MŚ 2014. Najlepsi strzelcy w historii reprezentacji Niemiec

Przedstawiamy najlepszych strzelców w historii reprezentacji Niemiec. Materiał powstał w ramach "Tygodnia Niemieckiego" projektu "Continental - Droga na Mundial"
Gerd Mueller Gerd Mueller Fot. DPA/AFP

Gerd Müller - 68 goli

68-letni Gerhard Mueller w reprezentacji Niemiec strzelił właśnie 68 goli. Karierę zaczynał w 1861 Nördlingen, ale już po roku przeniósł się do Bayernu Monachium, gdzie w 15 lat zdobył 398 bramek w 453 spotkaniach. Dwa ostatnie lata kariery spędził w Fort Lauderdale Strikers.

Legenda Bayernu potrzebowała tylko 62 spotkań w barwach RFN, by zdobył dla tej reprezentacji 68 bramek. Trwało to osiem lat.

Miroslav Klose - 68 goli

Przewaga 35-letniego Klosego nad Muellerem jest taka, że zawodnik, który po raz pierwszy wyjechał z kraju trzy lata temu (do Rzymu, i nadal gra w Lazio), wciąż jest czynnym zawodnikiem. Klose ma więc sporą szansę na przegonienie Muellera. Np. na mundialu w Brazylii.

Klose do strzelenia 68 goli potrzebował jednak aż 131 spotkań. Zadebiutował w reprezentacji na początku 2001 roku spotkaniem eliminacyjnym mundialu w Korei i Japonii. Niemcy pokonały Albanię 2:1 właśnie dzięki bramce Klosego, który wszedł na boisko kwadrans przed końcem spotkania.

Juergen Klinsmann Juergen Klinsmann top10-de.com

Jürgen Klinsmann - 47 goli

49-letni trener reprezentacji USA, który zdążył w życiu zwiedzić kawał świata (choć najdłużej grał w Vfb Stuttgart), a przed obecną pracą prowadził jeszcze reprezentację Niemiec i Bayern Monachium, na zdobycie 47 bramek (dziewięciu dla RFN i 38 dla Niemiec) potrzebował w sumie 108 spotkań.

W reprezentacji zadebiutował w 1987 r., ostatni raz zagrał w niej w 1998 r. Sześć lat później został jej trenerem.

Rudi Voeller Rudi Voeller .

Rudi Völler - 47 goli

53-latek w Niemczech najdłużej grał w Werderze Brema. Za granicą próbował swych sił w Romie (gdzie, jak w Werderze, spędził pięć lat) i w Marsylii. Przez dwa ostatnie lata grał w Bayerze Leverkusen, który dwukrotnie (w międzyczasie były jeszcze reprezentacja Niemiec i Roma) zdarzyło mu się prowadzić.

By trafić do siatki 47 razy, potrzebował 90 reprezentacyjnych spotkań. Pierwszy raz trafił do siatki na początku 1983 r. w meczu el. Euro '84 z Albanią (był to gol na 1:0, Niemcy wygrały 2:1). Ostatnie dwie bramki zdobył w 1994 r. na mundialu w USA w meczu 1/8 finału z Belgią (Niemcy wygrały 3:2, odpadły w kolejnej rundzie po porażce 1:2 z Bułgarią).

Lukas Podolski - 46 goli

Jedyny, obok Miroslava Klosego, aktywny piłkarz w tym zaszczytnym gronie. Także i on ma więc szansę wyprzedzić jeszcze dwóch zawodników - Klinsmanna i Voellera. Tak jak Klose ma też polskie korzenie. Ikona FC Koeln, w Niemczech grał jeszcze tylko w Bayernie Monachium, ale tego okresu kariery nie może zaliczyć do udanych. Od dwóch lat zawodnik Arsenalu.

W 2004 r., po tym jak Paweł Janas nie wyrażał zainteresowania powołaniem go do reprezentacji Polski, zadebiutował w seniorskiej kadrze Niemiec w sparingu z Węgrami przed Euro 2004, stając się pierwszym od 1975 r. drugoligowcem, grającym w reprezentacji. Nie może pochwalić się najlepszą statystyką, bo na zdobycie 46 bramek potrzebował aż 112 spotkań.

