Ekstraklasa. Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok. Sport.pl - to jest Twój LIVE!

• poniedziałek, 12 grudnia 2016
  • Cóż można dodać: pech gospodarzy, czy raczej brak koncentracji? Na pewno sporo będzie się mówiło o decyzji Szymona Marciniaka o podyktowaniu rzutu wolnego pośredniego po podaniu wślizgiem Sobieraja do własnego bramkarza. To ta sytuacja zadecydowała o zwycięstwie Jagiellonii. Michał Probierz o to nie dba, jego zespół wraca na szczyt tabeli.

• KONIEC MECZU

90. min. + 4

Koniec meczu! Jagiellonia po dramatycznym meczu wygrywa, choć to Arka była przez większość spotkania lepszą drużyną. Wprowadzenie Wasiljewa i dwa stałe fragmenty gry okazały się kluczowe, a Estończyk zrównał się w klasyfikacji strzelców z Marcinem Robakiem (Lech Poznań, 10 goli).

• 90. min. + 4

Ależ pudło Hofbauera... Marciniak świetnie wywalczył sobie miejsce na dośrodkowanie z lewej strony, wycofuje piłkę na 16 metr, gdzie jest Austriak, ale pomocnik Arki uderza ze słabszej, prawej nogi i w ogóle nie trafia w bramkę. Czy to była ostatnia szansa gospodarzy?

• 90. min. + 2

Arka na połowie Jagiellonii, a goście tylko wykopują długie podania na Klimalę, wreszcie ten rusza niemal sam na bramkę... doganiają go obrońcy, ale ten podaje do Szymańskiego, który jednak uderza wysoko nad bramką.

Cztery minuty doliczonego czasu gry. Arka już coraz bardziej bez pomysłu - przed chwilą Socha uderzał z lewej nogi. Piłka ledwo dotoczyła się za linię końcową.

• 88. min.

Socha z głębi pola zagrywa długie podanie do Abbotta, napastnik Arki przyjmuje piłkę, ale zamiast podać do wbiegającego w pole karne kolegi to uderza... i uderza w środek bramki. Stracona szansa gospodarzy.

• 85. min.

Zmiana w Arce: Adrian Błąd za Wojowskiego, a w Jagiellonii: Klimala za Świderskiego. Młodzi na boisko!

• 84. min.

Ależ blisko Arka wyrównania! Dobra akcja prawym skrzydłem, znów Da Silva zagrywa w pole karne, tam Abbott próbuje piętą strzelić gola, ale nie trafia czysto w piłkę. Dlaczego próbował tak skomplikowanego rozwiązania?!

• 83. min.

Wychodzi na prostopadłe podanie Cernych... ale dogonił go Socha i wślizgiem - tym razem nie do bramkarza - wybija piłkę napastnikowi Jagiellonii.

• 80. min.

Paweł Abbott za Yannicka Kakoko po stronie Arki.

• 79. min.

Ile znaczy dobra zmiana, prawda? Wasiljew pojawił się w przerwie, nie jest widoczny przy rozegraniu akcji, ale gdy podejdzie do stałego fragmentu...

• 77. min.

10 gol Wasiljewa i... 7 asysta Tomasika, który wycofał piłkę do Estończyka przy rzucie wolnym. Tymczasem trenerzy Arki mocno protestują, aż podbiega do nich sędzia Marciniak!

• GOOOOOOL

76. min.

Długo trwa ustawianie, poprawianie muru na linii bramkowej, trwają dyskusje, wreszcie podanie do Wasiljewa... Potężny strzał pod poprzeczkę i 3:2 dla Jagiellonii! Znów są liderem!

• 73. min.

Kontrowersja w Gdyni! Atakuje z lewej strony Cernych, wślizgiem wchodzi Sobieraj... ale sędzia Marciniak uznaje, że podawał tym wślizgiem do bramkarza. Jest rzut wolny na szóstym metrze przed bramką Arki!

• 71. min.

Dużo chaotycznej gry w środku pola, trudno powiedzieć, by jedna ze stron przeważała.

• 66. min.

Chłopaki z EkstraStats donoszą na Twitterze: Konstantin Vassiljev (9 goli + 9 asyst) miał udział w 53%25 goli Jagiellonii w tym sezonie.

• GOOOOOOL

64. min.

Tymczasem wyrównanie! Guti po świetnym dośrodkowaniu Wasiljewa na 2:2.

• 64. min.

Mateusz Szwoch za Rafała Siemaszkę...

• 61. min.

Minęła godzina gry... a najlepsza akcja Jagiellonii to wściekłość asystenta Probierza. Nie spodobało się to sędziemu, Szymon Marciniak podbiega do ławki gości i grozi trenerowi, że zaraz zajmie miejsce obok Michała Probierza na trybunach.

• 55. min.

Przemysław Mystkowski za Jacka Góralskiego w Jagiellonii. Bardziej ofensywna zmiana, ale i ryzykowna. 18-latek w tym sezonie rozegrał tylko... 54 minuty w sześciu spotkaniach.

• 52. min.

Znów niewiele się dzieje na boisku, Arka kontroluje wydarzenia i stwarza sobie sytuacje. Groźne są zwłaszcza dośrodkowania z głębi pola bocznych obrońców, Marciniaka i Sochy. Dobrze grają też Hofbauer i Wojowski.

• 47. min.

Ale to Arka atakuje w pierwszych minutach! Siemaszko bliski oddania strzału po dobrym dośrodkowaniu Sochy. Jagiellonia w tarapatach.

I gramy! Jagiellonia musi odwrócić losy meczu, by odzyskać pierwsze miejsce w tabeli.

• Zaraz druga połowa, ale wcześniej zmiana w Jagiellonii: za bezproduktywnego Chomczenowskyjego wchodzi Wasiljew.

• Przerwa, Arka prowadzi zasłużenie 2:1. Bardzo dobry mecz gospodarzy, bardzo słaby faworyzowanych gości. Wiele musiałoby się zmienić w drużynie Jagiellonii, by w drugiej połowie odwrócili wynik spotkania i wrócili na pozycję lidera. Zwłaszcza, że w przerwie nie nakrzyczy na nich Michał Probierz... Tylko 1 celny strzał gości!

• 45. min.

Groźnie zza szesnastki uderza Świderski po dobrym zgraniu Cernycha. To jedyna akcja Jagiellonii od gola strzelonego przez ten zespół. Trochę czasu minęło... Minuta doliczona do pierwszej połowy.

• 44. min.

Ależ fatalnie gra dzisiaj defensywa Jagiellonii... Niespodziewane prostopadłe podanie Sochy do Siemaszki zaskakuje Sobieraja, który jest źle ustawiony, ale napastnik Arki waha się, czeka i trafia tylko w nogi Kelemena.

• 42. min.

Czwarty, piąty wślizg Jacka Góralskiego i sędzia Marciniak pokazuje mu żółtą kartkę. Oznacza to, że pomocnik Jagiellonii nie zagra w ostatniej w tym roku kolejce.

• 40. min.

Czy Jagiellonię stać na odpowiedź jeszcze przed przerwą? Zostało pięć minut, a wszystkie akcje, które przenoszą na połowę gospodarzy kończą się... pod bramką Jagi. Znów piłkarze Arki szybsi i bardziej zdecydowani.

• GOOOOOOL

37. min.

2:1, gospodarze znów na prowadzeniu! Świetna akcja na prawej stronie Marcusa, jego dośrodkowanie słabo wybija Guti (znów!) a piłkę przechwytuje Socha i... nabija Siemaszkę, a futbolówka wtacza się do bramki. Znów Jagiellonia przysnęła!

• 33. min.

Postarajmy się podsumować te kilka szalonych minut. Dziwi przemiana Jagiellonii: od zespołu chaotycznie broniącego do drużyny pewnie i skutecznie rozgrywającej. A Arka nadal jest bardziej agresywna, zdecydowana. Wygrywa dużo stałych fragmentów w ofensywie.

• GOOOOOOL

29. min.

Wyrównanie! Tomasik dośrodkowuje z lewej strony po wreszcie składnej akcji, jego centra jest na krótki słupek, gdzie obrońcom ucieka Fiodor Cernych i uderza nie do obrony dla Steinborsa. Wreszcie lider coś pokazał!

• 27. min.

Bardzo słabo gra Jagiellonia: goście mieli dobre tylko pięć minut. Tracą raz po raz piłkę w środku pola, teraz z dystansu po kontrze uderzał Wojowski.

• GOOOOOOL

23. min.

