Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Zbigniew Boniek: Teraz to jest taki biznes jak sprzedawanie za 90 zł talerzy kupionych za 100

Czy prezes PZPN może reklamować firmę bukmacherską? - Niektórzy mogą to postrzegać jako konflikt interesów. Ale dlaczego mam nic nie mówić, skoro się na tym znam? - mówi Zbigniew Boniek
Urzędy celne prowadzą blisko tysiąc postępowań karnoskarbowych przeciwko osobom, które grały w internecie w zagranicznych zakładach bukmacherskich. Prokuratura ma dane ok. 24 tys. takich osób. Ministerstwo Finansów twierdzi, że na mocy ustawy hazardowej z 2009 r. obstawianie w sieci na tych stronach jest sprzeczne z prawem. Twarzą jednej z zagranicznych firm zarejestrowanych w Gibraltarze jest Zbigniew Boniek, prezes PZPN. - Unika odpowiedzialności, ale swoją działalnością naraża ufających mu graczy - mówił kilka dni temu w "Wyborczej" wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica.

Rozmowa ze Zbigniewem Bońkiem prezesem PZPN

JAKUB CIASTOŃ, RADOSŁAW LENIARSKI: Prosił pan o spotkanie...

ZBIGNIEW BONIEK: Tak, bo przeczytałem wypowiedzi wiceministra finansów Jacka Kapicy i kilka rzeczy chciałbym wyprostować. Pan minister sugeruje, że ja robię coś nielegalnie...

Wręcz przeciwnie, powiedział, że jest pan dobrze zabezpieczony przez prawników i działa legalnie, ale że reprezentuje nielegalną w Polsce firmę hazardową, która kusi ludzi do obstawiania w sieci i łamania prawa.

- Nielegalną? Nic podobnego. Unia Europejska zakwestionowała polską ustawę hazardową. To jest bubel, i mówię to nie tylko ja. Minister Kapica straszy sądem, ale wie, że przegra. Na świecie bukmacherzy inwestują w sport miliony. Czemu nie zmienić polskiego rynku tak, żeby coś z tego mieć.

To mógłby być cenny głos w dyskusji, gdyby nie to, że jest pan jednocześnie prezesem PZPN i ambasadorem firmy bukmacherskiej.

- Zdaję sobie sprawę, że niektórzy mogą to postrzegać jako konflikt interesów. Ale dlaczego mam nic nie mówić, skoro ja się na tym znam? Twarzą firmy bukmacherskiej jestem od lat, podpisałem umowę, jeszcze zanim zostałem prezesem. I podczas wyborów mówiłem głośno, że nie zrezygnuję. To samo robią Mats Wilander, Karel Poborsky, Antonin Panenka i Arrigo Sacchi. Firmy bukmacherskie biorą na swoich ambasadorów ludzi, którzy mają społeczne zaufanie. Jako ambasador tej firmy byłem m.in. na Pucharze Świata w Zakopanem, na meczach Wisły, która dostawała 1,5 mln euro rocznie od jednego z bukmacherów internetowych.

Ale wtedy działającej legalnie. W 2009 r. w Polsce zmieniło się prawo. Teraz minister Kapica i politycy mogą wytknąć, że nie wiadomo, czy reprezentuje pan interes firmy bukmacherskiej czy polskiej piłki.

- Nie jestem jej pracownikiem, użyczam wizerunku, to różnica. Nigdy nawet nie byłem na jej stronie internetowej. Nie gram w zakładach. Nie robię nic złego.

Niech pan otworzy stronę internetową, którą pan reklamuje. Obok pana zdjęcia jest link "kasyno", czyli twardy hazard, zabroniony w Polsce w sieci. Firma za pomocą pana wizerunku nęci, żeby grać w ruletkę.

- Ja nie reklamuję kasyn i proszę mi tego nie wmawiać. Ale niech panowie otworzą stronę firmy Fortuna, która w teorii działa w kraju legalnie, a też na swoich stronach ma linki do kasyn. Legia, którą sponsoruje Fortuna, zagrała w Lokeren w koszulkach reklamujących jej stronę, choć w Belgii taka reklama jest zakazana. Firma STS i Fortuna przerzucają wysoki podatek na klientów, tego jednak nie widzicie.

Mówi pan teraz jak rzecznik firmy bukmacherskiej, a nie prezes PZPN. Co pana jako prezesa obchodzą problemy Fortuny, poza tym, że to konkurent dla firmy, która panu płaci?

- Ja nie łamię prawa, każdy może mnie ocenić, jak chce. Jako prezes PZPN powinienem dążyć do tego, aby polska piłka korzystała na organizacji rynku bukmacherskiego. Działam w interesie polskiego sportu i klubów.

Dwa dni temu w "Przeglądzie Sportowym" wydrukowano artykuł, o tym, że prokurator PZPN Adam Gilarski tropi obstawiających u bukmachera piłkarzy. Dlaczego ich tropi, skoro do gry zachęca ich sam prezes?

- Jestem pierwszy do tropienia, bo to niedopuszczalne, żeby piłkarz czy sędzia grał. Ale jeśli wziąłem kilka lat temu pieniądze za reklamę piwa, to przecież nie zachęcałem, żeby kierowcy pili. Ci, co chcą i mogą, niech piją. Ci, co chcą i mogą, niech grają. Obstawianie wyników meczów to jest zabawa dla kibiców. Dlaczego tak trudno to rozróżnić?

Według "Daily Mail" w Anglii codziennie wyniki obstawia 5 proc. piłkarzy, część się uzależnia. Szef stowarzyszenia zawodników przyznał, że bukmacherka negatywnie oddziałuje na piłkę. Czy prezes angielskiej federacji reklamujący obstawianie byłby krytykowany?

- A co to ma do rzeczy? My walczymy, żeby było jasno i przejrzyście. Piłkarze nie mogą obstawiać i już, a Kowalski może, kropka.

Czy badaliście, jaki wpływ na liczbę obstawiających piłkarzy ma reklamowanie bukmacherów przez prezesa PZPN?

- Chyba żartujecie. A jaki to ma wpływ, że Boniek coś reklamuje? Ta rozmowa nie ma sensu, bo wy przyszliście z nastawieniem, że firma bukmacherska z gruntu rzeczy jest nieuczciwa. Jasne, wszędzie są patologie, dziecko może wejść i zagrać w punkcie naziemnym u bukmachera [w rzeczywistości w takich punktach trzeba pokazać dowód osobisty] i też się uzależni. W internecie przynajmniej jest kontrola, trzeba podać skan dowodu, dane osobowe. Bukmacherka to jest w Europie potężny rynek, dzięki któremu sport ma wielkie pieniądze na rozwój. Nikomu to nie przeszkadza we Włoszech, nikomu to nie przeszkadza w Hiszpanii. Czemu z tego nie skorzystać?

Być może ma pan rację, to jest temat do dyskusji. My tylko kwestionujemy, czy pan może zabierać głos, będąc jednocześnie szefem PZPN i ambasadorem firmy bukmacherskiej. A co do Włoch, to owszem tam jest inaczej, ale tam prawo jest przestrzegane, zagraniczni bukmacherzy są blokowani.

- Brawo. Ale różnica jest taka, że włoskie prawo jest dobre, a polskie - złe. Jest blokowanie stron z zagranicy, ale jest też niższy podatek i warunki przyciągające ponad sto firm. Zagraniczni bukmacherzy nie chcą teraz inwestować w Polsce, bo nie mają w tym interesu. Teraz to jest taki biznes jak sprzedawanie za 90 zł talerzy kupionych za 100 zł. A można zrobić tak, żeby zarobili oni, państwo na podatkach i polski sport. Ja nawołuję tylko do tego, żeby patrzeć na dobre przykłady i nie pozwolić, żeby z Polski wyciekało 4,8 mld zł rocznie.

