroną. Skrzydłowy nie wyróżnił się jednak niczym w tym spotkaniu. Przed Grosickim długa walka o powrót do dobrej formy.

Jakub Błaszczykowski również wraca do zdrowia po kontuzji pleców. Polak rozpoczął treningi, ale na razie jest za wcześnie na powrót do gry.

Robert Lewandowski Robert Lewandowski MATTHIAS SCHRADER/AP

Lewandowski zaczyna na ławce

Robert Lewandowski wszedł na ostatnie 18 minut wyjazdowego spotkania Bayernu Monachium z RB Lipsk, ale nie pomógł swojemu zespołowi w wywalczeniu choć jednego punktu. Lider przegrał 1-2.

Polak pojawił się na boisku w 72. minucie i zmienił Jamesa Rodrigueza. Lewandowski został przywitany przez kibiców z Lipska głośnymi gwizdami i niemal od razu po wejściu na boisko popełnił faul. W 83. minucie dostał żółtą kartkę za faul w środku pola. Polak chwilę później oddał niegroźny strzał.

Cały mecz na ławce Sampdorii przesiedział za to Dawid Kownacki.