Ekstraklasa. Transfery polskich klubów imponują! Wybraliśmy najlepsze

W LOTTO Ekstraklasie już dawno nie było tak ciekawych transferów. Powroty byłych reprezentantów Polski, reprezentant Szwecji i bramkarz, którego chciały czołowe europejskie kluby. Dzieje się, a to dopiero początek! Zobaczcie ranking najlepszych transferów, który przygotował Dominik Wardzichowski.
Deniss Rakels na testach medycznych w Lechu Poznań Deniss Rakels na testach medycznych w Lechu Poznań lechpoznan.pl/fot. Marcin Rajczak

Transfery polskich klubów imponują! Uczestnik Euro 2012 wraca do Polski

W LOTTO Ekstraklasie już dawno nie było tak ciekawych transferów. Powroty byłych reprezentantów Polski, reprezentant Szwecji i bramkarz, którego chciały czołowe europejskie kluby. Dzieje się, a to dopiero początek! Zobaczcie ranking najlepszych transferów, który przygotował Dominik Wardzichowski.

Aleksander Jagiełło Aleksander Jagiełło Fot. Jan Kowalski / Agencja Wyborcza.pl

16. Aleksander Jagiełło

Były piłkarz Legii Warszawa ma za sobą udany sezon w 1. lidze. 22-letni skrzydłowy zagrał w 34 meczach Znicza Pruszków - strzelił osiem goli i miał sześć asyst. Nowy sezon Jagiełło rozpocznie w Piaście Gliwice. Śląski klub zaoferował szybkiemu skrzydłowemu kontrakt do 30. czerwca 2019 roku. Ciekawy transfer piłkarza, który w Legii Warszawa uznawany był za wielki talent. Czas to potwierdzić!

W towarzyskim meczu reprezentacji do lat 18 Polska uległa w Gdyni Anglii 2:3 W towarzyskim meczu reprezentacji do lat 18 Polska uległa w Gdyni Anglii 2:3 RAFAŁ MALKO

15. Oktawian Skrzecz

Młodzieżowy reprezentant Polski w 2013 roku zdecydował się na transfer z Lechii Gdańsk do Schalke 04 Gelsenkirchen. W Niemczech występował w zespołach U17, U19 i rezerwach. Poprzedni sezon spędził grając w rozgrywkach Regionalliga West, gdzie strzelił dwa gole w 15 meczach. Teraz Skrzecz zdecydował się na powrót do Polski. W nowym sezonie zagra w Śląsku Wrocław i będzie chciał udowodnić swój talent i potencjał.

14. Lennard Sowah

Ciekawy transfer Cracovii. Klub Janusza Filipiaka podpisał roczny kontrakt z 24-letnim lewym obrońcą, który poprzedni sezon spędził w Heart of Midlothian FC. Statystyki Sowaha na kolana nie rzucają. 22 mecze, zero goli i jedna asysta, ale w w drużynie Michała Probierza może stać się ważną postacią.

Śląsk - Lechia Śląsk - Lechia JAN RUSEK

13. Kamil Biliński

W Śląsku Wrocław strzelił 11 goli w 32 meczach, ale drużyna prowadzona przez Jana Urbana nie zdecydowała się przedłużyć kontraktu z 29-letnim napastnikiem. Z okazji skorzystała Wisła Płock. Biliński trafił do Płocka na zasadzie wolnego transferu, a jego obecność w drużynie może dać nową jakość w ofensywie zespołu Marcina Kaczmarka.

Zagrywa Adam Matuszczyk Zagrywa Adam Matuszczyk Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

12. Adam Matuszczyk

Były reprezentant Polski, uczestnik Euro 2012 chce jak najszybciej zapomnieć o poprzednim sezonie. W Brunszwiku zagrał dwie minuty w 2. Bundeslidze - w całym sezonie! Matuszczyk nie pograł też w drugiej drużynie, gdzie rozegrał jedno pełne spotkanie. Sytuację 28-letniego pomocnika wykorzystało Zagłębie Lubin, które widzi w tym piłkarzu kluczowego gracza środka pola.

Florian Schikowski Florian Schikowski Lechia Gdańsk

11. Florian Schikowski

Czas na sprawdzian dużego talentu polskiej piłki! Lechia Gdańsk zdecydowała się podpisać kontrakt z Florianem Schikowskim, 19-letnim pomocnikiem, który systematycznie przebijał się przez struktury niemieckiego szkolenia. Piłkarz urodzony w Duesseldorfie spędził poprzedni sezon w młodzieżowej drużynie Borussii Moenchengladbach. Strzelił 17 goli w 34 meczach i miał pięć asyst.

10. Guilherme

Jeden z najlepszych lewych obrońców poprzedniego sezony w LOTTO Ekstraklasie. Brazylijczyk grą w Niecieczy zapracował na transfer do Białegostoku, gdzie o miejsce w wyjściowym składzie powalczy z Piotrem Tomasikiem. 27-letni Brazylijczyk podpisał trzyletni kontrakt z Jagiellonią Białystok.