Powietrzne ewolucje Karla-Heinza Rummeniggego podczas okolicznościowej powtórki meczu z MŚ w 1982 roku Powietrzne ewolucje Karla-Heinza Rummeniggego podczas okolicznościowej powtórki meczu z MŚ w 1982 roku Fot. DANIEL MAURER AP

Karl-Heinz Rummenigge - 45 goli

Prezes zarządu Bayernu Monachium, ikona klubu, poza Monachium spędził jedynie w sumie pięć lat w Interze Mediolan i genewskim Servette FC. Ma 58 lat.

W dziesięć lat (1976-86) zaliczył 95 spotkań w kadrze. Pierwszego gola (na 2:0) strzelił pod koniec 1977 r. w towarzyskim spotkaniu z Włochami (Niemcy wygrały 2:1). Ostatnią bramkę zaliczył w finale mundialu w 1986 r. (Niemcy przegrały z Argentyną 2:3, Rummenigge trafił w 74. min. na 1:2).

Uwe Seeler Uwe Seeler whattalking.com

Uwe Seeler - 43 gole

7-letnia legenda reprezentacji Niemiec i Hamburgera SV, w którym grał przez 20 lat - w 476 spotkaniach strzelił w jego barwach 404 gole.

Mierzący 169 cm napastnik zdobył też 43 bramki przez 16 lat gry (1954-1970) dla Republiki Federalnej Niemiec.

Michael Ballack Michael Ballack Internet

Michael Ballack - 42 gole

37-letniego dziś środkowego pomocnika, który zakończył karierę dwa lata temu, kochają w Leverkusen (Bayerze), Monachium (Bayernie) i Londynie (Chelsea).

W dorosłej kadrze zadebiutował dopiero w 1999 r., zastępując na boisku Dietmara Hamanna w sparingu ze Szkocją (0:1). Ostatni mecz zaliczył w 2010 r. Nękany przez kontuzje, nie zagrał na mundialu w RPA. Philipp Lahm wywołał wtedy kontrowersje, gdy ogłosił, że nie odda już Ballackowi opaski kapitańskiej. Oliver Bierhoff skrytykował za to Lahma, ale selekcjoner Joachim Loew stał raczej po stronie nowego lidera. Zaoferował Ballackowi występ w dwóch sparingach, aby zawodnik mógł pochwalić się okrągłą setką spotkań w kadrze. Ballack odmówił, uznając, że ta propozycja go obraża.

Oliver Bierhoff Oliver Bierhoff REUTERS

Oliver Bierhoff - 37 goli

Wysoki napastnik większą część kariery spędził we Włoszech. Karierę zakończył w 2003 r. w Chievo Werona. W kadrze grał tylko przez sześć lat, w czasie których strzelił 37 goli w 70 spotkaniach.

Jako reprezentant Niemiec zadebiutował na początku 1996 r. w spotkaniu z Portugalią. Po raz ostatni zagrał w finale mundialu w Korei i Japonii (Bierhoff wszedł na boisko z ławki rezerwowych, Niemcy przegrali z Brazylijczykami 0:2).

Fritz Walter Fritz Walter dpa

Fritz Walter - 33 gole

Zmarł w 2002 r. w wieku 81 lat. Przez całą klubową karierę - 22 lata - związany z Kaiserslautern, choć zaliczył sporą przerwę na czas II Wojny Światowej. Wtedy grał m.in. z węgierskimi i słowackimi strażnikami w obozie jenieckim w Marmaroszu. Dla Kaiserslautern zdobył 380 bramek w 411 meczach.

W kadrze trafiał 33 razy w 61 spotkaniach. Zadebiutował w 1940 r. hat-trickiem w meczu z Rumunią, a swoją przygodę z reprezentacją (i futbolem) zakończył po poważnej kontuzji, jakiej doznał w półfinale mundialu w 1958 r. RFN przegrał ze Szwecją 1:3 a w meczu o trzecie miejsce uległ Francji 3:6.

Walter znany był z tego, że im gorsza była pogoda, tym lepiej grał - siedząc w obozie nabawił się przewlekłej malarii, przez co gra w upale sprawiała mu kłopoty.

Reklama

 

Continental

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.