Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Manchester United kupi Pogbę z samej sprzedaży koszulek Zlatana Ibrahimovicia? Co za bzdura!

W internecie już huczy. Tylko w pierwszym tygodniu sprzedaży koszulki Zlatana Ibrahimovicia przyniosły 75 mln funtów przychodu! Angielska prasa już głosi, że wystarczy kolejny tydzień, a transfer Pogby (ok. 112 mln funtów) może zostać sfinansowany z samej sprzedaż koszulek.
Oto tytuł z sobotniego "Daily Star":Podobnie brzmiące "informacje" można znaleźć na Twitterze i w innych angielskich gazetach.

A jak jest naprawdę?

Wystarczy sięgnąć do raportu finansowego Manchester United z ubiegłego roku. Angielski klub to firma giełdowa, więc te raporty są całkowicie jawne.

A tam mamy np. zdanie: "The result is a robust wholesale apparel business that sold approximately 5 million items of Manchester United branded licensed products, including approximately 2 million replica jerseys, around the world in the last year" , z którego wynika, że w ubiegłym roku Manchester United sprzedał 2 mln koszulek na całym świecie.

W innym miejscu można natomiast znaleźć dane, ile na tym zarobił:

Retail, merchandising, apparel & products licensing revenue: - 31,652

Wynika z tego, że z sprzedaży 5 mln licencjonowanych produktów Manchester United miał przychody, zaokrąglając 31,7 mln funtów. Ogólnie rzecz biorąc - 6,3 funta z jednego produktu. Oczywiście na koszulkach ten przychód jest pewnie większy - 10-12 funtów. Nie zmienia to jednak faktu, że biznes koszulkowy to tylko mały procent w ogólnych przychodach klubu (395,2 mln funtów). Żadnego gigantycznego transferu nie da się za to sfinansować.

Warto przy tym pamiętać, że owe 75 mln za koszulki Zlatana Ibrahmovicia w pierwszym tygodniu sprzedaży to nie przychód klubu. W tym zawierają się: koszty produkcji, dystrybucji i promocji, prowizja dla producenta, marża sklepu, podatki i inne tego typu składowe ceny.Milik ledwo co w Napoli, a nowy klub już chce mu sprowadzić rywala. I to dwa razy droższego od Polaka!


Komentarze (28)
Manchester United kupi Pogbę z samej sprzedaży koszulek Zlatana Ibrahimovicia? Co za bzdura!
Zaloguj się
 • stafarda

  Oceniono 2 razy 2

  Micha Kiedrowski to idiota. Muli przychód z dochodem.

 • szczypr

  Oceniono 4 razy 2

  Otóż te 75 mln to właśnie przychód, pan redaktor nie odróżnia przychodu od zysku.

 • skrzyneczka2

  Oceniono 1 raz 1

  Angielska prasa( i ina chyba tez?) liczy tak jak nasi ministrowie od finansów- jezeli jeden tydzien to 75 mln (co jest bzdurą oczywiscie) to 2 tygodnie i mamy pogbe, a do konca roku Yahoo sobie kupimy.
  A kiedys to matematyka była obowiazkowa na maturach ....

 • zebrooks1

  Oceniono 1 raz 1

  Intencja autora artykułu słuszna, ale błędy merytoryczne straszne:
  1) Koszulka za 10 funtów? Chyba na bazarze w Turcji.
  2) A to już w ogóle dramat: "Warto przy tym pamiętać, że owe 75 mln za koszulki Zlatana Ibrahmovicia w pierwszym tygodniu sprzedaży to nie przychód klubu. W tym zawierają się: koszty produkcji, dystrybucji i promocji, prowizja dla producenta, marża sklepu, podatki i inne tego typu składowe ceny."
  Wiemy czym jest przychód? Chyba nie...

 • nikalaj

  Oceniono 1 raz 1

  Z tego co pamiętam to informację o tym, że MU kupi Pogbę za koszulki Zlatana, sprzedał mediom sam Zlatan. :) Koleś robi sobie jaja a media cisną temat jakby był prawdą.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 1 raz 1

  Nie rozumiem ten szał z zakupem koszulek zawodnika, który nie zagrał jeszcze ani 1 minuty w drużynie w sezonie ligowym.

 • bigosmiszcz

  0

  MUrinio się skończyło.

 • pbskarpy

  0

  MU nie ma nic z koszulek, bo po podpisaniu ogromnego kontraktu z Adidasem całosc idzie do kasy producenta koszulek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX