Liga francuska. Pierwsze trofeum Olympique Marsylia od lat

Olympique Marsylia pokonał na Stade de France w finale Pucharu Ligi Francuskiej Girondins Bordeaux 3:1. Zdobył pierwsze trofeum od 17 lat.
Poprzednio Marsylia triumfowała w 1993 roku. W finale Ligi Mistrzów pokonała AC Milan 1:0. Był to schyłek epoki Bernarda Tapiego, prezesa klubu na przełomie lat 80. i 90. Ten były handlarz samochodów, telewizorów, aktor, producent filmowy, w końcu biznesmen i właściciel Adidasa, zbudował jak na warunki francuskie galaktyczny zespół. Marsylia Tapiego oprócz Pucharu Europy zdobyła jeszcze pięć razy z rzędu mistrzostwo Francji, ale też pogrążyła się w jednej z najgłośniejszych w europejskim futbolu afer korupcyjnych. 17 lat temu dwóch piłkarzy kupiło ligowy mecz z Valenciennes, by lepiej przygotować się do finału LM z Milanem. Marsylia straciła tytuł z 1993 roku, została wykluczona z europejskich pucharów, a rok później zdegradowana do II ligi.

Potem OM wygrało jeszcze raz w 1995 roku - mistrzostwo II ligi. Przez 17 lat ten najbardziej popularny we Francji i najbogatszy po Olympique Lyon klub (od 1996 roku jego właścicielem był Robert Louis-Dreyfus, a po jego śmierci w lipcu ubiegłego roku - jego żona Margeritta) był wiecznie drugi. Zajmował drugie miejsce w lidze, grał w finale Pucharu UEFA, Francji i Ligi Francuskiej, ale wygrać nic mu się nie udało.

W sobotę Marsylia dopięła swego. Miała jednak nieco ułatwione zadanie. Trener Bordeaux Laurent Blanc potraktował mecz ulgowo, we wtorek mistrzowie Francji zmierzą się w ćwierćfinale Ligi Mistrzów z Olympique Lyon. Niemniej jednak Didier Deschampowi, trenerowi OM i byłemu jej zawodnikowi z czasów Tapiego, udało się zrealizować pierwszy cel sezonu - pozbawić prestiżowego trofeum (mecz na Stade de France oglądał komplet widzów) Bordeaux.

Kolejnym jest pozbawienie tego samego zespołu tytułu mistrzowskiego. Rywali ma jednak więcej niż tylko żyrondystów. OM, choć ma tylko trzy punkty straty do prowadzącego Bordeaux, to zajmuje dopiero piątą pozycję w Ligue 1.

Wyprzedzające go Auxerre zagra dziś na wyjeździe z Monaco (transmisja w Orange Sport i Canal+ Sport, godz. 20.55). Nie wiadomo jeszcze, czy w tym meczu wystąpi Ireneusz Jeleń. Polski napastnik nie trenował dwa dni z powodu kontuzji kolana.

Finał Pucharu Ligi Francuskiej. Olympique Marsylia - Girondins Bordeaux 3:1 (0:0): Diawara (61.), Valbuena (67.), Chalmé (77. samob.) - Sané (84.).

Sobotni mecz 30. kolejki ligi francuskiej: Olympique Lyon - Grenoble 2:0 (1:0): Bastos (48.), Delgado (90.).