Leo Messi pobił kolejny rekord. Argentyńczyk wyprzedził niemiecką legendę

W niedzielnym spotkaniu Barcelony z Realem Sociedad (4:2) Leo Messi kolejny raz wpisał się na listę strzelców w tym sezonie. Bramka zdobyta w meczu wyjazdowym była jego 366. w lidze hiszpańskiej. Dzięki temu 30-latek został najlepszym strzelcem w historii pięciu najlepszych lig europejskich, bijąc tym rekord Gerda Muellera, ustanowiony 39 lat temu.

Zanim trafił Messi, pięknie strzelił Suarez

Barcelona przegrywała w San Sebastian już 0:2 po bramkach Williana Jose i Juanmiego, ale pod koniec pierwszej połowy ruszyła do ataków. Najpierw gola strzelił Paulinho i 'Duma Katalonii' schodziła na przerwę z jednobramkową stratą.

Nie minęło dziesięć minut drugiej połowy, a zespół Ernesto Valverde doprowadził do wyrównania. Leo Messi zagrał piłkę do Luisa Suareza, a urugwajski napastnik w fenomenalny sposób pokonał Geronimo Rulliego.

Argentyńczyk przypieczętował zwycięstwo

W drugiej części spotkania z Realem Sociedad dominowała już tylko Barcelona. Prowadzenie podwyższył Luis Suarez, a zwycięstwo pięknym strzałem z rzutu wolnego przypieczętował Leo Messi, który swoim 366. golem w lidze hiszpańskiej pobił 39-letni rekord Gerda Muellera, dzięki czemu stał się najlepszym strzelcem w historii pięciu najmocniejszych lig w Europie.

Leo Messi - Primera Division

Gole: 366

Klub: FC Barcelona

Średnia bramek na mecz: 0,91

Messi jest absolutnym rekordzistą wśród strzelców w jednej lidze. Po niemal 40 latach pobił rekord Gerda Muellera, legendy Bayernu Monachium i niemieckiej piłki.

W ilości goli strzelonych w kilku ligach - spośród TOP5 w Europie - Messiego wciąż wyprzedza Cristiano Ronaldo. Portugalczyk w swojej karierze ligowej zdobył 373 bramki - 84 w Premier League i 289 w Primera Division.

W tym sezonie Messi znajduje się jednak w zdecydowanie lepszej formie niż Ronaldo. Argentyńczyk w obecnych rozgrywkach La Liga strzelił już 17 goli, Ronaldo tylko 4. Taka różnica pozwala przypuszczać, że gwiazdor Barcelony niebawem nadrobi stratę dzielącą go od wielkiego rywala, dzięki czemu przełamie kolejną barierę.

Gerd Mueller i Jan Tomaszewski po legendarnym meczu na wodzie w 1974 roku Gerd Mueller i Jan Tomaszewski po legendarnym meczu na wodzie w 1974 roku Anonymous (AP Photo)

Gerd Mueller - Bundesliga

Gole: 365

Klub: Bayern Monachium

Średnia bramek na mecz: 0,86

Alan Shearer po meczu Polska - Anglia 0:2 w Chorzowie (31 maja 1997) Alan Shearer po meczu Polska - Anglia 0:2 w Chorzowie (31 maja 1997) ROBERT KRZANOWSKI / Agencja Wyborcza.pl

Średnia bramek na mecz: 0,59

*W latach 1888-1992 najwyższą klasą rozgrywek w Anglii była First Division. Najlepszym strzelcem w jej historii został Jimmy Greaves, który gole strzelał dla Chelsea, Tottenhamu i West Hamu.

W 1992 roku ligę zastąpiono istniejącą do dziś Premier League. W niej najskuteczniejszy w historii był dotychczas Alan Shearer.