Nika Kaczarawa Nika Kaczarawa Korona Kielce

9. Nika Kaczarawa

Materiał na bardzo solidnego piłkarza. Zawodnik FK Rostów spędził poprzedni sezon na wypożyczeniu w Ethnikos Achnas, gdzie strzelił 12 goli w 18 meczach. Świetny wynik, ale klub z Rostowa odesłał go na kolejne wypożyczenie. Tym razem do Korony Kielce. Sprowadzenie reprezentanta Gruzji to duży sukces kieleckiego klubu.

8. Julian Cuesta

Wisła Kraków straciła Łukasza Załuskę, ale pozyskała ciekawego następcę. Julian Cuesta poprzedni sezon spędził w Almerii, ale zagrał tylko w dwóch meczach - jednym ligowym i jednym pucharowym. W Wiśle ma odbudować swoją pozycję i udowodnić, że zainteresowanie (w przeszłości) takiego klubu jak Tottenham nie było przypadkowe.

Ruch Chorzów - Górnik Łęczna (2:2) Ruch Chorzów - Górnik Łęczna (2:2) JAN KOWALSKI

7. Bartosz Śpiączka

O byłego piłkarza Górnika Łęczna walczyła Jagiellonia Białystok, zainteresowany był Śląsk Wrocław i trzy kluby z 2. Bundesligi. Bartosz Śpiączka wybrał Bruk-Bet Termalikę Nieciecza, a z klubem z Małopolski podpisał czteroletni kontrakt. Bardzo solidny transfer.

Piłkarze Górnika zakończyli rundę zasadniczą zwycięstwem. Na Arenie Lublin pokonali znacznie wyżej notowaną Wisłę Kraków 3:1. Wprawdzie łęcznianie nie opuścili ostatniego miejsca w tabeli, ale ich postawa napawa przed decydująca fazą sporym optymizmem.
Początek meczu był wyrównany, choć większą ochotę do gry przejawiali gospodarze. Niemniej jednak klarownych sytuacji do zdobycia gola żadna z drużyn nie stworzyła. Wreszcie na uderzenie z dystansu zdecydował się Grzegorz Bonin, ale piłka po rykoszecie wylądowała w rękach Łukasza Załuski. W następnej akcji krakowski bramkarz już tyle szczęścia nie miał. Górnik przeprowadził piękną akcję, którą zainicjował świetnym odbiorem piłki Bartosz Śpiączka, zagrał do Grzelczaka, a ten zacentrował do podążającego za akcją Śpiączki, który strzałem z woleja uzyskał dla Górnika prowadzenie. 
Po zmianie stron krakowianie próbowali odrabiać straty, ale  niewiele z tego wynikało. W 60. minucie trener Białej gwiazdy Kiko Ramirez zdecydował się na podwójną zmianę - za Semira Stilicia wszedł debiutant Ever Valencia, a Ondraszka zmienił Brożek. Wprawdzie to nie zmiennicy mieli udział w doprowadzeniu do wyrównania, ale Wisła gola strzeliła. Po rzucie rożnym piłka trafiła do Arkadiusza Głowackiego, a ten pokonał  bramkarza łęcznian. Piłkarze Wisły niedługo cieszyli się z remisu, bo w 79. minucie kapitalną akcją popisał się Grzegorz Bonin. Kapitan Górnika w dziecinny sposób wymanewrował Pola Lloncha i precyzyjnym strzałem w róg odzyskał prowadzenie dla swojego zespołu. Okazało się, że to jeszcze nie koniec strzeleckich popisów gospodarzy, bo już w doliczonym czasie gry błąd Alana Urygi wykorzystał Śpiączka i ustalił wynik spotkania na 3:1. Piłkarze Górnika zakończyli rundę zasadniczą zwycięstwem. Na Arenie Lublin pokonali znacznie wyżej notowaną Wisłę Kraków 3:1. Wprawdzie łęcznianie nie opuścili ostatniego miejsca w tabeli, ale ich postawa napawa przed decydująca fazą sporym optymizmem. Początek meczu był wyrównany, choć większą ochotę do gry przejawiali gospodarze. Niemniej jednak klarownych sytuacji do zdobycia gola żadna z drużyn nie stworzyła. Wreszcie na uderzenie z dystansu zdecydował się Grzegorz Bonin, ale piłka po rykoszecie wylądowała w rękach Łukasza Załuski. W następnej akcji krakowski bramkarz już tyle szczęścia nie miał. Górnik przeprowadził piękną akcję, którą zainicjował świetnym odbiorem piłki Bartosz Śpiączka, zagrał do Grzelczaka, a ten zacentrował do podążającego za akcją Śpiączki, który strzałem z woleja uzyskał dla Górnika prowadzenie. Po zmianie stron krakowianie próbowali odrabiać straty, ale niewiele z tego wynikało. W 60. minucie trener Białej gwiazdy Kiko Ramirez zdecydował się na podwójną zmianę - za Semira Stilicia wszedł debiutant Ever Valencia, a Ondraszka zmienił Brożek. Wprawdzie to nie zmiennicy mieli udział w doprowadzeniu do wyrównania, ale Wisła gola strzeliła. Po rzucie rożnym piłka trafiła do Arkadiusza Głowackiego, a ten pokonał bramkarza łęcznian. Piłkarze Wisły niedługo cieszyli się z remisu, bo w 79. minucie kapitalną akcją popisał się Grzegorz Bonin. Kapitan Górnika w dziecinny sposób wymanewrował Pola Lloncha i precyzyjnym strzałem w róg odzyskał prowadzenie dla swojego zespołu. Okazało się, że to jeszcze nie koniec strzeleckich popisów gospodarzy, bo już w doliczonym czasie gry błąd Alana Urygi wykorzystał Śpiączka i ustalił wynik spotkania na 3:1. JAKUB ORZECHOWSKI

6. Łukasz Załuska

Tym transferem Pogoń Szczecin zapewniła sobie pewną obsadę bramki. Poprzedni sezon Łukasza Załuski pokazał, że 35-letni bramkarz jest jednym z najlepszych fachowców na swojej pozycji w lidze. W Wiśle zagrał 32 mecze, wpuścił 50 goli.

Mario Šitum na testach medycznych w Lechu Poznań Mario Šitum na testach medycznych w Lechu Poznań lechpoznan.pl/fot. Marcin Rajczak

5. Mario Situm

Pięć meczów w fazie grupowej Ligi Mistrzów i 19 spotkań w lidze chorwackiej. Piłkarz Dinama Zagrzeb ma wszystko, żeby zostać gwiazdą ekstraklasy. Lech Poznań wypożyczył 25-latka na rok, a decydującą rolę w sprowadzeniu Chorwata do Poznania odegrał Nenad Bjelica.

Arkadiusz Piech w Śląsku Wrocław Arkadiusz Piech w Śląsku Wrocław Śląsk Wrocław

4. Arkadiusz Piech

Były zawodnik Legii Warszawa podpisał dwuletni kontrakt ze Śląskiem Wrocław i po półtorarocznej przerwie wrócił do Polski. Ostatni sezon 32-letni napastnik spędził w drużynie Apollonu, strzelił dziewięć bramek w 27 spotkaniach. Ze swoim byłym klubem Piech zdobył superpuchar i Puchar Cypru. W Śląsku ma być pierwszym wyborem Jana Urbana w ataku.

Deniss Rakels na testach medycznych w Lechu Poznań Deniss Rakels na testach medycznych w Lechu Poznań lechpoznan.pl/fot. Marcin Rajczak

3. Deniss Rakels

Sprawdzony i skuteczny w ekstraklasie, ale w Championship się nie przebił. W barwach Reading zagrał w trzech meczach pierwszego zespołu i w pięciu spotkaniach drugiego. Strzelił tylko jednego gola w Premier League 2 i w nowym sezonie zdecydował się na wypożyczenie. Trafił do Poznania, a Lech ma nadzieję, że będzie równie skuteczny jak w barwach Cracovii.

Jakub Kosecki rozegrał pięć meczów w reprezentacji Polski, strzelił jednego gola (w marcu 2013 w spotkaniu z San Marino) Jakub Kosecki rozegrał pięć meczów w reprezentacji Polski, strzelił jednego gola (w marcu 2013 w spotkaniu z San Marino) KUBA ATYS

2. Jakub Kosecki

Reprezentacja Polski, plotki a transferze do Atletico Madryt, a teraz? Śląsk Wrocław. Powrót Jakuba Koseckiego do polskiej ligi to jeden z najgłośniejszych i najciekawszych transferów letniego okna transferowego. I co z tego, że poprzedni sezon w barwach SV Sandhausen nie był idealny. W tym Kosecki będzie chciał udowodnić, że jego transfer nie będzie spektakularną pomyłką.

Niklas Barkroth podpisał kontrakt z Lechem Poznań Niklas Barkroth podpisał kontrakt z Lechem Poznań fot. lechpoznan.pl

1. Nicklas Barkroth

- Barkroth jest zawodnikiem obunożnym, który może występować na obu skrzydłach, a także na pozycji napastnika. Dysponuje dobrym uderzeniem z dystansu i dośrodkowaniem, jest szybki, dynamiczny i bardzo wytrzymały. Charakteryzuje się agresywnością w grze, a także dyscypliną taktyczną - tak jednego z najlepszych skrzydłowych szwedzkiej ekstraklasy opisała oficjalna strona Lecha Poznań. Jeżeli 25-letni pomocnik potwierdzi te słowa, to zostanie nową gwiazdą LOTTO Ekstraklasy. Najlepszy transfer, ale czekamy na kolejne!

Więcej o:
Copyright © Agora SA