PNA. Wielka afera w Togo. Piłkarze kontra rząd

Reprezentacja Togo - zdjęcie z września 2009

Reprezentacja Togo - zdjęcie z września 2009 (Fot. Noel Koukou Tadegnon REUTERS)

Piłkarze reprezentacji Togo wbrew nakazom swojego rządu zdecydowali się wziąć udział w Pucharze Narodów Afryki. - Jeśli zagrają, to będzie fałszywa reprezentacja naszego kraju - mówi premier Gilbert Houngbo. W niedzielę po południu piłkarze najprawdopodobniej skapitulowali. Gwiazda drużyny Togo Emmanuel Adebayor zapowiedziała powrót do domu.
Zobacz na Z czuba.tv relacje z ostrzelania piłkarzy »

W piątek ostrzelany został autobus ekipy Togo. W wyniku terrorystycznego ataku zginął kierowca, drugi trener i rzecznik reprezentacji. Dwóch piłkarzy, lekarzy i podróżujący z ekipą dziennikarz zostali ranni. Jeszcze w sobotę reprezentacja piłkarska oficjalnie wycofana została z zawodów. W niedzielę nastąpił jednak niespodziewany zwrot. Piłkarze wbrew postanowieniom rządu zadecydowali o udziale w turnieju.

- Zostajemy m.in. w imieniu ofiar tragedii, ale również dlatego, by nie dać satysfakcji rebeliantom. Nasz rząd jest przeciwko, ale my chcemy wziąć udział w turnieju - mówił jeden z piłkarzy.

Rząd Togo pozostał nieugięty i nakazał piłkarzom natychmiastowe opuszczenie Angoli. - Zginęli ludzie. Bramkarz naszej reprezentacji walczy o życie. Nasi piłkarze nie powinni nadal przebywać w Angoli - powiedział rzecznik rządu Togo Pascal Bodjona.

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej głos zabrał premier afrykańskiego kraju Gilbert Houngbo. - Jeśli drużyna, czy jacykolwiek inni ludzie wystąpią w Pucharze Narodów Afryki pod flagą Togo, to będzie fałszywa reprezentacja - powiedział.

Piłkarze ulegli presji

W godzinach popołudniowych pojawiły się informacje sugerujące, że piłkarze jednak skapitulowali. - Pakujemy się i jedziemy do domu - stwierdził w wywiadzie dla francuskiego radia Emmanuel Adebayor »

Już wcześniej władze Manchesteru City nakazały Adebayorowi powrót do klubu.

Na chwilę obecną wydaje się więc, że poniedziałkowy mecz Togo - Ghana nie odbędzie się. Puchar Narodów Afryki ma wystartować zgodnie z planem w niedzielę. W pierwszym meczu o godzinie 20 zmierzą się Angola i Mali.

FIFA żąda wyjaśnień w sprawie ataku na reprezentację Togo »


Zobacz także
  • Policja eskortuje zespół Wybrzeża Kości Słoniowej Puchar Narodów Afryki. Specjalna ochrona dla graczy z Wybrzeża Kości Słoniowej
  • Didier Drogba cieszy się z gola razem z kibicami Wybrzeża Kości Słoniowej Rusza Puchar Narodów Afryki. Magia na boisku, magia na trybunach
  • Emmanuel Adebayor też ie wierzy w to, co się stało Adebayor: Drużyna Togo nie zagra w turnieju

Najnowsze informacje