Euro 2016. Hodgson zarabia 5 milionów euro, a Nawałka "zaledwie"... Zobacz ranking najlepiej opłacanych selekcjonerów

W ostatnich latach trenerzy zaczęli coraz lepiej zarabiać. Nie są to jeszcze pieniądze porównywalne z gażami najlepszych piłkarzy, ale z roku na rok ich zarobki są coraz wyższe. Francuski magazyn "France Football" opublikował zestawienie zarobków selekcjonerów reprezentacji uczestniczących w mistrzostwach Europy 2016. Są niespodzianki...
Węgry - Norwegia 2:1. Trener Węgrów Bernd Storck Węgry - Norwegia 2:1. Trener Węgrów Bernd Storck BERNADETT SZABO/REUTERS

24. Bernd Storck (Węgry)

Storck to jedyny selekcjoner w tym zestawieniu, o którym nie wiemy ile dokładnie zarabia. Węgierska federacja piłkarska nie chciała zdradzić jego gaży, ponieważ "nie jest to informacja publiczna". Z przecieków dotyczących gaży Niemca wynika, że zarabia poniżej średniej europejskich selekcjonerów.

Fabio Capello Fabio Capello RONALD ZAK/AP

23. Leonid Słucki (Rosja)

Selekcjoner reprezentacji Rosji jest najgorzej zarabiającym trenerem w tym gronie. A to wszystko dlatego, że Słucki pracuje z kadrą za darmo... Rosjanin łączy jednak funkcję selekcjonera z posadą trenera CSKA Moskwa, więc to klub zapewnia mu dochód. Rosyjska federacja i tak wydaje mnóstwo pieniędzy, ponieważ musi słono opłacać Fabio Capello. Co prawda Włoch został zwolniony z posady selekcjonera Sbornej, ale federacja wciąż musi mu płacić aż 9 milionów euro rocznie!

22. Anghel Iordanescu (Rumunia)

Były gwiazdor reprezentacji Rumunii zarabia 10 000 euro miesięcznie, czyli 120 tys. euro rocznie.

21. Mychajło Fomenko (Ukraina) - selekcjoner naszych grupowych rywali otrzymuje gaże w wysokości 14 166 euro miesięcznie, czyli 170 tys. euro rocznie.

20. Jan Kozak (Słowacja) - 15 000 euro miesięcznie/180 tys. euro rocznie.

19. Erik Hamren (Szwecja) - 16 666 euro miesięcznie/200 tys. euro rocznie.

Adam Nawałka Adam Nawałka Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

18. Adam Nawałka (Polska)

Chociaż Adam Nawałka wykonuje świetną robotę, to nie może jeszcze liczyć na wielkie zarobki. Obecna umowa selekcjonera opiewa na około 70 tysięcy złotych miesięcznie. W sumie daje to około 200 tysięcy euro rocznie, a więc stosunkowo niewiele w porównaniu do innych szkoleniowców, którzy poprowadzą drużyny na EURO 2016.

Przypomnijmy tylko, że swego czasu Leo Benhhakker zarabiał, ze wszystkimi bonusami, aż 70 tysięcy euro miesięcznie! W obecnych realiach, chyba nikt nie przebije ówczesnej propozycji Michała Listkiewicza. Może sukces na Euro 2016 sprawi, że Polak podpisze nowy kontrakt z federacją?

17. Pavel Vrba (Czechy)

Selekcjoner reprezentacji Czech zarabia nie co lepiej od Nawałki, bo zgarnia 220 tysięcy euro rocznie.

16. Ante Cacić (Chorwacja) - 250 tysięcy euro rocznie.

15. Chris Coleman (Walia) - 260 tysięcy euro rocznie

Coleman zdecydowanie zasłużył na swoje zarobki. Walijczyk objął kadrę w 2012 roku, po samobójstwie Gary`ego Speeda. Coleman odniósł niesamowity sukces z kadrą. Awans na Euro 2016, to pierwsze mistrzostwa Europy dla jego rodaków. Na innych dużych turniejach też nie gościli zbyt często... Ostatnią wielką imprezą dla Walijczyków były mistrzostwa świata w Szwecji, w 1958 roku!

Triumfujący trener Belgów Marc Wilmots Triumfujący trener Belgów Marc Wilmots Fot. LEONHARD FOEGER

14. Gianni De Biasi (Albania)

Wysoka pozycja selekcjonera reprezentacji Albanii w zestawieniu może na pierwszy rzut oka nieco dziwić, ale 280 tysięcy euro rocznie to godna zapłata dla trenera, który wywalczył awans na pierwszy wielki turniej w historii albańskiego futbolu.

13. Michael O`Neill (Irlandia Północna) - selekcjoner naszych grupowych rywali zarabia 26 666 euro miesięcznie, czyli 320 tys. rocznie. O`Neill ostatnio powiedział, że kibicuje Robertowi Lewandowskiemu. ''Mam nadzieję, że RL9 zagra w finale LM. Najlepiej z dogrywką, karnymi. I przyjedzie zmęczony na Euro"
12. Lars Lagerbaeck (Islandia) - 35 833 euro miesięcznie/430 tys. euro rocznie

A 10. miejsce ex arquo zajmują Marc Wilmots (Belgia) i Vladimir Petković (Szwajcaria), obaj otrzymują 750 tysięcy euro rocznie. Zdecydowanie większa presja ciąży jednakna Wilmotsie. Kibice "Czerwonych Diabłów" mają wielkie oczekiwania wobec swojej reprezentacji. Jeżeli wrócą do domu bez medalu albo chociaż awansu do 1/2 finału, Wilmots może pożegnać się z pracą.

Martin O'Neill Martin O'Neill ADAM HOLT/REUTERS

9. Martin O`Neill (Irlandia)

O`Neill jest jedynym szkoleniowcem w tym gronie, który zarabia okrągły milion. 200 tysięcy więcej otrzymuje Fernando Santos (Portugalia), ale oczekiwania wobec jego reprezentacji są diametralnie inne. Cristiano Ronaldo i spółka wreszcie chcą przełamać złą turniejową serię. Dotychczasowym ich największym sukcesem było zajęcie drugiego miejsca na Euro 2004 w Portugalii. Wówczas turniej wygrali Grecy, co do dziś jest jedną z największych piłkarskich sensacji.

7. Marcel Koller (Austria)- zarabia 1,5 miliona euro rocznie. Nikt mu jednak nie patrzy w portfel, bo Koller wykonuje fantastyczną pracę. Austriacy okazali się "czarnym koniem" eliminacji i wygrali wszystkie dziesięć meczów! Ich wysoka dyspozycja to nie przypadek, bo Koller pracuje w Austrii od 2011 roku.

Didier Deschamp, selekcjoner Francuzów Didier Deschamp, selekcjoner Francuzów MATT DUNHAM/AP

6. Didier Deschamps (Francja)

Selekcjoner "Trójkolorowych" zarabia rocznie aż 2 miliony euro. Francuzi liczą, że Deschamps ma niezbędne doświadczenie, które przyda się gospodarzom w walce o końcowy triumf. Przecież Francuz doskonale wie, co to znaczy wygrać Euro. W 2000 roku grał w pamiętnym wygranym finale przeciwko Włochom. Gdy o wygranej Francuzów zaważyła złota bramka Davida Trezegueta.

5. Vicente del Bosque (Hiszpania)- zarabia aż 3 miliony euro. Trudno się dziwić, skoro jako trener wygrał w futbolu wszystko, zarówno klubowym i reprezentacyjnym. Euro we Francji ma być jego ostatnim wielkim turniejem.

4. Joachim Löw (Niemcy) - otrzymuje gażę w wysokości 3,2 miliona eura. Tak wysoki kontakt to jednak pokłosie jego sukcesów. Low wygrał z reprezentacją Niemiec ostatni mundial i niewykluczone, że wygra także we Francji.

Trener Turcji Fatih Terim Trener Turcji Fatih Terim UMIT BEKTAS/REUTERS

3. Fatih Terim (Turcja)

To chyba największa niespodzianka w tym rankingu. Selekcjoner reprezentacji Turcji zgarnia aż 3,5 miliona euro rocznie! Terim prowadzi Turków po raz trzeci. W 1996 wprowadził ich do mistrzostw Europy, ale jego zespół przegrał w Anglii wszystkie mecze. W 2008 roku były szkoleniowiec Milanu wprowadził reprezentację do półfinału mistrzostw Europy, ale tam przegrał z Niemcami 2:3. Gola na wagę zwycięstwa zdobył Philipp Lahm w 90. minucie spotkania. Jak zakończy się jego trzecie podejście?

Antonio Conte Antonio Conte DARKO BANDIC/AP

2. Antonio Conte (Włochy)

Antonio Conte objął reprezentację Włoch w 2014 roku, po trzech świetnych sezonach z Juventusem Turyn. Conte objął "Starą Damę" jako zespół, który dwa razy z rzędu zajął 7. miejsce w lidze, a a gdy opuszczał Turyn, zostawił za sobą trzykrotnego mistrza Włoch!

Wówczas włoska federacja uznała, że Conte będzie strzałem w dziesiątkę i zaproponowała mu astronomiczny kontrakt w wysokości 4,6 miliona euro rocznie. Dziś są jednak pewni obaw przed francuskim turniejem. Conte myślami jest już w Londynie, bo po Euro ma przejąć Chelsea...

Słowacja - Anglia Słowacja - Anglia JOHN SIBLEY/REUTERS

1. Roy Hodgson (Anglia)

Anglicy od wielu lat liczą na międzynarodowy sukces i ciągle im nie wychodzi. Władze tamtejszej federacji uznały więc, że jeśli zapłacą selekcjonerowi 5 milionów euro rocznie, to sukces może będzie bardziej realny. Oj, to bardzo ryzykowna taktyka. Co prawda Anglicy wreszcie mają pokolenie piłkarzy zdolnych osiągnąć więcej od swoich poprzedników, ale jakoś trudno w to uwierzyć...

Więcej o:
Copyright © Agora SA