Polacy za granicą. Świetny powrót Lewandowskiego. Cudowna asysta Krychowiaka

Dobrze spisywali się Polacy w ostatni weekend w ligach europejskich. Wracający po kontuzji do pierwszego składu Bayernu Robert Lewandowski dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. Piękną asystę w meczu z Evertonem zaliczył Grzegorz Krychowiak. Jak zaprezentowali się pozostali Polacy? Zapraszamy na przegląd występów polskich piłkarzy w Europie.
Robert Lewandowski i Kingsley Coman Robert Lewandowski i Kingsley Coman SVEN HOPPE/AP

Robert Lewandowski w jedenastce kolejki

Robert Lewandowski w świetnym stylu wrócił do drużyny Bayernu Monachium. Polski napastnik strzelił dwie bramki i został najlepszym zagranicznym strzelcem w historii Bayernu w niemieckiej Bundeslidze. Bild ocenił grę Polaka na 1, Kicker na 1,5 (w skali: 1 - klasa światowa, 6 - występ poniżej krytyki). W obu gazetach Lewandowski został wybrany do jedenastki kolejki. W 78. minucie za polskiego napastnika wszedł Sandro Wagner.

W 63. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jamesa Rodrigueza wyskoczył bardzo wysoko i uderzył piłkę głową. Jiri Pavlenka był bez szans. To była druga bramka w tym sezonie strzelona tym elementem ciała.

Bundesliga. Bayern Monachium - Werder Brema 4:2. Robert Lewandowski główką na 2:1 [ELEVEN SPORTS]

14 minut później Lewandowski znów dobrze użył głowy. Tym razem był w trudniejszej pozycji. Uderzał z kilkunastu metrów po dośrodkowaniu z głębi pola Thomasa Muellera. Trafił tuż przy słupku. To było jego 17. trafienie w sezonie. Polak pozostaje liderem klasyfikacji strzelców Bundesligi.

Łukasz Piszczek

Prawy obrońca reprezentacji Polski zagrał 90 minut w wyjazdowym meczu z Herthą Berlin. Polak nie wyróżnił niczym szczególnym, a Borussia ten mecz zremisowała 1:1. Kicker ocenił Piszczka na 3,5. Tylko Julian Weigl i Andre Schuerrle mieli w ekipie gości niższe noty (4).

Krychowiak znów zagrał w barwach WBA Krychowiak znów zagrał w barwach WBA PETER BYRNE/AP

Grzegorz Krychowiak

W 7. minucie spotkania na Goodison Park Krychowiak popisał się cudownym podaniem zewnętrzną częścią stopy do Jay'a Rodrigueza. Angielski napastnik znalazł się w sytuacji sam na sam z Jordanem Pickfordem i dał WBA prowadzenie w starciu z Evertonem. To druga asysta Krychowiaka w angielskim klubie. Ostatnią Polak zanotował 30 września w spotkaniu z Watfordem (2:2)

Krychowiak zagrał cały mecz. Według 'Birmingham Mail', 'Daily Mail' i portalu WhoScored został uznany za piłkarza meczu.

"Wygląda najlepiej odkąd gra w West Brom. Jest pewny siebie, co widzieliśmy przy asyście do Jaya Rodrigueza. Gra trójką środkowych pomocników wyraźnie nie odpowiadała mu" - napisali dziennikarze 'Birmingham Mail'.

Daniele De Rossi, Lucas Torreira i Karol Linetty Daniele De Rossi, Lucas Torreira i Karol Linetty GREGORIO BORGIA/AP

Polacy z Sampdorii

Pierwszy raz w historii w wyjściowym składzie Sampdorii wyszło trzech Polaków. Od pierwszej minuty zagrali Bartosz Bereszyński, Karol Linetty i Dawid Kownacki. Dwóch pierwszych rozegrało cały mecz. Kownackiego zmienił w 58. minucie Duvan Zapata.

Serwis Sampdoria News ocenił Bereszyńskiego na 6,5: Kolejny dobry i przekonujący występ polskiego obrońcy. Był uważny i pewny w obronie, ale szybko przechodził do ataku. Mieszanka uporu, determinacji i szybkości.

Karol Linetty dostał '7': Jego powrót do pierwszego składu dał całej drużynie świeżość, dynamikę i jakość. Dokładnie zagrywał decydujące podania kolegom z drużyny. Wreszcie bardziej aktywny w ataku.

Na '6' zasłużył Dawid Kownacki: Młody Polak jest gotowy do walki i poświęcenia. W pierwszej połowie mógł strzelić gola, ale Sportiello dokonał cudu w bramce Fiorentiny.

Napoli's Piotr Zielinski Napoli's Piotr Zielinski PETER DEJONG/AP

Piotr Zieliński

Lider Serie A - Napoli skromnie, bo 1:0 wygrało z nieźle spisującą się ostatnio Atalantą. 86 minut na wyjeździe w Bergamo rozegrał Piotr Zieliński. Polak w trudnym meczu wypadł jednak przeciętnie.

Polak właściwie niczym specjalnym się nie wyróżnił. W pierwszych minutach wybijał za linię końcową jak się wydawało prostą piłkę, potem dał odebrać sobie futbolówkę w środku pola. Drugą połowę rozpoczął bardzo niecelnym strzałem tuż zza linii pola karnego i dośrodkowaniem futbolówki wprost na głowy rywali. Maurizio Sarri zmienił go w 86 minucie.

Tiago Cionek podczas ostatnich dwóch lat stał się mocnym punktem kadry Tiago Cionek podczas ostatnich dwóch lat stał się mocnym punktem kadry KUBA ATYS

Debiut Cionka

Pełne 90. minut w swoim debiucie w SPAL zagrał Thiago Cionek. Drużyna reprezentanta Polski zremisowała na wyjeździe z Udinese 1:1. Obrońca zagrał co najmniej dobrze. Był jednym z najlepszych piłkarzy SPAL. Wyłączył z gry Lasagnę i Jankto. Udowodnił, że może dać jakość formacji obronnej swojej nowej drużyny. Od włoskiego Eurosportu dostał notę 6.

Rafał Gikiewicz - bramkarz SC Freiburg Rafał Gikiewicz - bramkarz SC Freiburg fot. Twitter

Debiut Gikiewicza

Rafał Gikiewicz wreszcie doczekał się debiutu we Freiburgu. Polak wszedł na boisko w 27. minucie z RB Lipsk zastępując kontuzjowanego Schwolowa. Drużyna polskiego bramkarza wygrała z wyżej notowanym rywalem 2:1. Duży udział miał w tym Gikiewicz. Polak przez Fussball Bild został oceniony na 2. Kicker dał mu ocenę 3.

Kamil Glik (z prawej) nie potrafił powstrzymać Timo Wernera Kamil Glik (z prawej) nie potrafił powstrzymać Timo Wernera Fot. Claude Paris / AP Photo

Kamil Glik

Polski obrońca zagrał na swoim równym poziomie. Bez większych błędów. Francuskie media oceniają Polaka na 5,5-6 w skali 1-10. Jego Monaco wygrało z Metz 3:1. Warto odnotować, że do tej pory Glik zagrał najwięcej minut ze wszystkich polskich piłkarzy za granicą.

Mariusz Stępiński

Napastnik Chievo rozegrał 61 minut w przegranym 1:5 meczu z Lazio. Pod koniec pierwszej połowy Stępiński padł faulowany w polu karnym, a sędzia odgwizdał 'jedenastkę'. Po chwili jednak skorzystał z systemu VAR i cofnął swoją decyzję. Polak zszedł przy stanie 2:1 dla Lazio. Włoski Eurosport ocenił polskiego napastnik na 5,5.

Marcin Kamiński podpisał kontrakt z VfB Stuttgart Marcin Kamiński podpisał kontrakt z VfB Stuttgart vfb.de

Marcin Kamiński

Polski obrońca wszedł na boisko po przerwie w wyjazdowym meczu z Mainz. Po pierwszej połowie był remis 1:1. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 3:2. Były piłkarz Lecha Poznań został oceniony przez Fussball Bild i Kickera na 4 i 5.