Frekwencja na meczach Górnika może drastycznie spaść

Parlament przyjął ustawę o organizacji imprez masowych, która pociągnie za sobą duże finansowe nakłady dla klubów. Od 1 stycznia nowego roku przepisy ustawy boleśnie dotkną również Górnik Zabrze.

Stadion przy ulicy Roosevelta przyciąga na mecze największą widownię w regionie i jedną z największych w kraju. W tym sezonie I-ligowe spotkania Górnika ogląda średnio ponad 10 tys. kibiców. Piątkowy hit jesiennej rundy z Widzewem Łódź obejrzy zapewne komplet, czyli prawie 16 tys. widzów.

Zgodnie z przepisami nowej ustawy, od 1 stycznia 2010 roku mecze oglądać będzie mogło tylko tylu widzów, ile na stadionie jest numerowanych krzesełek. Na Górniku takich siedzisk jest zaledwie 3 tys. Pozostałą część widowni tworzą ławki. - Parlament zadziałał z zaskoczenia, nie nadążamy za jego decyzjami. Kluby powinny dostać czas na dostosowanie obiektów do nowych przepisów - denerwuje się Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

Miasto, które szykuje się do przebudowy stadionu, w trybie pilnym będzie musiało jednocześnie stawiać na obiekcie numerowane siedzenia. - Będziemy chcieli dostawić od 4 do 6 tys. siedzisk. Policja zapowiada, że nie wyda zgody na wpuszczenie na obiekt większej liczby kibiców, niż ilość numerowanych krzesełek - dodaje wiceprezydent.

Na niedawnym spotkaniu prezesa Górnika Jędrzeja Jędrycha z kibicami padły także pytania o frekwencję na meczach. - Ilość widzów spada. Co klub zrobi, by przyciągnąć widzów na stadion? - pytali przedstawiciele kibiców. - Według naszych analiz na stadionie będzie mogło oglądać mecze najwyżej siedem tys. widzów - przyznał szef klubu.

Czy klub zdąży zainstalować nowe siedziska? - Mają one powstać po tej stronie stadionu, gdzie obecnie jest loża VIP-ów. Bardzo chcemy zdążyć na pierwsze mecze rundy wiosennej. Jednak będzie to niemożliwe, gdybyśmy musieli to robić zgodnie ze wszystkimi procedurami, to bardzo opóźniłoby montaż - przyznaje wiceprezydent Lewandowski.

Przeczytaj: Michael Mueller: Sto procent poparcia dla trenera Komornickiego

Copyright © Agora SA