Najbogatsi piłkarze. Pierwsza trójka zarabia prawie 100 milionów euro

93,7 miliona euro zarobił w 2011 roku tercet: Leo Messi - David Beckham - Cristiano Ronaldo. Argentyńczyk, Anglik i Portugalczyk znaleźli się na czele prowadzonego od 1999 roku przez magazyn ?France Football? rankingu najbogatszych piłkarzy świata. Rekordowa jest suma, zebrana w ubiegłym roku przez pierwszą 20-tkę klasyfikacji - 394,3 miliony euro.

10. Philipp Lahm - 14,3 mln euro

Obrońca Bayernu Monachium korzysta ze statusu kapitana reprezentacji Niemiec. Kochają go lokalni sponsorzy, ale nieźle zarabia też w klubie. Lahm mocno inwestuje w szkółki piłkarski i obozy letnie dla dzieci.
Pensja roczna: 10 mln euro
Premie: 600 tys. euro
Inne wpływy: 3,7 mln euro
Kontrakty reklamowe: Adidas, Nintendo, Cewe Fotobuch, HypoVereinsbank.

Na zdjęciu Philipp Lahm z żoną Claudią

9. Kaka - 15,5 mln euro

W porównaniu z rokiem 2010 wpływy do portfela Brazylijczyka od sponsorów zmalały o połowę. 29-letni pomocnik Realu Madryt stracił formę i popularność. Budżet ratuje mu kampania reklamowa w FIFA 2012.
Pensja roczna: 10 mln euro
Premie: 500 tys. euro
Inne wpływy: 5 mln euro
Kontrakty reklamowe: Adidas, EA Sports, Sony, Barilla.
Inne źródła dochodów: operacje finansowe, nieruchomości.

8. Fernando Torres - 16,7 mln euro

Ze swojej gry w Chelsea Hiszpan nie może być zadowolony, ale z zarobków jak najbardziej. Jest najlepiej zarabiającym piłkarzem londyńskiego klubu, a oprócz Geralda Pique, Hiszpanem najwięcej czerpiącym dochodów z reklam.
Pensja roczna: 10,8 mln euro
Premie: 700 tys. euro
Inne wpływy: 5,2 mln euro
Kontrakty reklamowe: Nike, Pepsi, El Corte Ingles, Aviva, Banco Gallego, Puig, PES 2012.
Inne źródła dochodów: Wydawnictwa, merchadinsing.

7. Yaya Toure - 17,6 mln euro

Zarabia w Manchesterze City tyle samo co Carlos Tevez czyli 13,8 mln euro. W odróżnieniu od Argentyńczyka nie płaci jednak kar za niesubordynację (dlatego Teveza nie ma na liście). Dostaje też sporo premii, zasłużonej. To 28-letni pomocnik z Wybrzeża Kości Słoniowej strzelił zwycięską bramkę w finale Pucharu Anglii ze Stoke.
Pensja roczna: 13,8 mln euro
Premie: 1,3 mln euro
Inne wpływy: 2,5 mln euro
Kontrakty reklamowe: Puma.
Inne źródła dochodów: szkółka piłkarska, sprzedaż praw do wizerunku.

6. Sergio Aguero - 18,8 mln euro

Nie jest wcale najlepiej zarabiającym piłkarzem arcybogatego Manchesteru City, ale coraz bardziej lubią go sponsorzy. Podpisał właśnie kontrakt z Sony i PlayStadion Vita. Wraz ze swoim rodakiem Leo Messim i hiszpańskim tenisistą Fernando Verdasco reklamuje linie Air Europa.
Pensja roczna: 12,5 mln euro
Premie: 1,3 mln euro
Inne wpływy: 6 mln euro
Kontrakty reklamowe: Puma, PlayStadion Vita Pepsi, Air Europa.
Inne źródła dochodów: Udziały w firmach, szkółce piłkarskiej, jest twarzą argentyńskiego biura turystycznego.

5. Wayne Rooney - 20,6 mln euro

Napastnik Manchsteru United stracił w porównaniu z ubiegłym roku 100 tys. euro. Tak mało, bo wzrosła wartość funta. Mimo kłopotów osobistych, afer, sponsorzy pozostali przy 26-letnim piłkarzu, choć na przykład Coca-Cola zmniejszyła zaangażowanie w kontrakt z piłkarzem o 700 tys. euro. Producent gier EA Sports wybrał go na twarz FIFA 2012.
Pensja roczna: 13,8 mln euro
Premie: 800 tys. euro
Inne wpływy: 6 mln euro
Kontrakty reklamowe: Nike, Powerade, EA Sports).
Inne źródła dochodów: wydawnictwa, DVD, prawa do wizerunku.

4. Samuel Eto'o - 23,3 mln euro

Kameruńczyk dowodzi nowej tendencji w świecie futbolu. Miejsce tuż za podium rankingu zapewnia mu pensja wypłacana przez rosyjskiego oligarchę, właściciela Anżi Machaczkały, Sulejmana Kerimowa. Za trzy lata gry w Dagestanie Eto?o otrzyma 60 milionów euro, za ubiegły rok dostał już 20 milionów. W ojczyźnie jest twarzą kampanii reklamowej firmy telefonii komórkowej Orange.
Pensja: 20 mln euro
Premie: 300 tys. euro
Inne wpływy: 3 mln euro
Kontrakty reklamowe: Puma, Ford, John Richmond, Orange Kamerun. U
Inne źródła: działy w kilku firmach, inwestycje w nieruchomości, reklamówki dla JVC i Guinness.

3. Cristiano Ronaldo - 29,2 mln euro

W Realu pobiera wyższą pensję niż Leo Messi w Barcelonie, ale Portugalczyk może pozazdrościć Argentyńczykowi dochodów z premii i reklam. Ronaldo też nie może narzekać na brak zainteresowania sponsorów. Nike przekazuje mu rocznie 6 milionów euro. 27-letni piłkarz sporo dostaje też od Castrola, który podpisał z nim umowę do mistrzostw świata w 2014 roku wartą 3,3 miliony euro. Wyżelowane włosy Ronaldo są idealnym celem dla produkującej szampon firmy Clear.
Pensja roczna: 13 mln euro
Premie: 700 tys. euro
Inne wpływy: 15,5 mln euro
Kontrakty reklamowe: Nike, Castrol, Banco Espirito Santo, PES 2012/Konami, Soccerade, Clear/Unilever, Mobile Rode.
Inne źródła: wydawnictwa, DVD, nieruchomości, promocja Madery.

David Beckham - 31,5 miliony euro

Jedyny piłkarz, który od początku istnienia rankingu France Football - czyli od 1999 roku ? zajmuje miejsce w czołowej 20. W pomnażaniu majątku Anglikowi nie przeszkadzają ani występy na peryferiach wielkiego futbolu - w amerykańskiej lidze MLS, ani emerytalny, jak na sportowca, wiek - 36 lat, jak również przewaga obowiązków rodzinnych nad sportowymi. W Los Angeles Galaxy nie bierze wysokiej pensji za nic. W ubiegłym roku wywalczył mistrzostwo, miał najwięcej asyst w MLS. Ale gigantyczne pieniądze Beckham zarabia z kontraktów reklamowych i wypracowanej marce własnego nazwiska. Dywidenda z linii perfum przyniosła mu 7 milionów euro. Wiele skorzystał na tym, że Londyn będzie gospodarzem igrzysk olimpijskich. Pod tym kątem podpisał umowy z siecią supermarketów Sainsbury.
Pensja roczna: 4,8 mln euro
Premie: 700 tys. euro
Inne wpływy: 26 mln euro
Kontrakty reklamowe: Adidas, Coty, Pepsi, H & M, Samsung, Sainsbury.
Inne źródła: dochody ze szkółki piłkarskiej, dywidenda z linii perfum i kilku firm, których jest udziałowcem.

1. Leo Messi - 33 miliony euro

Przynajmniej nie ma co narzekać na brak sprawiedliwości. Najlepszy piłkarz świata dzierży również tytuł najlepiej zarabiającego. Piłkarz Barcelony zaliczył hat-trick. Trzeci raz z rzędu prowadzi w rankingu France Football. 2/3 jego zarobków pochodzi z tytułu kontraktów reklamowych. Sporo dorobił się na premiach. Za sukcesy Barcy dostał dodatkowo 1,5 miliona euro, z czego 660 tys. za zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Otrzymuje niższą ? o 2,5 miliona - pensję niż Cristiano Ronaldo, ale prezydent ?Barcy? Sandro Rossell, będzie musiał wkrótce pomyśleć o podwyżce. Kontrakt Messiego z katalońskim klubem wygasa w czerwcu 2014 roku.
Pensja roczna: 10,5 mln euro
Premie: 1,5 mln euro
Inne wpływy: 21 mln euro
Kontrakty reklamowe ? Adidas, Pepsi, Herbalife, Dolce&Gabbana, Audemars Piguet (zegarki), Chery, Air Europa, EA Sports, Storkman, Galeno, KFC, Banco Sabadell.
Jednorazowy udział w reklamówkach: Sky Deutschland, Damm, YPF Repsol (Argentyna), Turkish Airlines.
Inne źródła:Inwestycje w nieruchomości, wydawnictwa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.