Złoty But. Lewandowski spada w klasyfikacji strzelców

Po przerwie świątecznej do gry wróciła niemiecka Bundesliga. W ostatniej kolejce, ze względu na uraz nie mógł zagrać Robert Lewandowski. Polak ostatniego gola w lidze zdobył 13 grudnia. W klasyfikacji Złotego Buta napastnik Bayernu spadł o jedno miejsce. Klasyfikację ustala się mnożąc gole strzelone razy współczynnik ligi. Pięć najlepszych europejskich lig ma współczynnik 2 (współczynnik ekstraklasy to 1,5). Sprawdź pełny ranking najlepszych strzelców w Europie.

1. miejsce - Ciro Immobile - 40 pkt

W ostatni weekend nie grała włoska Serie A, ale Włoch utrzymał prowadzenie w klasyfikacji. M.in. dzięki znakomitemu występowi w ostatniej kolejce przeciwko SPAL. Lazio rozgromiło na wyjeździe drużynę Bartosza Salamona 5:2, a Immobile strzelił aż 4 gole. Dzięki temu ma ich już 20 i 40 pkt w klasyfikacji Złotego Buta.

x x A

1. miejsce - Harry Kane - 40 pkt

Do Ciro Immobile dołączył Harry Kane, który jest w niesamowitej formie strzeleckiej. W ostatniej kolejce Tottenham pokonał Everton 4:0, a najlepszy strzelec poprzedniego roku zdobył 2 gole. Obecnie ma ich na koncie 20, co przy współczynniku 2 daje mu 40 punktów w klasyfikacji.

dd dd CLAUDE PARIS/AP

3. miejsce - Edinson Cavani - 38 pkt

Urugwajczyk nie poprawił swojego dorobku w weekend. Jego PSG wygrało na wyjeździe z Nantes 1:0, a napastnik zaliczył asystę przy golu Di Marii. Cavani do tej pory strzelił 19 goli i daje mu to 38 punktów w klasyfikacji Złotego Buta.

4. miejsce - Mauro Icardi - 36 pkt

Napastnik Interu Mediolan podobnie jak Immobile nie mógł w ten weekend poprawić swojego dorobku strzeleckiego. Argentyńczyk ma na swoim koncie 18 trafień w Serie A, co daje mu 36 punktów w klasyfikacji.

Egipcjanin Mohamed Salah cieszy się po golu dla Liverpoolu Egipcjanin Mohamed Salah cieszy się po golu dla Liverpoolu DANIEL HAMBURY/AP

4. miejsce - Mohamed Salah - 36 pkt

Po ostatniej kolejce Mauro Icardiego dogonił Mohamed Salah. Egipcjanin w meczu Liverpool - Manchester City (4:3) zdobył przepięknego gola strzałem z 40 metrów. Dzięki temu trafieniu skrzydłowy 'The Reds' wskoczył na czwarte miejsce klasyfikacji najlepszych strzelców z 18 bramkami na koncie i 36 punktami.

Lionel Messi Lionel Messi MANU FERNANDEZ/AP

6. miejsce - Lionel Messi - 34 pkt

Argentyńczyk dorzucił do swojego dorobku jednego gola w ostatniej kolejce. Barcelona wygrała z Realem Sociedad 4:2 (to pierwszy zwycięstwo Barcelony na Anoeta w lidze od 2007 roku). Messi wpisał się na listę strzelców w 85. minucie kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego. Obecnie as Barcy ma na swoim koncie 17 goli i 34 pkt w klasyfikacji Złotego Buta.

Jonas Jonas MATTHIAS SCHRADER/AP

7. miejsce - Jonas - 31,5 pkt

Piłkarz Benfiki jest w tym sezonie w rewelacyjnej formie. Brazylijczyk w 18 meczach ligowych zdobył 21 goli. Strzela gola średnio co 72 minuty. W ostatnim meczu przeciwko Bradze napastnik zdobył gola, dzięki któremu awansował na 7. miejsce w rankingu. Liga portugalska ma współczynnik 1,5, więc Brazylijczyk uzbierał 31,5 punktu.

Radość Radamela Falcao po golu strzelonym Manchesterowi City Radość Radamela Falcao po golu strzelonym Manchesterowi City DAVE THOMPSON/AP

8. miejsce - Radamel Falcao - 30 pkt

Kolumbijczyk ze względu na kontuzję łydki nie mógł zagrać w ostatnim meczu z Montpellier. Napastnik Monaco dotychczas pokonywał bramkarzy rywali 15-krotnie i ma na swoim koncie 30 pkt w klasyfikacji Złotego Buta.

Robert Lewandowski Robert Lewandowski MATTHIAS SCHRADER/AP

8. miejsce - Robert Lewandowski - 30 pkt

W ostatniej kolejce Robert Lewandowski nie mógł zagrać ze względu na uraz. Polak ostatniego gola w lidze zdobył 13 grudnia. Napastnik reprezentacji Polski spadł w rankingu o jedno miejsce. Wyprzedził go Brazylijczyk Jonas. Piłkarz Bayernu w 17 meczach zdobył 15 goli, co daje mu 30 punktów.

Igor Angulo Igor Angulo GRZEGORZ CELEJEWSKI

10. miejsce - Igor Angulo - 28,5 pkt

Hiszpan swoje konto bramkowe będzie mógł poprawić dopiero za miesiąc. Ekstraklasa wraca w lutym po przerwie zimowej. Górnik rozegra pierwszy mecz w nowym roku z Wisłą Płock. Angulo strzelił w lidze 19 goli i przy współczynniku 1,5 daje mu to 28,5 pkt.