Liga holenderska. PSV - Ajax 2:2. Poważna kontuzja Tytonia

2 : 2
Komentarze
Od?wie?
45
Poprzednie starcie z Ajaksem Amsterdam dla Przemysława Tytonia, który był jeszcze wówczas piłkarzem Rody Kerkrade, było jednym z najmilszych w całej karierze. W lutym polski bramkarz uratował swój klub od porażki, broniąc na minuty przed końcem meczu - przy wyniku 2:2 - rzut karny. "Tytoń zatrzymał Ajax" - pisała wtedy holenderska prasa.

Tego spotkania natomiast na pewno Tytoń nie będzie dobrze wspominał. Wszystko przez fatalną w skutkach interwencję jego kolegi z zespołu Timothy'ego Derijcka. W 30 minucie obrońca próbując wybić wślizgiem futbolówkę uderzył kolanem z bardzo dużą siłą Tytonia w głowę. Polski bramkarz stracił na chwilę przytomność i długo leżał na murawie. Dopiero po tym, jak lekarze usztywnili mu szyję, z boiska zabrały go nosze. Reprezentacyjny golkiper natychmiast został przewieziony do szpitala. Pierwsze podejrzenia mówią o uszkodzeniu kręgów szyjnych, ale lekarze oficjalnie jeszcze tego nie potwierdzili.

Sam mecz był niemal równie dramatyczny, jak całe zdarzenie z udziałem Polaka. Jeszcze zanim Tytoń opuścił boisko, bo w drugiej minucie, prowadzenie gospodarzom dał Tim Matavz. Tuż przed przerwą wyrównał Kolbeinn Sigthorsson, wykorzystując znakomite podanie Siema De Jonga. Na początku drugiej odsłony znów jednak wyszli na prowadzenie gospodarze. Podyktowaną za faul Gregory'ego Van der Wiela na Driesie Mertensie "jedenastkę" wykorzystał Georginio Wijnaldum. Piłkarze PSV mieli kilka szans na podwyższenie rezultatu - m.in. na pustą bramkę nie trafił były gracz Wisły Kraków Marcelo - ale kolejnego gola strzelili jednak goście. W 79. minucie ustalił wynik meczu na 2:2 strzałem z bliskiej odległości Dmitrij Bułykin.

Tak relacjonowaliśmy na żywo to spotkanie:

90. min. +1. Koniec meczu!

87 min. Co za strzał! Vertonghen uderza przewrotką, ale zmierzającą w samo okienko bramki piłkę w ostatniej chwili wybija Sinouh. PSV miało dużo szczęścia.

85. min. Vermeer broni znakomity strzał z rzutu wolnego Strootmana.

79. min. 2:2! Z bliskiej odległości pokonuje Sinouha strzałem ze wślizgiem Bułykin. Asysta: Van der Wiel

- Możemy powiedzieć o Tytoniu tyle, że jest przytomny i świadomie przechodzi rozległe testy medyczne w szpitalu - poinformowało PSV na swoim Twitterze.

77. min. Uderzenie głową Matavza - mocne, ale niecelne.

72. min. A teraz znakomitą paradą popisuje się vis-a-vis Vermeera - Sinouh.

71. min. Kapitalna szansa PSV! Matavz przegrywa pojedynek sam na sam z Vermeerem.

70. min. Niezły strzał Janssena z rzutu wolnego, po którym futbolówka o centymetry mija spojenie bramki PSV.

69. min Przepychanki na boisku. Żółte kartki otrzymują Wijnaldum i Janssen.

65. min. Wciąż w natarciu PSV. Jeśli piłkarze Ajaksu czegoś szybko nie wymyślą, przegrają to spotkanie.

59. min. Mertens uderza z wolnego, Vermeer odbija przed siebie piłkę, doskakuje do niej Marcelo, ale były gracz Wisły Kraków z bliskiej odległości nie trafia na pustą bramkę!

56. min. Powinno być 3:1. Z linii bramkowej futbolówkę wybija Alderweireld.

55. min. GOL! 2:1 Wijnaldum pewnie wykorzystuje "jedenastkę".

54. min. Rzut karny dla PSV! W polu karnym fauluje Mertensa van der Wiel.

52. min. Świetne uderzenie Mertensa z dystansu. Vermeer wyciąga się jak długi i z najwyższym trudem łapie piłkę na raty.

51. min. W odpowiedzi strzela Matavz, ale ciut za wysoko.

49. min. Bardzo groźna akcja Ajaksu. Strzela van der Wiel, ale fantastycznie broni Sinouh.

46. min. Rozpoczęła się druga połowa.

Na razie nie ma żadnych wieści ze szpitala, do którego został zabrany Tytoń. U przypadkowo uderzonego przez własnego obrońcę bramkarza podejrzewa się uraz kręgów szyjnych.

I połowa:

45. min. +15 Arbiter kończy pierwszą połowę meczu, po której niestety nie możemy być w dobrym nastroju.

45. min +13 No wreszcie. Z dystansu uderza Derijck, ale broni Vermeer.

45. min +11 Kontuzja Tytonia wyraźnie źle podziałała na jego kolegów z drużyny. Od dziesięciu minut nie przeprowadzili żadnej akcji.

45. min +4. Gol dla Ajaksu! Sam na sam ze zmiennikiem Tytonia po podaniu De Jonga wychodzi Sigthorsson i daje gościom wyrównanie.

45. min. Pierwsza połowa zostanie przedłużona o kwadrans.

44. min. Gra wznowiona.

43. min. Tytoń już na noszach. Przykryty kocem opuszcza boisko.

39. min. Lekarze usztywniają szyję Tytonia, który wciąż leży na murawie. Ciężko stwierdzić, czy jest przytomny.

37. min. Do gry przygotowuje się już rezerwowy bramkarz PSV Khalid Sinouh.

34. min. Na murawę wjeżdżają nosze. Kontuzja wygląda bardzo poważnie. Może to być uraz kręgów szyjnych.

30. min Tytoń kontuzjowany! Potrzebne są nosze. Przy próbie interwencji polski bramkarz otrzymuje potężny cios kolanem od swojego obrońcy Timothy Derijcka, który próbował wybić futbolówkę wślizgiem.

29. min. Groźny strzał głową De Jonga. Piłka o centymetry minęła poprzeczkę bramki strzeżonej przez Tytonia.

27. min. Bezbarwny fragment meczu.

20. min. Groźna sytuacja pod bramką Ajaxu. Jermain Lens próbuje sprytnie "krzyżakiem" pokonać Vermeera, ale bramkarz gości nie daje się zaskoczyć.

18. min. Murawę na noszach opuszcza kontuzjowany gracz Ajaxu Nocolai Boilesen. Na jego miejsce wchodzi Eyong Enoh.

15. min. Znów gorąco pod bramką Tytonia. Polski golkiper w zamieszaniu podbramkowym mocno zderza się z jednym z rywali i przez chwilę nie podnosi się z murawy. Na szczęście po chwili okazuje się, że wszystko jest w porządku.

13. min. Świetna obrona Tytonia! Polski bramkarz PSV broni groźny strzał z bliskiej odległości. Przy dobitce Tytonia wyręcza obrońca.

11. min. Po niedokładnym wybiciu Tytonia piłka ląduje na aucie.

9. min. Tytoń na razie zupełnie bezrobotny. Realizatorzy transmisji pokazali go raz, kiedy cieszył się po zdobytej przez PSV bramce.

7. min. Piłkarze Ajaksu są w lekkim szoku. PSV niemal bez przerwy przy piłce i co chwila groźnie atakuje, ale te ataki na razie nie kończą się celnymi strzałami na bramkę.

2. min. GOL dla PSV! Ależ początek! Po koronkowej akcji gospodarzy i świetnym otwierającym podaniu Pietersa gola zdobywa Tim Matavz.

1. min. Początek meczu.

Przed meczem:

Po 5. kolejkach Eredivisie wyżej w tabeli jest Ajax. Piłkarze z Amsterdamu z trzynastoma punktami na koncie plasują się na drugiej pozycji. PSV ma dziesięć "oczek" i zajmuje piątą lokatę.
Ostatnio jednak w bezpośrednich spotkaniach obu drużyn lepiej wypada zespół Przemysława Tytonia. Z ostatnich ośmiu ligowych spotkań z Ajaxem PSV wygrał trzy. Zespół z Amsterdamu zwycięsko ze starcia z rywalem z Eindhoven wychodził dwukrotnie, a trzy mecze zakończyły się remisem.
Sam Tytoń ma bardzo dobre wspomnienia z meczów przeciwko Ajaksowi. W lutym, kiedy był jeszcze zawodnikiem Rody Kerkrade obronił w spotkaniu z tą drużyną rzut karny i to w arcyważnym momencie. Kiedy piłkę na jedenastym metrze stawiał Mounir El Hamdaoui, było 2:2 a do końca meczu pozostawały dwie minuty. "Tytoń zatrzymał Ajax", "Tytoń bohaterem Rody" - pisała po tym wydarzeniu holenderska prasa.
Bez zarzutu bramkarz reprezentacji Polski spisał się również w czwartek w wygranym 1:0 meczu Ligi Europy z Legią Warszawa.