Arsenal lepszy od Milanu. Rybus przegrywa z Atletico. Sensacja w Dortmundzie

W najciekawszym meczu 1/8 finału Ligi Europy Arsenal pokonał AC Milan (2:0). Nieco większym stosunkiem bramek zakończyło się spotkanie Atletico Madryt z Lokomitowem Moskwa Macieja Rybusa (3:0). Sensacyjne zwycięstwo odniósł Red Bull Salzburg, który wygrał na wyjeździe z Borussią Dortmund (2:1). Na wyjeździe wygrał też Lyon. Francuski zespół pokonał bowiem CSKA, a gola dającego zwycięstwo strzelił Marcelo, były zawodnik Wisły Kraków (1:0). Cenny wyjazdowy remis zaliczyło Dynamo Kijów, w barwach którego pełne 90 minut spotkania z Lazio (2:2) rozegrał Tomasz Kędziora.

- Mamy odpowiednie umiejętności, posiadamy świetnych piłkarzy i chcemy pokazać to w meczu z Milanem. Chcemy zbudować odpowiedni poziom pewności siebie, który pozwoli nam wygrywać – mówił przed czwartkowym spotkaniem Laurent Kościelny, obrońca Arsenalu.

I tą pewność siebie Arsenal pokazał na San Siro, chociaż nie od początku spotkania. Najpierw bowiem zdecydowanie zaatakowali gospodarze. W pierwszych trzech minutach drużyna Gennaro Gattuso miała trzy rzuty rożne, a swoje okazje marnowali m.in. Suso, Bonaventura i Calhanoglu. Ostatni z nich mógł nawet wypracować rzut karny, ale w sytuacji sam na sam z Davidem Ospiną, ani nie zdobył bramki, ani nie minął bramkarza, ani nie poszukał stałego fragmentu gry.

Po 15. minutach dominacja Milanu się skończyła. Wówczas w polu karnym gospodarzy znakomicie odnalazł się Henrich Mychitarian. Ormianin oddał strzał, piłka odbiła się po drodze od Leonardo Bonucciego i kompletnie zmyliła Gianluigiego Donnarummę, który musiał wyciągnąć futbolówkę z siatki.

Po pierwszym golu Kanonierzy spokojnie kontrolowali przebieg spotkania, co udowodnili tuż przed przerwą. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy kapitalne prostopadłe podanie Mesuta Oezila wykorzystał Aaron Ramsey, który spokojnie minął Donnarummę i niemal wszedł z piłką do bramki Milanu.

Po zmianie stron żadna z drużyn nie stworzyła sobie stuprocentowej okazji. Milan atakował, a zawodnicy Arsene`a Wengera spokojnie się bronili i utrzymali prowadzenie do końca meczu.

Niespodzianka w Dortmundzie

Największą niespodzianką w trzech pozostałych spotkaniach Ligi Europy rozgrywanych o 19:00 była porażka Borussii Dortmund, która przed własną publicznością nie sprostała RedBullowi Salzburg.  W kadrze na mecz z austriackim rywalem nie znalazł się Łukasz Piszczek, który kilka dni temu doznał lekkiego urazu.

90-minotowy występ zaliczył natomiast Maciej Rybus. Jego Lokomotiw Moskwa przegrał trudne wyjazdowe spotkanie z Atletico Madryt, a on sam zagrał bardzo przeciętnie.

Wyniki spotkań 1/8 finału Ligi Europy rozegranych o 19:00:

AC Milan 0:2 Arsenal

15` Mychitarian, 45+4`Ramsey

Atletico Madryt 3:0 Lokomotiw Moskwa

22` Niguez, 47` Costa, 90` Koke

CSKA Moskwa 0:1 Lyon

68` Marcelo

Borussia Dortmund 1:2 Red Bull Salzburg

62` Schurrle – 49`, 56` Berisha

Marsylia pewnie pokonuje Athletic

W najciekawszym spotkaniu 1/8 finału Ligi Europy, spośród tych rozgrywanych o 21:05, Marsylia pokonała Athletic Bilbao (3:1). Zwycięstwa odniosły również drużyny RB Lipsk (2:1 z Zenitem Petersburg) i Sportingu (2:0 z Viktorią Pilzno). Remis na wyjeździe zanotowało natomiast Dynamo Kijów. Drużyna Tomasza Kędziory do 79. minuty przegrywała 1:2 z Lazio, ale po bramce Juniora Moraesa doprowadziła do wyrównania.

Spotkanie rozgrywane w Marsylii już na samym początku przyniosło ogromne emocje. W 1. minucie spotkania Florian Thauvin znakomicie dośrodkował piłkę w pole karne, gdzie najlepiej zachował się Lucas Ocampos, który strzałem z bliskiej odległości dał gospodarzom prowadzenie.

Po niespełna kwadransie gry marsylczycy wygrywali już 2:0. Fatalny błąd popełnił obrońca gości, źle kopnięta piłka spadła na klatkę piersiową Dimitriego Payeta, który sprowadził ją do nogi i huknął z woleja podwyższając prowadzenie.

Athletic bramkę kontaktową zdobył jeszcze przed przerwą. Sędzia w drugiej minucie czasu doliczonego do pierwszej połowy podyktował rzut karny za zagranie ręką Adila Ramiego. Do wykonania jedenastki podszedł Aritz Aduriz, który pewnie pokonał Steve`a Mandandę.

Po zmianie stron gospodarze kontrolowali grę i nie dopuszczali rywali do groźnych sytuacji. Sami stworzyli jednak kilka, a jedną z nich zamienili na bramkę. W 59. minucie Ocampos strzelił swojego drugiego gola, po tym jak wykorzystał świetne dośrodkowanie Payeta.

Dynamo remisuje z Lazio. 90 minut Tomasza Kędziory

Pełne 90 minut w spotkaniu wyjazdowym Dynama Kijów z Lazio zaliczył Tomasz Kędziora. Drużyna reprezentanta Polski zremisowała 2:2, dzięki czemu znajduje się w bardzo dobrej sytuacji przed rewanżem na własnym boisku.

Wyniki spotkań 1/8 finału Ligi Europy rozegranych o 21:05:

Lazio 2:2 Dynamo Kijów

54`Immobile, 62`Anderson - 52`Tsygankov, 79`Moraes

Marsylia 3:1 Athletic Bilbao

1`, 58`Ocampos, 14` Payet - 45+3`Aduriz

RB Lipsk 2:1 Zenit Petersburg

56`Bruma, 77`Werner - 86`Criscito

Sporting 2:0 Viktoria Pilzno