GOL! Lider w tarapatach. Od kilku minut Arka mocno naciska na gości i są efekty: po dośrodkowaniu z prawej strony piłkę słabo wybija Guti, niepotrzebnie z bramki wychodzi Kelemen i Łukasiewicz na wślizgu strzela gola. 1:0 dla Arki!

• 23. min.

Uwaga, przerwa na wydarzenie piłkarskie: Marcus Da Silva z wolnego z lewej strony uderza prosto w Mariana Kelemena. Wracamy do kopaniny.

• 22. min.

Trafnie ocenia to ekspert Eurosportu, Maciej Terlecki: "Arka teraz jest mocniejsza w tak zwanych przepchnięciach". Ale niestety nie gramy w rugby.

• 19. min.

Po dobrym początku Jagiellonia została sprowadzona przez rywali do chaotycznego futbolu i wyszło większe doświadczenie Arki w tym elemencie gry, co teraz gospodarze wykorzystują. Trzy groźne dośrodkowania w ciągu minuty, ale brakuje wykończenia.

• 15. min.

Marcus Da Silva dośrodkowuje na długi słupek a tam... Piotr Tomasik w wersji Petera Grajciara ze Śląska Wrocław. Kto oglądał piątkowy mecz w Gdańsku i kiks piłkarza Śląska ten może sobie wyobrazić powtórkę zawodnika Jagiellonii. Ale bez konsekwencji dla gości.

• 14. min.

Z wersji nożnej zawodnicy obu drużyn przeszli na grę w auty. Aut w jedną stronę, potem w drugą. Wreszcie faul dla Arki pod polem karnym Jagiellonii. Czekamy na jakiekolwiek zdarzenia.

• 10. min.

Brzydki, baaaardzo brzydki faul Hofbauera i sędzia Marciniak pokazuje żółtą kartkę pomocnikowi Arki. Ofiarą rywala jest Jacek Góralski, który - gdyby nie cierpiał z bólu - pewnie taki wślizg by docenił.

• 8. min.

Jagiellonię można pochwalić za to, jak stwarza sobie przewagę w bocznych sektorach - Świderski i Chomczenowskyj na razie sprawiają gospodarzom najwięcej problemów, choć bez konkretów w polu karnym.

• 4. min.

Jagiellonia atakuje, bardzo aktywny w tych pierwszych minutach jest 19-letni Karol Świderski.

• 1. min.

A więc zaczęli!

• Powiew Ligi Mistrzów - mecz sędziuje Szymon Marciniak.

Powiew reprezentacji Polski - gra Jacek Góralski (Jagiellonia).

Powiew optymizmu - śr. ponad 2,5 gola w meczach z udziałem tych drużyn.

• A co tam z perspektywy Jagiellonii słychać? Probierza zastąpi jego asystent, Krzysztof Brede. W składzie za Wasiljewa zagra Karol Świderski. Drużyna z Białegostoku nie przegrała żadnego z sześciu ostatnich meczów wyjazdowych. O faworyta w tym meczu więc łatwo. A wygrana oznaczałaby, że Jagiellonia wraca na pozycję lidera i przywraca przewagę nad trzecią Legią do siedmiu punktów.

• Spokojnie, bo przeciwnikiem Arki jest Jagiellonia, która wygrała 6 z 9 meczów wyjazdowych w tym sezonie. To najlepszy bilans w ekstraklasie. Jest też mała sensacja: po kontuzji nie wrócił do pierwszego składu Konstantin Wasiljew, który jest dziś rezerwowym. Estończyk odpowiada za ponad połowę goli w drużynie (gole i asysty). Co jednak nie oznacza, że zmartwienie Arki jest mniejsze: Jagiellonia ma też najlepszą defensywę w lidze (tylko 16 goli straconych).

• Relacjonowałem ostatnie trzy spotkania Arki Gdynia, dwa z nich zespół Grzegorza Nicińskiego wygrał (w ćwierćfinale PP i z Ruchem w lidze tydzień temu), dzięki czemu trener nie jest już kandydatem do zwolnienia. Ale spokojnie, nie trzeba spieszyć się z podziękowaniami.

• Dobry wieczór, kończymy przedostatnią kolejkę ligową w 2016 roku. Co Wam oferujemy? Dziewiąty z drugim zespołem ekstraklasy, Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok. Jedyny minus: Michał Probierz nie będzie szalał przy linii bocznej.