Zawsze, gdy będzie pan mówił, że trzeba coś zmienić tak, żeby zyskał zagraniczny bukmacher, brzmi pan niewiarygodnie, bo dostaje od niego pieniądze.

- Sprzedałem swój wizerunek firmie marketingowej, która go dystrybuuje. Nawet nie wiem, co dokładnie dalej się z nim dzieje. Mam 58 lat i jestem człowiekiem uczciwym i szanowanym na całym świecie. Skoro przez dwa lata do PZPN nie ma się do czego przyczepić, bo nie ma żadnych afer, to nagle wymyślono aferę z bukmacherami. Przecież taki stan trwa od kilku lat.

W polskim społeczeństwie poza grającymi i ludźmi sportu są jeszcze inni, dla których ta ustawa ma znaczenie - np. rodziny osób grających. Jeden Kowalski zagra za 10 zł, drugi za 1000 zł i przegra.

- Widocznie może sobie na to pozwolić. Silne uzależnienie od bukmacherki to mit. Polski rząd stworzył specjalną pulę na walkę z uzależnieniami, ale nawet jej nie wykorzystał, bo nie było potrzeby.

Nie boi się pan, że gracze, których ścigają dziś urzędy celne za obstawianie u zagranicznych bukmacherów, pozwą pana, że to prezes PZPN ich zachęcił?

- Niech panowie nie żartują. Jesteśmy w UE i pan minister Kapica sam dobrze wie, że nie ma podstaw do ścigania tych graczy.

Historia mundiali w artystycznej pigułce [PLAKATY]


Czy jest coś złego w tym, że prezes PZPN reklamuje bukmachera?
Więcej o:
Komentarze (93)
Zbigniew Boniek: Teraz to jest taki biznes jak sprzedawanie za 90 zł talerzy kupionych za 100
Zaloguj się
 • krzysztof_303

  Oceniono 235 razy 225

  Najlepsze jest to, że sami na GAZETA.PL reklamujecie tą samą firmę bukmacherską! :D ŚMIECH NA SALI z tego NIBY PRAWA! Ta reklama, to było coś w stylu, komu kibicujesz, wchodziło się na stronę nie bukmachera, a potem OBSTAW i prosta droga do buka Pana Bońka. To WSZYSTKO NA GŁÓWNEJ STRONIE GAZETA.pL!! BUAHAHAAAA...!! KASA nie Śmierdzi, a o czymś trzeba pisać i udawać ŚWIĘTOSZKA! :D

  Zgłaszałem to do UC, ale oni w dupie mają tych za którymi stoją prawnicy. Oni wolą zajmować się ŚCIGANIEM ZWYKŁYCH obywateli! Dowalić Mandat Karno-skarbowy i mieć wszystko w nosie. Koncernów nikt nie rusza. To jest k.. Polska właśnie!

 • omgcotojest

  Oceniono 134 razy 110

  Specjalnie się tutaj zarejestrowałem aby napisać ten komentarz bo aż gotuje się we mnie.
  Po primo pismaki: Jak robicie z kimś wywiad to schowajcie swoje prywatne osądy do kieszeni bo tutaj aż bucha Waszym kretyńskimi zacofanymi poglądami.
  Co do samej sprawy to w każdym cywilizowanym kraju dążyłoby się do tego aby sprowadzać firmy które mogą przynieść dochody rzędu 5 mld dla państwa. Argument że Kowalski może przegrać przez to swoją pensję jest tak żenujący że aż szkoda go kontrargumentować. Przecież jak ktoś jest gamblerem to wiadomo że pójdzie do STS-u czy innego gówna i puści kupon za swoją pensję. Dla mnie poglądy Zbigniewa B. są zdrowe i podał sporo mocnych argumentów ale minister kaplica jest równie zacofany jak redaktorzy tej świetnej strony.
  Pozdrawiam

 • zdzih8899

  Oceniono 105 razy 91

  Hahaha, taki sam szwindel z tym ściganiem graczy jak z ludźmi ściągającymi coś z torrentów, że niby jednocześnie ściągają i udostępniają. Wyślą im list z żądaniem zapłaty itp a jak nie to proces. Kto frajer ten zapłaci, a kto nie temu gó... zrobią. Nie dość że musieliby wysupłać 750 zeta od osoby żeby ją pozwać to jeszcze nie mają szans na wygraną. Ale żerują na naiwniakach, którzy na widok listu z sądu robią w majty. Typowo polska zagrywka, niepraktykowana nigdzie indziej na świecie.

