Smuda trenerem reprezentacji!

Franciszek Smuda

Franciszek Smuda (Fot. Mieczyslaw Michalak / Agencja Gazeta)

Franciszek Smuda został oficjalnie wybrany na nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Działaczom PZPN wystarczyło jedno krótkie głosowanie - 15 było za, wstrzymał się tylko dotychczasowy, tymczasowy trener Stefan Majewski
Szczęsny: To dobra decyzja, ale Smuda potrzebuje adrenaliny. W sparingach będzie jej brakowało »

Obecny szkoleniowiec Zagłębia Lubin ma być - wedle słów prezesa PZPN Grzegorza Laty - selekcjonerem reprezentacji do Euro 2012, które odbędą się w Polsce i Na Ukrainie. Zagwarantuje to nowy kontrakt, który wkrótce zostanie podpisany. Prezes docenił doświadczenie Smudy z wielu klubów. Zaznaczył przy tym, że dyskusja o wyborze była bardzo rzeczowa i kulturalna.

Wiceprezes związku Antoni Piechniczek tak argumentował wybór Smudy na selekcjonera: - Ma odpowiednią osobowość i potrafi znaleźć wspólny język z piłkarzami. Ma charyzmę, dzięki czemu umie pokazać piłkarzom ich miejsce w szeregu. Nie jest także skażony pracą w PZPN i reprezentacją. Ma stosunkowo dużo czasu na dobre przygotowanie kadry do mistrzostw Europy. Ma na to aż dwa i pół roku, jednak jego praca będzie na bieżąco oceniana - zdradził wiceprezes.

Piechniczek zaznaczył również, że liczy na dobrą współpracę Smudy z wydziałem szkolenia. Przypomniał, że wszyscy selekcjonerzy, którzy nie współpracowali z tym ciałem tak jak należy, dużo na tym tracili.Szczegóły posiedzenia zarządu

Sport.pl dowiedział się szczegółów posiedzenia zarządu PZPN. Kandydaturę Smudy zaprezentował wiceprezes Antoni Piechniczek. Stwierdził, że jeśli zarząd ją odrzuci, to drugim kandydatem jest Henryk Kasperczak. 15 z 16 człónków zarządu głosowało za, wstrzymał się jeden - poprzedni trener, liczący wciąż na tę posadę Majewski. Czytaj więcej szczegółów z posiedzenia zarządu »

Franciszek Smuda jest jednym z najbardziej doświadczonych polskich trenerów. Jest ostatnim szkoleniowcem, który awansował dotychczas do fazy grupowej Ligi Mistrzów z polskim klubem. Udało mu się tego dokonać w 1996 roku z Widzewem Łódź. Z zespołem tym zdobył także dwukrotnie mistrzostwo kraju (1996, 1997). Sukces ten powtórzył w 1999 roku z Wisłą Kraków.

Trenował także m.in. Legię Warszawa, Lecha Poznań, a ostatnio Zagłębie. Czytaj tutaj całą sylwetkę nowego selekcjonera »

Mecze kadry w Warszawie i Bydgoszczy - wciąż niepotwierdzone »


Zobacz także
  • "Bezkompromisowy, twardy, nieprzejednany" - taki jest Smuda
  • Franciszek Smuda Pięć najlepszych meczów Franciszka Smudy
  • Grzegorz Lato Lato: Przez rok wszystkiego nie da się zmienić

Najnowsze informacje