Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Kibice za jednością Ukrainy. Każdy mecz to patriotyczna manifestacja

Najzagorzalszych ukraińskich kibiców piłkarskich zjednoczyło poparcie dla jedności kraju. Niemal każdy mecz jest patriotyczną manifestacją. Jest jednak klub, który wydał wojnę fanom - to Szachtar Donieck.
Finał pucharu przy pustych trybunach

Napięta sytuacja na Ukrainie ma coraz większy wpływ na rozgrywki piłkarskie. Związek się zastanawiał, czy nie nakazać rozegrania ostatnich kolejek przy pustych trybunach, stanęło na zamknięciu dla kibiców finałowego meczu o puchar kraju. Zagrają w nim w czwartek dwie najlepsze drużyny: Szachtar Donieck i Dynamo Kijów.

Dwaj najwięksi rywale mieli zmierzyć się w Charkowie. Ale po napaści prorosyjskich bojówek na fanów miejscowego Metalista i Dnipra Dniepropietrowsk postanowiono przenieść spotkanie do Lwowa. Od razu podniosły się głosy, że wybór faworyzuje zespół ze stolicy. Stąd finał w Połtawie, leżącej w środkowo-wschodniej części Ukrainy, ale przy pustych trybunach. Władze tłumaczyły to obawą przed zamachami terrorystycznymi i zamieszkami. Zakaz wzbudził protesty. "Parodia", "Nonsens", "Finał absurdu" - to tytuły z ukraińskich mediów. Ihar Surkis, prezydent Dynama, przypomniał, że najbardziej fanatyczni kibice wszystkich klubów już dawno "zakopali topór wojenny" i najmocniej opowiadają się za jednością Ukrainy. Przypomniał, że rozegrany miesiąc temu mecz jego drużyny z Szachtarem w Kijowie był imponującą manifestacją fanów na rzecz niepodzielności kraju. Podczas hymnu trybuny były niebiesko-żółte, z kartonów utworzono Tryzub, herb Ukrainy.

- Taką decyzją przyznajemy się do bezsilności - mówił Surkis. Szefowie federacji bronili się jednak, że zamknięcie trybun rekomendowało ministerstwo spraw wewnętrznych. Argumentem dla MSW są tragiczne wydarzenia z udziałem kibiców w Charkowie (kilkudziesięciu rannych) i w Odessie, gdzie na manifestujących wspólnie fanów Czornomorcia i Metalista napadła niewielka grupa separatystów uzbrojonych w broń palną. W rewanżu kibice zaatakowali dom związków zawodowych, gdzie schronili się agresorzy. Doszło do pożaru i wybuchu zgromadzonych w środku materiałów wybuchowych. W płomieniach zginęło 48 osób.

Każdy mecz to patriotyczna manifestacja

Surkis podkreśla, że nawet kibice krymskich klubów: Sewastopola i Tawriji Symferopol opowiadają się za niepodzielnością kraju i na znak protestu przeciwko aneksji półwyspu przez Rosję nie dopingują swoich zespołów. Najaktywniejsi są fani Metalista z Charkowa, uważanego wcześniej za jedno z najbardziej prorosyjskich miast. Każdy mecz z udziałem ich drużyny jest patriotyczną manifestacją, choć właścicielem klubu jest Serhij Kurczenko, jeden z najbliższych współpracowników byłego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Protesty przyniosły efekt: w przeddzień finału Pucharu Ukrainy władze federacji się ugięły i zapowiedziały, że jednak wpuszczą kibiców na trybuny. - Gwarantuję, że spotkanie zostanie przeprowadzone w przyjaznej atmosferze - zapowiedział prezes Dynama.

Wojna na linii kibice-klub w Doniecku

Większość klubów nie ma nic przeciwko patriotycznym zachowaniom fanów. Wyjątkiem jest Szachtar, który zapewnił sobie kolejne mistrzostwo. Jego władze wydały wojnę przywódcom ultrasów. Kilkudziesięciu z nich dostało zakazy stadionowe. Siergiej Pałkin, dyrektor generalny klubu, tłumaczył, że to efekt konfliktu ultrasów z resztą kibiców. Jego zdaniem najzagorzalsi sympatycy zmuszali ludzi na trybunach do ich wspierania, wyzywali przeciwników. Szachtar nie wpuścił na stadion ultrasów lokalnego rywala Metalurga (jego właścicielem jest Serhij Taruta, mianowany przez nowe władze w Kijowie gubernatorem obwodu donieckiego) podczas niedawnych derbów miasta. W mediach od razu przypomniano, że najbogatszy Ukrainiec i właściciel Szachtara Rinat Achmetow publicznie nie poparł jedności kraju.

Autobus z piłkarzami zawrócony przez uzbrojonych ludzi

Wydarzenia na wschodzie Ukrainy przekładają się także na rozgrywki ligowe. Spotkanie Zarii Ługańsk z Dynamem zostało przeniesione do stolicy, bo separatyści grozili kijowskiej drużynie i jej kibicom. Do dramatycznego wydarzenia doszło we wtorek w zajętym przez prorosyjskie bojówki Kramatorsku. Tamtejszy pierwszoligowy zespół Awangard wyruszył na spotkanie z FK Połtawą. Nie wyjechał z miasta, bo - jak napisał w oficjalnym piśmie - "na jednej z blokad na rogatkach został zawrócony przez uzbrojonych ludzi".

Zagraniczni piłkarze, którzy rok temu podpisywali lukratywne kontrakty - jak Holender Jeremain Lens z Dynama - marzą dziś o wyjeździe. Reprezentacja też ma kłopoty. 20 maja powinno zacząć się zgrupowanie, którego finałem miał być mecz z silnym rywalem. - Wycofało się pięć reprezentacji. Szukamy możliwości gry na wyjeździe - mówi selekcjoner Mychajło Fomienko. I dodaje, że kryzys w kraju musi odbić się na poziomie rozgrywek i całej ukraińskiej piłki.

Więcej o:
Komentarze (57)
Kibice za jednością Ukrainy. Każdy mecz to patriotyczna manifestacja
Zaloguj się
 • fajnychristoph

  Oceniono 333 razy 197

  Czy pieski z ,,kacapskiej ambasady'' mogliby jakoś to skomentować? Znając ,,wasze'' realia to wszystko jest odwrotnie :)

 • szechter100

  Oceniono 364 razy 128

  Na Ukrainie hasła polityczne na stadionach wznoszą 'najzagorzalsi kibice" w Polsce hasła polityczne na stadionach wznoszą kibole a za hasła nie związane z meczem np: "17.09.1939 Pamiętamy" kibole dostają kary...
  Czy szanowni redaktorzy GW nie widzą, że się ośmieszają tymi artykułami i chwaleniem "najzagorzalszych kibiców" z innych Państw oraz nagonką na polskich "kiboli" za te same rzeczy.
  Zajmijcie się czymś na czym się znacie a więc bronieniem ideologi gender i dziwolągów z brodą a nie piszecie kolejne farmazony o środowisku o którym nie macie najmniejszego pojęcia...

 • slawczan

  Oceniono 207 razy 71

  Tam kibice-patrioci, u nas kibole-bandziory? Coś tu nie gra? Po prostu zagrożenie POlski jest teraz urojone a zagrożenie Ukrainy realne.

 • augenthaler

  Oceniono 94 razy 44

  Kiedy mongolskie hordy najadą i ten wątek, i zaczną opiewać rycerskość Putina?

 • a.k.traper

  Oceniono 34 razy 12

  Polska mistrzem Polski, ta da da:)))

 • repres1

  Oceniono 12 razy 10

  "...kibice zaatakowali dom związków zawodowych, gdzie schronili się agresorzy. Doszło do pożaru i wybuchu zgromadzonych w środku materiałów wybuchowych."
  Fajnych związkowców mają na Ukrainie. Lubią się rozerwać. Skoro w swojej siedzibie gromadzą materiały wybuchowe, muszą być mocno spragnieni rozrywki.

 • dd1987

  Oceniono 120 razy 4

  Szkoda że tak opraw z naszych stadionów nie pokazujecie i nie chwalicie. Przykładowe oprawy z polskich stadionów z kwietnia.

  ekstraklasa.net/ekstraklasa/wybieramy-oprawe-kwietnia-sonda-zdjecia-wideo,artykul.html?material_id=536f42db80557d3965d735c9
  Polskojęzyczne media są zawalone spamem pro ukraińskim od pół roku. Ile jeszcze zamierzacie ludzi tym męczyć? Do końca roku czy dłużej?

 • janusss

  Oceniono 9 razy 3

  Od 2 go maja kibice ukrainscy sa po prostu mordercami , wszystkie tzw. wolne kraje przemilczaly ta zbrodnie.

 • brajanu

  Oceniono 39 razy 3

  "Najzagorzalszych ukraińskich kibiców piłkarskich zjednoczyło poparcie dla jedności kraju."

  na ukrainie sa najzagorzalsi kibice, w polsce tych samych gazeta nazywa kibolami i bandytami :)

  www.ultras-tifo.net/images/stories/reports/2014/other/dnipro-karpaty/dnipro-metalist_9.jpg
  www.ultras-tifo.net/images/stories/reports/2014/other/dynamo-shaktar/dynamo-shaktar_6.jpg
  www.ultras-tifo.net/images/stories/reports/2014/other/metalist-dnipro/metalist-dinpro_7.jpg
  www.ultras-tifo.net/images/stories/reports/2013/easteurope/karpaty-metalist-cup/karpaty-metalist_9.jpg
  www.ultras-tifo.net/images/stories/news/2013/sevastopol-dnipro/1.jpg
  i na koniec
  www.ultras-tifo.net/images/stories/reports/2013-2014/ukraine/vorskla-metalist/vorlska-metalist_10.jpg
  www.ultras-tifo.net/images/stories/reports/2013-2014/ukraine/vorskla-metalist/vorlska-metalist_12.jpg
  czy to sa ci gazetowi najzagorzalsi kibice czy o innych chodzi ?? jak chodzi o innych kibiców to niech gazeta albo czytelnicy wrzucą ich zdjęcia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX