Izabela Bełcik, Adam Grabowski, Atom Trefl Sopot - oto Trójmiejskie Gwiazdy Sportu w 2013 r.

To był zdecydowanie rok Atomu Trefla Sopot. Trójmiejską Gwiazdą Sportu w 2013 r. została siatkarka tej drużyny Izabela Bełcik, a na Trenera Roku wybrano Adama Grabowskiego, który poprowadził zespół z Sopotu do mistrzostwa Polski. Najlepsza drużyna? Oczywiście Atom Trefl.
W Sali Kryształowej Zatoki Sztuki w Sopocie odbyła się w piątek uroczysta gala finałowa Trójmiejskich Gwiazd Sportu. To już dziesiąta edycja plebiscytu "Wyborczej" i serwisu trojmiasto.sport.pl, w którym najlepszego sportowca i najlepszą drużynę wybierają czytelnicy, a trenera roku wskazują dziennikarze trójmiejskich mediów.

W tym roku wszystkie kategorie zdominowała jedna drużyna. Po raz pierwszy w historii sportowiec, trener i drużyna roku są z tego samego klubu. A dominatorem został Atom Trefl.

Na Trójmiejską Gwiazdę Sportu w 2013 r. czytelnicy "Wyborczej" i trojmiasto.sport.pl wybrali Izabelę Bełcik, podstawową rozgrywającą i kapitan Atomu Trefla, a także zawodniczkę reprezentacji Polski. Wraz z sopockimi siatkarkami Bełcik po raz drugi z rzędu wywalczyła tytuł mistrza Polski, brała też udział w prestiżowych rozgrywkach Ligi Mistrzyń, w których Atom dotarł do fazy play-off.

W kategorii Sportowiec Roku Bełcik wyprzedziła tyczkarkę SKLA Sopot Annę Rogowską, która w 2013 r. wywalczyła srebro w Halowych Mistrzostwach Europy w Goeteborgu (to już jej ósmy w karierze medal w zawodach rangi mistrzowskiej), a także lidera koszykarzy Trefla Sopot i gwiazdę całej ligi Adama Waczyńskiego.

Zacięta była rywalizacja w kategorii Trener Roku. O zwycięstwo walczyli w niej Adam Grabowski, który poprowadził siatkarki Atomu Trefla do złota mistrzostw Polski, i Stanisław Chomski, który spełnił marzenie tysięcy gdańszczan i wprowadził żużlowców Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk do ekstraligi. Ostatecznie zdaniem dziennikarzy Trenerem Roku został Grabowski, który w nowym sezonie pracuje już z drużyną Beef Master Budowlani Łódź. Drugi był Chomski, a trzecie miejsce zajął Marek Płonka, który w poprzednim roku najpierw zapewnił rugbistom Lechii podwójną koronę - mistrzostwo i Puchar Polski, a następnie przejął stery w reprezentacji Polski.

Skoro najlepszym sportowcem została Bełcik, a trenerem - Grabowski, nie mogło być niespodzianki w kategorii Drużyna Roku. Triumfował w niej oczywiście Atom Trefl, który w genialnym stylu wywalczył drugie z rzędu mistrzostwo kraju i znów stanął do walki w prestiżowej Lidze Mistrzyń. Walka o dwa kolejne miejsca rozegrała się między piłkarzami Lechii i Arki. Druga pozycja przypadła drużynie z Gdańska, która w 2013 r. dała nam kilka chwil uniesień - pamiętny Super Mecz na PGE Arenie z Barceloną czy pierwszą od 18 lat pozycję lidera ekstraklasy. Trzeci był zespół z Gdyni, który - gdyby uwzględniać tabelę za cały poprzedni rok - był najlepszy w I lidze. Teraz walczy o awans do ekstraklasy i oby jak najszybciej dołączył do Lechii.

Po zakończeniu gali finałowej plebiscytu, którego partnerem była w tym roku firma BMW Zdunek, a patronat honorowy objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, w Zatoce Sztuki grał zespół The Gentleman Jazz Quartet. W czasie wręczania nagród gości czarowały najlepsze w Polsce Cheerleaders Gdynia.