Bańka: 66 działaczy związków sportowych straci swoje funkcje. Wśród nich są członkowie zarządu PZPN, PZPS czy ZPRP

Niektórzy nie wypełnili formalności inni zrobili to po terminie. Łącznie jednak 66 członków zarządu z wszystkich polskich związków sportowych utraci swoje stanowiska. Wśród nich są przedstawiciele tych największych - PZPN, PZPS czy ZPRP. To efekty ustawy lustracyjnej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wydaje się, że w wielu przypadkach, bardziej niż na swojej przeszłości - działacze polegli na biurokracji.
1 Minister sportu Witold Bańka Minister sportu Witold Bańka Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Nowa ustawa wprowadza zmiany

Dokumenty lustracyjne, w obliczu niedawnej zmiany ustawy o sporcie musiało wypełnić 440 członków zarządu z 65 polskich związków sportowych - od przedstawicieli władz płetwonurkowania, psich zaprzęgów, aż po działaczy piłkarskich.

We wrześniu tego roku weszła w życie ustawa według której członkiem zarządu związku w Polsce nie może być osoba będąca kiedyś funkcjonariuszem organów bezpieczeństwa PRL.

2

66 osób na wylocie

Według informacji przekazanych przez MSiT oświadczenia lustracyjne złożyło 397 członków zarządu, ale 24 dokumenty przesłano już po terminie. Wobec 42 osób które wcale nie wypełniły, jak określa to minister Witold Bańka, "prostej ankiety", mamy łącznie 66 członków zarządu, którzy utracą swą funkcję w związkach sportowych.

- W niektórych przypadkach to pokazuje chaos w związkach, czy brak rzetelności pracujących tam osób- powiedział minister na spotkaniu z dziennikarzami.

Wśród osób, które wcale nie wypełniły oświadczenia mamy m.in. całe pięcioosobowe zarządy związków curlingu czy też płetwonurkowania. Niemal połowa zarządu Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów nie przesłała oświadczenia lub zrobiła to nieterminowo. Jej działacze też będą musieli ustąpić.

3 Konferencja prasowa Bezpieczny Stadion. Gościem był m.in. Zbigniew Boniek i minister sportu - Witold Bańka Konferencja prasowa Bezpieczny Stadion. Gościem był m.in. Zbigniew Boniek i minister sportu - Witold Bańka PAWEŁ MAŁECKI

Nie ma nazwisk, ale liczby mówią dużo

Na liście opublikowanej przez ministerstwo nie ma na razie nazwisk, ale są liczby. Jasno wynika z nich, że kilka osób będzie musiało zrezygnować z pełnionych funkcji także w tych największych związkach sportowych. Wśród działaczy, którzy nie przekazali informacji lustracyjnych jest po jednym działaczu z Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Jedna osoba z zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej przesłała takie oświadczenie już po terminie. W siedzibie na Bitwy Warszawskiej na razie nikt nie wie, o kogo chodzi.


 

4

"O prezesa może być pan spokojny"

"Nie mam pojęcia, kto to. Oświadczenia wysyłało się indywidualnie. O prezesa może być pan spokojny" - wyjaśnił nam krótko Zbigniew Boniek.

Ministerstwo zasygnalizowało, że w dwóch przypadkach oświadczenia członków zarządu PZPN będą wymagały wyjaśnienia. W sumie takie zastrzeżenia są co do 51 otrzymanych dokumentów. W niektórych przypadkach oświadczenia są "niejednoznaczne" w innych nie mają wpisanego nr PESEL czy numeru dowodu osobistego.

W przypadku jednego działacza związku sportowego, ministerstwo zostało poinformowane o jego rezygnacji z dotychczas pełnionej funkcji.

Komentarze (21)
Bańka: 66 działaczy związków sportowych straci swoje funkcje. Wśród nich są członkowie zarządu PZPN, PZPS czy ZPRP
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 13 razy 7

  Kużwa =-do związków sportowych chcą też powpychać swoich ?
  Niedługo już nawet posady sprzątaczki będą musiały mieć placet PiS-u.
  Oj, jak ten reżim się zawali to polecą te wszystkie szuje z nadania i z pewnością też przy tym wyjdą grube afery.
  .

 • devon_rex

  Oceniono 12 razy 6

  Biedna Polska. Mam mniejsze obawy przed byłymi ubekami niż przed prymitywnymi inkwizytorami. Może ktoś kiedyś pójdzie po rozum do głowy i rozgoni tych pseudo bohaterów i obiboków z pisu i ipn-u. Ten cały bańka nic nie robi to przynajmniej zajął się polowaniem na czarownice.

 • wawiak57

  Oceniono 12 razy 6

  Ja mam podejrzaną panią Hanię z pobliskiego sklepu. Wiek wskazuje, że mogła współpracować i ma takie wilcze oczy.

 • munaciello

  Oceniono 5 razy 3

  Ja chciałbym, by za lustrację w kraju (nie tylko w sporcie) odpowiedzialny został towarzysz Piotrowicz.
  Jego zastępcami powinni być towarzysze Targalski, Czabański, Łopiński, Kryże, Wolski i Pietrzak.
  Znają problem najlepiej, bo z autopsji.

 • 1234qwerty

  Oceniono 2 razy 2

  No to babcie klozetowe w strachu.

 • sclavus

  Oceniono 2 razy 2

  Zanim pisia kadencja się skończy, ile sprzątaczek zostanie "zlustrowanych"???... żeby misiewiczówny własne można było wkręcić...
  Przecież to już amok lustracyjno-paranoiczny jest!!!

 • justas32

  Oceniono 1 raz 1

  Lustracja - to opium dla ludu ...

 • jan-ru

  Oceniono 3 razy 1

  50% za PIS to ile trzeba koryt wypełnić.

 • jan-ru

  Oceniono 3 razy 1

  Bańka młody chłop a taki jebnięty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX