Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Klub Szukały został pozbawiony nazwy, herbu oraz barw. Co dalej ze Steauą?

Najlepsza drużyna Europy z 1986 roku już nie istnieje. Decyzją rumuńskiego Sądu Najwyższego Steaua Bukareszt nie jest już Steauą; klub został pozbawiony prawa do nazwy, herbu, a nawet klubowych barw na rzecz rumuńskiej armii. Po negocjacjach decyzja sądu została wstrzymana do 15 grudnia.
Wspomniane składniki to własność intelektualna armii. Jak to możliwe? By zrozumieć to, co się stało, należy cofnąć się o kilkadziesiąt lat. Steaua powstała w 1947 roku jako klub wojskowy (ASA Bukareszt) i przez lata była oficjalnym klubem rumuńskich sił zbrojnych. Jako taki wygrali Puchar Europy w 1986 roku, pokonując FC Barcelona po rzutach karnych. Spory wpływ na działanie zespołu miała wówczas rodzina Ceau escu. Sekcja sportowa powstała dopiero w 1998 roku, wtedy klub stał się w pełni niezależny. Jedynym elementem łączącym Steauę z armią jest stadion (to własność armii).

10 lat temu Steauę kupił kontrowersyjny Gigi Becali. To wtedy armia nie zgodziła się na używanie jej intelektualnej własności. Sprawa trafiła do sądu. W 2012 roku pierwsza oraz druga instancja zawyrokowały na korzyść klubu. Ale w minionym tygodniu rumuński Sąd Najwyższy przyznał rację armii.

To doprowadziło do niesamowitych wydarzeń, jakie miały miejsce w niedzielę. Z CSMS Iasi nie grała "Steaua", tylko gospodarze. Spiker mówił wyłącznie o "mistrzach Rumunii". Nazwy zabrakło również na protokole przedmeczowym. Na tablicy świetlnej widać napisane było "gospodarze". Tam, gdzie powinien widnieć klubowy herb, można było zobaczyć jedynie pusty kwadrat. Jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył reprezentant Polski, Łukasz Szukała.

"Gospodarze" nie mogli zagrać w swoich tradycyjnych czerwono-niebieskich koszulkach. Przywdziali więc żółte stroje. Herb został zaklejony, tak jak i nazwa Steauy w każdym możliwym miejscu - na proporczykach, ławkach rezerwowych czy klubowych kurtkach (nawet u kierowcy autobusu klubowego). Sklep klubowy sprzedaje na razie towary bez żadnego problemu.

Zgromadzeni na stadionie kibice zachęcali swoich piłkarzy do gry, krzycząc "naprzód, gospodarze!", jak podaje na Twitterze świetnie zorientowany w całej sprawie rumuński dziennikarz Emanuel Ro u.

Powrót do starej nazwy jest jednak możliwy. Już trwają rozmowy pomiędzy przedstawicielami klubu i tamtejszym Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie użycia znaków towarowych. Gdyby jednak do porozumienia nie doszło, to "Steaua" - nazywana tak wyłącznie z braku innej alternatywy - prawdopodobnie straci prawa do trofeów zdobytych przed 2004 rokiem. Chodzi m.in. o Puchar Europy czy 21 z 25 mistrzostw kraju. Negocjacje przyniosły pierwszy efekt. Klubowi pozwolono na używanie nazwy, herbu oraz barw do 15 grudnia. Pozwoli to na bezproblemowe rozegranie meczu z Dynamem Kijów w Lidze Europy oraz z CSMS Iasi w Pucharze Rumunii. Po 15 grudnia Steaua znowu zostanie pozbawiona tych elementów. Ale kolejne mecze o stawkę rozegra dopiero w lutym, co da obu stronom czas na wypracowanie porozumienia. Przedstawiciele armii żądają pieniędzy.

Narzekasz na sędziów? A sam zauważysz spalonego? Sprawdź się w naszym teście! [QUIZ]


Więcej o:
Komentarze (43)
Klub Szukały został pozbawiony nazwy, herbu oraz barw. Co dalej ze Steauą?
Zaloguj się
 • agay12

  Oceniono 198 razy 198

  To może niech będzie podobnie czyli "Szukała Bukareszt"? Albo bezpiecznie "Gospodarze Bukareszt"...

 • satrustequi

  Oceniono 130 razy 106

  Przecież ta historia jest ciekawa bez "klubu Szukały" w tytule. Idioten.

 • pieczarek

  Oceniono 129 razy 63

  No proszę, mogą utracić prawo do chwalenia się dawnymi tytułami mistrzowskimi. A w Polsce Lech, Polonia, Widzew mimo, że to zupełnie inne kluby, niż te, które zdobywały przed laty tytuły mistrzowskie, dalej zaliczają je do swoich trofeów.

 • katmaster2

  Oceniono 50 razy 38

  Mogę zrozumieć, że sąd ma prawo zakazać używania herbu czy nazwy klubu, ale jeśli chodzi o kolor strojów w jakim mają zakaz występować to już zakrawa na jakąś paranoję.

 • loppe

  Oceniono 22 razy 22

  Tytuł powinien być lepszy, choćby: "Szukają nowej nazwy dla klubu Szukały"

 • xxbialakxx

  Oceniono 46 razy 20

  LEGIO bój się!!! xD

 • kibicacmilan

  Oceniono 23 razy 17

  Może się dogadają,Steaua to Steaua a nie jakiś inny twór.Jeszcze ta utrata sukcesów...to co jako zwycięzca LM z 1986r będzie "Armia Rumuńska"?:)

  Ale jaką bramkę strzelił Szukała to już nie napiszecie:)

 • pasiak1981

  Oceniono 88 razy 16

  W Polsce to samo powinni zrobić z legią za komuny kradli pilkarzy później kupili mistrza a jak wybuchła afera korupcyjna to wszystkie kluby zostały ukarane ale legia oczywście nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX