FSV Mainz

1 2

Wi�cej o wydarzeniu

Bundesliga. Piszczek w 11-stce kolejki według ESPN

W meczu 7. kolejki Bundesligi Łukasz Piszczek strzelając bramkę w doliczonym czasie gry uratował 3 punkty Borussii Dortmund w spotkaniu z Mainz. Świetny występ Polaka został doceniony przez ESPN. Obrońca aktualnego mistrza Niemiec został wybrany do 11-stki kolejki przez dziennikarzy amerykańskiego portalu.

Niemiecka prasa: "Koniec huśtawki emocjonalnej Piszczka"

Media naszych zachodnich sąsiadów doceniają Łukasza Piszczka, którego gol w 90. minucie dał Borussii Dortmund zwycięstwo 2:1 w meczu z FSV Mainz. "Ruhr Nachrichten" zaznacza, że Polak nie tylko zatrzymał spadek BVB w tabeli, ale także zakończył długi okres swojej "emocjonalnej huśtawki" w związku z korupcją i ustawianiem meczów w polskiej lidze.

Odśwież
51
Gol Piszczka w ostatniej minucie [WIDEO]

W składzie BVB do 75. minuty grał Robert Lewandowski, który zaliczył asystę. Od 86. minuty na boisku był Błaszczykowski. Eugen Polański rozegrał w barwach FSV Mainz całe spotkanie. Borrusia przez cały mecz przeważała i nieoczekiwanie po błędach w defensywie (między innymi Piszczka) przegrywała 1:0. W 64. minucie po akcji, w której udział brali Piszczek i Lewandowski Borussia wyrównała. W ostatniej sekundzie ku rozpaczy piłkarzy Mainz Piszczek nieoczekiwanie uderzył wolejem sprzed pola karnego, a piłka po rykoszetach wpadła do siatki. Mainz - Borussia 1:2. Poniżej relacja z meczu.

KONIEC MECZU! Euforia w Borussii. Koledzy z drużyny pędzą do Piszczka i ten po chwili wpada w ich objęcia. Sędzią kończy mecz! Piłkarze Mainz nie mogą uwierzyć w to co się stało. Siadają i kładą się na murawie, niektórzy zalani łzami.

90. min. GOOOOLLLLL!!!! Piszczek!!!! Po dośrodkowaniu piłka zostaje wybita przez Mullera i trafia przed pole karne do nadbiegającego Piszczka. Ten wiele się nie namyślając oddaje strzał z woleja. Nie jest szczególnie mocny, ale rykoszetuje myląc bramkarza. Nieznacznie zmienia tor odbijając się najpierw od Suboticia, później od obrońcy Mainz i wpada obok lewego słupka i bezradnego Mullera!

89. min. Ostre wejście Pospecha w Goetzego po lewej stronie pola karnego. Sędzia daje temu pierwszemu żółtą kartkę.

87. min. Rzut wolny z lewej strony. Dośrodkowuje Goetze na długi słupek, tam piłka zostaje zgrana do środka głową. Odbija się przed linią bramkową, ale żaden z dwóch piłkarzy Borussii (ani obrońca) nie wpycha jej do bramki.

86. min. Wchodzi Błaszczykowski za Gundogana.

83. min. Dwie groźne sytuacje dla Mainz! W obu wypadkach po świetnych podaniach. W pierwszym, piłka zostaje wybita, w drugim strzał świetnie broni barmkarz.

80. min. Groźna akcja dla Mainz. W pewnym momencie wyglądało na to, że będzie dwóch na jednego, ale sytuacje wyjaśnia Piszczek, który asekuruje swoich kolegów ze środka i wybija piłkę.

75. min. Na boisku nie ma też już Kagawy, którego po bramce zmienił Leitner.

75. min. Na boisko wchodzi Ivanschitz za strzelca bramki dla Mainz - Mullera. Schodzi też Lewandowski. Wchodzi Barrios.

69. min. Lewandowski przewraca się w polu karnym! Świetnie zastawił się z piłką z obrońca na plecach. Ten pociągnął Lewandowskiego, co pokazują powtórki i "Lewy" padł na murawę. Sędzią mógł jednak uznać, że Lewandowski także dużo pracował rękami, ale gdyby podyktował karnego nikt nie mógłby mieć pretensji.

64. min. Udział przy bramce ma (znowu) Piszczek! Otrzymuje świetne podanie na prawe skrzydło, podbiega parę metrów i dośrodkowuje. Piłka trafia do Lewandowskiego, który cofa się po nią przed pole karne. Podaje na lewo do Perisicia. Ten próbuje opanować piłke, robi zwód i strzela! Piłka wpada obok lewego słupka i rzucającego się po nią bramkarza.

64. min. GOOOOLLLL dla Borussii!!!!! Perisic!

61. min. Świetne podanie z rzutu wolnego na środku boiska do niepokrytego Perisicia, ale sędzia odgwizduje spalony. Powtórki pokazują, że mogło go nie być.

57. min. Realizatorzy pokazują trenera gości Kloppa, jakby spodziewali się, że za chwilę zadecyduje o wpuszczeniu na boisko Błaszczykowskiego.

56. min. Dobra indywidualna akcja po prawej stronie piłkarza Mainz. Ujah (który wszedł tuż przed przerwą) utrzymuje się przy piłce, mimo że atakuje go trzech obrońców, dośrodkowuje, ale wybija Hummels.

54. min. Dobry strzał Kagawy kilka metrów sprzed pola karnego. Uderza piłkę po ziemii obok słupka, bramkarz wyciąga się i wybija piłkę na rzut rożny.

53. min. Świetna akcja Piszczka. Najpierw za daleko wypuścił sobie piłkę, ale po chwili Borussia odzyskuje piłke. Ta trafia do świetnie wychodzącego Piszczka. Wbiega w pole karne i podaje sprzed linii końcowej do środka, ale wybijają obrońcy.

51. min. Akcja ofensywna Polańskiego. Dobrze utrzymuje się przy piłce, zbliża się do pola karnego i tam zostaje faulowany. Byłaby świetna okazja z rzutu wolnego dla Mainz... ale sędzia nie zauważa przewinienia.

50. min. Po niezłej akcji Borussii piłka trafia do Gundogana, ten jednak z woleja strzela fatalnie i piłka wychodzi niemal na aut.

49. min. Subotic pokazuje dużo pewności w defensywie. Świetnie radzi sobie z presją zawodnika Mainz i dobrze podaje do przodu do Goetzego.

48. min. Strzał Gundogana sprzed pola karnego. Mocno podkręcona piłka szybuje metr za wysoko, ale ładnie zakręcała na lewy słupek.

47. min. Aut dla Mainz na wysokości pola karnego Borussii. Tym razem obrońcy pewnie wybijają.

46. min. Drugą połowę rozpoczynają piłkarze Mainz.

W przerwie

Nic nie wskazywało na to, że Borussia będzie schodzić do szatni przegrywając. Od początku meczu inicjatywa należała do gości, którzy mają zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki. Zdawało się, że wkrótce dobrze przygotowane ataki Borussii przyniosą bramki. Mainz broniło się jednak nieźle i miało trochę szczęścia. Gospodarze czekali na kontry, których w pierwszej połowie było tak naprawdę bardzo niewiele. Bramka to jednak zasługa głównie obrońców Borussii. Grali nerwowo i pogubili się we własnym polu karnym (na co pozwoliło skierowanie tam piłki przez Piszczka w myśl zasady "nigdy nie wybijamy piłkę na oślep", którą tak dobrze stosują piłkarze Barcelony). Jeśli piłkarze Borussii uspokoją nerwy i wykorzystają swój potencjał (a Lewandowski nieco podkręci skuteczność) w drugiej połowie mecz powinien się obrócić na korzyść gości.

45. min. +1 Piłkarze schodzą na przerwę. Mainz sensacyjnie prowadzi 1:0.

44. min. Niebezpieczna kontra Mainz! Choć bardziej niebezpieczne zachowanie obrońców w tym Piszczka. Bramkarz wybiega przed pole karne by przeciąć podanie, ubiega go obrońca Borussii. Piłka mało co nie trafia do piłkarza Mainz, który mógłby uderzać na pustą bramkę, ale w końcu Borussia wychodzi z opresji cało. Widać dużo nerwowości w ekipie mistrzów Niemiec.

41. min. Lewandowski wybiega sam na sam z bramkarzem! Strzela po ziemi z linii pola karnego, na długi słupek, a bramkarz wyciąga się i łapie piłkę.

40. min. Rzut rożny dla Borussii szybko rozegrany. Piłkę dośrodkowuje ostatecznie Lowe, ale kiepsko i piłkę łapie Muller - bramkarz.

38. min. Świetna akcja Gundogana. Wbiega w pole karne po prawej stronie i uderza kozłującą piłkę na długi słupek. Ta mija go o centymetry.

33. min. Na powtórkach widać, że tor podania Piszczka został nieznacznie zmieniony przez piłkarza Mainz.

33. min. Seria błędów obrońców Borussii. Niestety zaczęło się od błędu Piszczka, który wybijając podał do swojego pola karnego. Tam piłka poodbijała się między obrońcami i napastnikiem Mainz. Ten leżąc tyłem do bramki wbił ją obok słupka i zaskoczonego Weidenfellera.

33. min. GOL dla Mainz. Strzelcem bramki: Muller.

30. min. Mainz czeka na kontry, ale kiedy nadarza się okazja szybko powstrzymują, ich z faulem czy bez, piłkarze Borussii.

29. min. Piszczek pobiegł do bezpańskiej piłki i wywalczył aut na wysokości pola karnego Mainz.

25. min. Niebezpiecznie w polu karnym Mainz. Dośrodkowanie z lewej strony, ale piłka zostaje wybita.

23. min. Niebezpiecznie dla Borussii niepokryty Soto popędził lewą stroną w pole karne, ale nie dostał podania.

21. min. Świetny strzał Kagawy. Kiwa i sprzed pola karnego, po jego lewej stronie oddaje techniczny strzał lobem na długi słupek, ale bramkarz Mainz potwierdza swoją klasę.

21. min. Lewandowski drybluje w środku, świetnie utrzymuje się przy piłce i oddaje strzał sprzed pola karnego, ale zostaje zablokowany przez obrońców.

17. min. Mainz trochę częściej przy piłce. Dużo walki w środku pola.

13. min. Zaskakującą główką sprzed pola karnego strzela Subotic, ale mija bramkę.

12. min. Borussia nie odpuszcza. Atakuje całym zespołem, a Mainz całym zespołem się broni.

11. min. Borussia zaciekle atakuje. Najpierw zagrożenie przynosi rzut rożny, później piłka szybko wraca w pole karne, ale nic z tego nie wychodzi.

10. min. Świetna główka "Lewego". Wygrał pojedynek z obrońcą, ale bramkarz broni.

7. min. Piłkarze Borussii wymieniają dużo podań i długo utrzymują się przy piłce, angażując w atak pozycyjny całą drużynę. Na razie nie przynosi to jeszcze skutków, ale wygląda na to, że to kwestia czasu.

4. min. Piszczek wykorzystał swoją świetną szybkość, popędził po prawej i dośrodkował. Piłka wybita jednak przez obrońców.

3. min. Strzał Riise z Mainz, ale Weidenfeller łapie bez trudu.

2. min. Rajd po prawej stronie Goetze i pierwszy rożny dla Borussii. Nie przynosi zagrożenia.

1. min. Zaczynamy mecz!