Ajax Amsterdam

0 2

Wi�cej o wydarzeniu

Liga Europejska. Ajaksu mecz z przeszłości

Nie ma w europejskich pucharach pary równie utytułowanej. Manchester United sięgał po Puchar Europy trzy, a Ajax Amsterdam - cztery razy. W czwartek zmierzą się o 1/16 finału Ligi Europejskiej. Transmisja o 19 w Polsacie Sport Extra, relacja na żywo w Sport.pl.

Odśwież
30
Zobacz bramki z tego meczu na Z czuba.tv »

Pierwsza połowa zdecydowanie należała do gospodarzy, którzy kompletnie zdominowali gości z Anglii. Najlepszą okazję do zdobycia bramki miał Siem de Jong, który uderzył potężnie z dystansu. Piłka leciała w samo okienko bramki gości, ale przepiękną robinsonadą wybił ją na rzut rożny David De Gea.

Ajaxowi w ostatniej minucie tej części gry należał się rzut karny, ale włoski arbiter Gianluca Rocchi nie wskazał na wapno po faulu Rio Ferdinanda na Miralemie Sulejmanim.

Czerwone Diabły na drugą połowę wyszły bardzo zmotywowane i raz za razem atakowały bramkę Holendrów. Kilkoma kapitalnymi interwencjami popisał się bramkarz "de Joden" Kenneth Vermeer, ale w 60. minucie był bez szans. Po festiwalu błędów w wykonaniu obrońców piłka trafia w lewym narożniku pola karnego pod nogi Ashleya Younga, ten przełożył ją sobie na prawą nogę i strzałem obok słupka otworzył wynik meczu.

Gospodarze musieli się otworzyć i w końcówce meczu zostali skarceni przez Javiera Hernandeza, który po kontrataku i wymianie piłek z Waynem Rooneyem ustalił wynik meczu.
Rewanż za tydzień na Old Trafford powinien być już dla Anglików formalnością, bo ciężko wyobrazić sobie to, że roztrwonią dwubramkowe zwycięstwo na wyjeździe.

Tak relacjonowaliśmy ten mecz na żywo:

90. min. +3 Koniec meczu.

90. min. Sulejmani przejmuje piłkę pod polem karnym gości, próbuje lobować De Geę, ale piłka przelatuje nad poprzeczką.

88. min. Ładny techniczny strzał Rooneya zza pola karnego, po którym piłka przeleciała tuż obok spojenia.

85. min. GOL!!! Szybka kontra Manchesteru, Valencia zagrywa na prawo do Hernandeza, ten od razu odgrywa krzyżowo do Rooneya, Anglik oddaje Meksykaninowi i "Chicarito" trafia do pustej bramki.

74. min. Szybka kontra gospodarzy, Eriksen pociągnął z piłką kilkadziesiąt metrów, potężnie uderzył zza pola karnego i, mimo że w środek bramki, De Gea z trudem piąstkował przed siebie.

64. min. Nani dostaje piłkę stojąc plecami na dwunastym metrze, uderza z półobrotu, ale tuż nad poprzeczką bramki gospodarzy.

60. min. GOL!!! Festiwal błędów w wykonaniu obrońców Ajaxu, piłka trafia w lewym narożniku pola karnego pod nogi Younga, ten przekłada ją sobie na prawą nogę i strzałem obok słupka nie daje szans Vermeerowi.

54. min. De Jong traci piłkę i taktycznie fauluje uciekającego mu Cleverleya, za co ogląda żółtą kartkę.

53. min. Dośrodkowanie z prawej strony Naniego, Alderweireld nieszczęśliwie trafia w piłkę, ale Vermeer fantastyczną interwencją wybija ją rzut rożny.

52. min. Mamy pierwszą żółtą kartkę - ukarany został Fabio za faul w środku pola na de Jongu.

49. min. Ładne zagranie na prawą stronę Sujelmaniego, ale Bułykin fatalnie kiksuje z szesnastu metrów.

47. min. Hernandez ładnie wypatrzył wbiegającego z prawej strony w pole karne Naniego, ale Vermeer zdołał przenieść po jego strzale piłkę nad poprzeczką.

46. min. Zaczynamy drugą połowę.

45. min. Sulejmani pada w narożniku pola karnego po starciu z Ferdinandem, ale Gianluca Rocchi każe grać dalej. To raczej błąd włoskiego arbitra, bo Serb został trafiony w nogę. Chwilę później sędzia kończy pierwszą połową.

42. min. Ładna ofensywna akcja z lewej strony Fabio, dośrodkowanie w pole karne, ale Nani bardzo źle trafia głową w piłkę i ta wychodzi... za linię boczną.

38. min. Potężna bomba z prawie trzydziestu metrów Eriksena, ale prosto w środek bramki Manchesteru.

34. min. Ostre dośrodkowanie z lewej strony Sulejmaniego, ale de Jong uderza głową wysoko nad poprzeczką.

32. min. Kapitalny strzał z dystansu Siema de Jonga, piłka leciała w samo okienko bramki gości, ale przepiękną robinsonadą wybił ją na rzut rożny De Gea.

29. min. Nani dostaje piłkę z prawej strony od Jonesa, ścina do środka, wpada w pole karne, ale, zamiast dogrywać do Rooneya czy Hernandeza, fatalnie pudłuje.

28. min. Dobre dośrodkowanie Sulejnmaniego, De Gea niepewnie wybija piłkę, ale strzał Bułykina blokują stoperzy gości.

22. min. Prostopadłe podanie Rooneya, Hernandez wychodzi na czystą pozycję, ale w wyścigu do piłki wyprzedza go Vermeer i łapie futbolówkę.

19. min. Rooney uderza z dystansu, ale słabo i prosto w Vermeera.

18. min. Koppers doskonale wyprzedził Naniego, pociągnął z piłką trzydzieści metrów, ale jego strzał z linii pola karnego był zbyt lekki by pokonać De Geę.

12. min. Eriksen ładnie wypatrzył na lewej stronie Sulejmaniego, ale dośrodkowanie Serba dobrze wybił Ferdinand.

7. min. Pierwsza akcja gości, wywalczony rzut rożny, ale fatalnie wykonał go Nani i od bramki zacznie Vermeer.

1. min. Zaczynamy mecz.

Holendrzy to czterokrotni zdobywcy Pucharu Mistrzów, z kolei goście z Anglii wygrywali te rozgrywki trzy razy. W tym sezonie mają szansę pierwszy raz w historii wygrać Ligę Europejską. Ajax dwadzieścia lat temu zdobył jej poprzedniczkę - Puchar UEFA, Manchesterowi United ta sztuka nie udała się jeszcze nigdy.

Zespół Franka de Boera przystępuje do tego meczu dużo bardziej osłabiony - kontuzjowani są m.in. obrońcy Gregory van der Wiel, Andre Ooijer i Bruno Silva czy pomocnicy Theo Jansenn i Eyong Enoh.