Sport.pl

Nowy stadion Górnika Zabrze rośnie z godziny na godzinę [ZDJĘCIA Z BUDOWY]

Maciej Blaut
15.11.2012 , aktualizacja: 15.11.2012 21:38
A A A Drukuj
Oczy kibiców Górnika powinny być teraz zwrócone na... Siedlce. Właśnie tam powstaje dach nowego stadionu w Zabrzu.


Budowa nowego obiektu Górnika trwa już ponad rok, więc postępy prac są coraz bardziej widoczne.

- W części wschodniej trybuny sięgają już najwyższego poziomu plus cztery. Rosną też pozostałe części. Można powiedzieć, że stadionu przybywa z godziny na godzinę. Trwają też roboty wewnątrz trybun. W jednym z garaży są już prowadzone prace instalacyjne i murowane ściany - opisuje Tadeusz Dębicki, prezes spółki Stadion w Zabrzu.

Część kluczowych prac toczy się z dala od Zabrza. - W fabryce w Siedlcach konstruowane jest już zadaszenie, które potem w częściach zostanie przywiezione na stadion, a na miejscu pozostanie tylko kwestia montażu. Nie chcę jednak przesądzać, czy stanie się to jeszcze w tym roku - dodaje Dębicki. Na rosnących trybunach już teraz można dostrzec zaczepy będące elementami konstrukcji dachu.

Przypomnijmy, że pierwszy etap modernizacji, czyli budowa trzech trybun na 24 tys. miejsc, miał zakończyć się w kwietniu przyszłego roku. Od pewnego czasu wiadomo jednak, że ten termin nie zostanie dotrzymany. Władze Górnika mocno liczą, że w przyszłym sezonie ekstraklasy zespół będzie już występował na nowym obiekcie. W Zabrzu już teraz planują zorganizowanie jesienią meczu otwarcia z atrakcyjnym rywalem, a potem rozegranie spotkania ligowego z Legią Warszawa. Oddanie obiektu do użytku ma też w znacznym stopniu pomóc klubowi w uzdrowieniu stanu jego finansów.

- Trudno przewidzieć dokładnie, kiedy zakończy się budowa. Nie jest tajemnicą, że główny wykonawca Polimex-Mostostal ma kłopoty. Na szczęście powoli z nich wychodzi. Z naszej strony, na ile możemy, też staramy się mu pomóc - mówi Dębicki.

Budowlańcom w znacznym stopniu życie może utrudnić mroźna zima. - Liczymy, że pogoda będzie łaskawa. Poprzedniej zimy był okres mrozów, gdy temperatura sięgała minus 20 stopni. Wówczas pracować się nie dało, głównie ze względu na ludzi - przypomina prezes spółki.

Nie wiadomo na razie, kiedy ruszy drugi etap modernizacji, czyli budowa czwartej trybuny. Miasto szuka źródeł finansowania tej inwestycji.

PYTANIE Czy Chorzów powinien zbudować Ruchowi nowy stadion?

 Oczywiście, że tak. 14-krotnym mistrzom Polski się to zwyczajnie należy
 Wystarczy jedna trybuna na 10 tysięcy
 Oczywiście, że nie. Obok jest Stadion Śląski, to marnotrawstwo
Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX