Najdroższa XI zimowego okna transferowego

Zimowe okienko transferowe w największych ligach Europy kończy się 31 stycznia o godzinie 23:59. Najwyższy czas zrobić podsumowanie najdroższych piłkarzy, którzy zmienili klub tej zimy. W zestawieniu najdroższej 'jedenastki' nie zostały wzięte pod uwagę wymiany zawodników (Sanchez - Mchitarian), tylko transakcje pieniężne. Sprawdź jak wygląda najdroższa XI zimowego okna.
Franco Armani Franco Armani CC-BY-SA-4.0

Bramkarz - Franco Armani - 3,15 mln euro

Najdroższym bramkarzem w tym okienku transferowym jest Franco Armani. 31-letni Argentyńczyk przeszedł z kolumbijskiego Atletico Nacional do River Plate. Argentyńczycy zapłacili za niego 3,15 mln euro. Armani znajduje się w kręgu piłkarzy, którymi zainteresowany jest Jorge Sampaoli, selekcjoner reprezentacji Argentyny, w kontekście wyjazdu na mundial w Rosji.

Obrońca - Virgil van Dijk - 79 mln euro

27 grudnia Liverpool oficjalnie potwierdził pozyskanie holenderskiego obrońcy. Van Dijk został najdroższym obrońcą w historii futbolu. Po miesiącach spekulacji piłkarz Southampton przeszedł do Liverpoolu za 79 mln euro.

Holender zdążył rozegrać 3 mecze dla The Reds. Jedno spotkanie w Premier League ze Swansea (przegrana 0:1) i dwa w Pucharze Anglii: z Evertonem 2:1 (gol van Dijka) i porażka z  2:3 West Bromwich Albion Grzegorza Krychowiaka.

Obrońca - Aymeric Laporte - 65 mln euro

Aymeric Laporte został nowym zawodnikiem Manchesteru City. Athletic Bilbao nie mógł go zatrzymać, bo lider Premier League zapłacił kwotę odstępnego 65 milionów euro jaką stoper miał wpisaną w kontrakcie.

Laporte jest wychowankiem Athletic Bilbao, dla którego rozegrał 222 spotkania. Zdobył 10 bramek i zaliczył 6 asyst. W tym sezonie wystąpił w 30 meczach we wszystkich rozgrywkach.

Bask, tuż po Virgilu van Dijku, został drugim najdroższym obrońcą w historii.

Obrońca - Manuel Akanji - 21,5 mln euro

Manuel Akanji został nowym zawodnikiem Borussii Dortmund. FC Basel za stopera otrzymało 21,5 mln euro.

Szwajcarzy chcieli, by Akanji zasilił niemiecki klub dopiero po zakończeniu sezonu, ale do transferu doszło już w zimowym okienku transferowym.

Pochodzący z Nigerii stoper (mogący też grać na prawej obronie) był podporą Basel w tym sezonie. Rozegrał 28 meczów we wszystkich rozgrywkach, w których strzelił dwa gole i zaliczył dwie asysty. Wystąpił też cztery razy w reprezentacji Szwajcarii, w której zadebiutował w czerwcu zeszłego roku.

Philippe Coutinho Philippe Coutinho Twitter/Barcelona

Pomocnik - Philippe Coutinho - 120 mln euro

Brazylijczyk miał trafić do Hiszpanii już latem, ale wtedy Liverpool nie zgodził się na sprzedaż swojej gwiazdy. Sytuacja się zmieniła i 6 stycznia Barcelona oficjalnie pozyskała piłkarza The Reds. Coutinho ma kosztować aż 160 mln euro! 120 mln Barcelona zapłaciła od razu, pozostała kwota zostanie wypłacona po spełnieniu dodatkowych warunków. Brazylijczyk podpisał 5,5-letni kontrakt z klauzulą odejścia na poziomie 400 mln euro.

W tym sezonie Coutinho zagrał w 20 meczach Liverpoolu we wszystkich rozgrywkach. Strzelił aż dwanaście goli i zaliczył dziewięć asyst.

To drugi najwyższy transfer w historii piłki nożnej. Najdroższy był Neymar (222 mln euro). Latem Coutinho zostanie wyprzedzony przez Kyliana Mbappe - AS Monaco ma dostać za niego od Paris Saint-Germain łącznie aż 180 mln. Obecnie Mbappe jest wypożyczony.

Marcus Rashford Marcus Rashford MARTIN RICKETT/AP

Pomocnik - Ross Barkley - 17 mln euro

24-latek trafił do Chelsea za 17 milionów euro. Piłkarz miał trafić do The Blues już latem nawet za 35 mln, ale zmagał się wtedy z urazem mięśnia dwugłowego, przez co nie zagrał w tym sezonie ani jednego meczu w barwach Evertonu.

- Jestem naprawdę podekscytowany tym transferem. To, że przechodzę do tak wielkiego klubu jest dla mnie czymś niewiarygodnym - powiedział po podpisaniu kontraktu Barkley.

Pomocnik - Francis Coquelin - 14 mln euro

Pomocnik Arsenalu przeszedł do Valencii za 14 milionów euro. 26-letni Francuz grał bardzo mało w tym sezonie. Uzbierał zaledwie siedem występów, z czego tylko jeden w Premier League.

W La Liga zdążył rozegrać już 3 mecze. W wygranym spotkaniu z Deportivo La Coruna i przegranych z Las Palmas i Realem Madryt.

Ezequiel Barco Ezequiel Barco https://www.youtube.com/watch?v=KTo-xCRjWms

Pomocnik - Ezequiel Barco - 12,3 mln euro

Niespełna 19-letni Ezequiel Barco został nowym graczem Atlanta United. Przy okazji klub pobił rekord transferowy ligi MLS. Za piłkarza zapłacono 15 mln dolarów (12,3 mln euro). Dotychczasowy rekord transferowy MLS to było 10 mln dol. Tyle w 2013 roku Toronto FC zapłaciło za Michaela Bradley'a.

- To ważny moment w historii klubu. Ten transfer demonstruje, że chcemy sprowadzać młodych, utalentowanych piłkarzy. Cieszymy się, że Ezequiel dołączy do naszego klubu - stwierdził Darren Eales, prezes klubu.

Barco zwrócił na siebie uwagę jako 17-latek, gdy zaczął regularnie grać w argentyńskim Independiente. Pomógł swojej drużynie wygrać Copa Sudamericana strzelając gola z rzutu karnego w finale przeciwko Flamengo. Atlanta United w walce o piłkarza pokonała kluby z Europy. Zespół Atlanty prowadzi były trener Barcelony Gerardo "Tata" Martino.

Napastnik - Diego Costa - 55 mln euro

W sprawie transferu Diego Costy Chelsea z Atletico Madryt dogadała się już pod koniec września, ale oficjalnie Hiszpan został piłkarzem Los Colchoneros dopiero 1 stycznia. Atletico miało nałożony zakaz rejestrowania nowych piłkarzy. To efekt kary za naruszenia przepisów przy transferach nieletnich zawodników.

Madrytczycy zapłacili za swojego byłego piłkarza 55 mln euro, co jest ich rekordem transferowym. Costa podpisał 3,5 letni kontrakt.

Costa trafił do Chelsea latem 2014 roku. Łącznie zagrał w jej barwach 128 meczów, w których strzelił 58 goli i zanotował 24 asysty. W sezonie 2017/18 nie zagrał nawet ani minuty. To efekt konfliktu między nim a Antonio Conte, trenerem Chelsea.

Napastnik - Cedric Bakambu - 40 mln euro

Cedric Bakambu jest bohaterem jednego z najbardziej niespodziewanych transferów podczas zimowego okna. Zawodnik Villarrealu odszedł do Chin w transakcji wartej łącznie 150 mln euro!

26-latek strzelił dla Villarrealu dziewięć goli w lidze w tym sezonie. Dzięki temu zwrócił na siebie uwagę Beijing Guoan. Chińczycy zapłacili za niego 40 mln euro - to klauzula odejścia zapisana w kontrakcie z hiszpańskim klubem.

Jednak ze względu na chińskie przepisy klub musi zapłacić 38 mln euro podatku, który ma służyć ograniczeniu liczby obcokrajowców. Pieniądze te zostaną przeznaczone na szkolenie młodzieży w Chinach i rozbudowę niezbędnej infrastruktury.

Sam Bakambu zarobi 18 mln euro rocznie, podpisał czteroletni kontrakt. Zsumowanie wszystkich tych kwot daje łącznie 150 mln euro! Bakambu jest reprezentantem Demokratycznej Republiki Konga. W 16 meczach strzelił siedem goli.

Napastnik - Theo Walcott - 22,5 mln euro

Theo Walcott 17 stycznia przeszedł do Evertonu. Arsenal otrzymał za skrzydłowego 22,5 miliona euro.

Walcott zdecydował się na transfer ze względu na swoją, coraz mniej znaczącą, rolę w zespole Kanonierów. 28-latek wybierał pomiędzy dwiema ofertami - z Evertonu i Southampton. Ostatecznie zdecydował się na przenosiny do The Toffees, ze względu na trenera Sama Allardyce'a. Zawodnik liczy na to, że menedżer pomoże mu się odbudować i wrócić do składu reprezentacji Anglii.

Trener Arsenalu, Arsene Wenger, doskonale rozumiał intencje Walcotta i nie chciał zatrzymywać go na siłę w zespole, mimo, że jego kontrakt wygasał dopiero w czerwcu 2019 roku. - Mam z Theo dobre relacje i nie chcę, by był sfrustrowany uciekającą szansą na udział w mundialu - powiedział francuski szkoleniowiec.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.