 • sir_fred

  Oceniono 105 razy 85

  Boniek ma rację, a Kapica to antyliberalny szkodnik, niestety bardzo długo już psujący polski system podatkowy...

 • kochanka.dorna

  Oceniono 68 razy 60

  Zakazać wódki i papierosów! Jak rząd platformy z Kapica może czerpać zyski z rozpijania ojców i matek Polski rodzin! To niedopuszczalne!!! Bandyci!!!

 • wasyl1111

  Oceniono 89 razy 57

  Panie Prezesie tu w Polszy okupowanej przez tych nierobów z ministerstwa finansów, pod dowództwem policmajstra od podatków, nie udowodni Pan, że nie jest wielbłądem... Inna sprawa, że gdyby Pan ich zabrał jak Parafianowicz, Belka i inni na dobry obiad, za parę kafli, albo zegarek im kupił jakiś fajny, byle drogi, to nawet pozwoliliby jeździć na sobie jak na wielbłądzie. Tak to działa w POlszy, tak się tu załatwia sprawy...

 • gacekpg

  Oceniono 64 razy 50

  Jeden z najgłupszych wywiadów jakie czytałem... ever.
  Panowie Leniarski i Ciastoń, naprawdę litości. To od was zależy czy wywiad przeprowadzony jest z sensem czy nie. I co my tu mamy Boniek swoje, Leniarski i Ciastoń swoje. Wywiad dałoby się zawrzeć w jedym pytaniu i jednej odpowiedzi, bo każdy cały czas powtarza w kółko to samo tylko innymi słowami. Miejcie litość.

  A jeśli chodzi o meritum sprawy czyli samo polskie prawo 'antyhazardowe'.
  Wydaje mi się, że każdy inteligentny człowiek powinien zdawać sobie sprawę, że cała ta ustawa antyhazardowa to straszny bubel prawny wprowadzony pod publiczkę, dla efektu medialnego. Myślę że warto podkreślać to a nie powtarzać w kółko, że to wszystko dla dobra polskich rodzin rozbijanych przez uzależnienia od hazardu... dajcie spokój.
  Chyba nikt nie chce się obudzić jutro w kraju, w którym w ten sposób 'dba' się o społeczeństwo...
  Hazard uzależnia? Tak. To zakazać ustawowo hazardu, reklamowania go itd. Dobra to idziemy dalej.
  Narkotyki uzależniają? Tak. Zakazać. (są zabronione wiadomo ale czytajcie dalej)
  Alkohol uzależnia? Tak. Zakazać.
  Papierosy uzależniają? Tak. Zakazać.
  Telewizja uzależnia? Tak. Zakazać.
  Leki uzależniają? Tak. Zakazać.
  Ogladanie filmów na youtube uzależnia? Tak. Zakazać.
  Kawa uzależnia? Tak. Zakazać.
  Zaorać zakazać i do widzenia....

 • kriskris22

  Oceniono 56 razy 48

  Po co robicie wywiad z Panem Bonkiem na ten temat skoro Wasza teza jest taka, ze Pan Boniek nie powinien sie na ten temat wypowiadac bo jest stronniczy?
  I drugie pytanie / argument. Czy ja moge prosic Gazete i dziennikarzy, aby nie wypowiadali sie na temat prawa prasowego, prawa reklamy i innych regulacji zwiazanych z tym, na czym Agora, Gazeta i dziennikarze zarabiaja!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX