Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ranking akademii piłkarskich. Ajax najlepszy

Międzynarodowe Centrum Studiów Sportowych w Szwajcarii uznało akademię piłkarską Ajaksu Amsterdam za najefektywniejszą w Europie. Wśród najlepszych 31 lig w Europie aż 69 piłkarzy zostało wyszkolonych w zespole z Amsterdam ArenA. Drugie miejsce zajął Partizan Belgrad, trzeci był Hajduk Split, czwarta Barcelona, a piąte miejsce ex aequo przypadło Sportingowi Lizbona i MTK Budapeszt.
80 tys. młodych graczy. Wśród nich kolejny supertalent? »

Pod uwagę brano liczbę piłkarzy, którzy spędzili w klubie co najmniej trzy sezony między 15. a 21. rokiem życia. W przypadku Ajaksu oznaczało to zaliczenie do tego grona takich zawodników jak Nigel de Jong (AC Milan), Rafael van der Vaart (Hamburg SV), Wesley Sneijder (Galatasaray), Urby Emanuelson (Fulham), Jan Vertonghen (Tottenham Hotspur), Gregory van der Wiel (Paris-Saint Germain) czy Maarten Stekelenburg (AS Roma).

Zlatan Ibrahimović, Steven Pienaar czy Luis Suarez również występowali w młodości w holenderskiej ekipie, lecz nie zostali uznani jako piłkarze wyszkoleni przez Ajax wskutek przyjętych kryteriów.

Kluby w słabszych ligach wystawiają największy procent zawodników z własnych akademii, średnio 27 proc. Te kraje to Bułgaria, Serbia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Białoruś i Finlandia. W pięciu czołowych ligach - Anglii, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch - wartość ta spadła do 17,2 proc. Następna grupa - złożona z Portugalii, Szkocji, Holandii, Turcji, Grecji i Rosji - osiągnęła 15,2 proc. Na Słowacji aż 40 proc. piłkarzy gra w klubach, w których zostali wyszkoleni, podczas gdy na Cyprze jest to tylko 11 proc.

- Dla większości klubów jedynym celem jest szkolenie piłkarzy tak, by wytransferować ich do bogatszych zespołów. Wiele drużyn z ograniczonymi możliwościami nie jest w stanie utworzyć długotrwałego systemu szkoleniowego oraz nie daje szansy młodym piłkarzom ze względu na stałe problemy finansowe czy trenerską niestabilność - czytamy w raporcie.

Więcej o:
Komentarze (14)
Ranking akademii piłkarskich. Ajax najlepszy
Zaloguj się
 • fan_pilki

  Oceniono 44 razy 40

  "Wśród najlepszych 31 lig"
  Hehe, ciekawe które się nie załapały do tej "elity"

 • remo29

  Oceniono 35 razy 29

  "Drugie miejsce zajął Partizan Belgrad, trzeci był Hajduk Split"

  Za to my mamy Polską Myśl Szkoleniową.
  --
  parada karzełków

 • okobar79

  Oceniono 14 razy 10

  wsród 31 najlepszych lig.... i ani słowa o polskiej
  to oznacza jedno - polska liga się w tych 31 nie złapała?

 • horacyyyy25

  Oceniono 11 razy 5

  no ta a my Polacy jak zwykle jedno wielkie NIC,wstyd za 40mln naród ,który we wszystkich prawie dziedzinach życiowych i innych ustępuje wszystkim po kolei

 • wojciechkr-ysztofiak

  Oceniono 1 raz -1

  Przy okazji, ranking najgorszych polskich szkół wyższych
  blogi.newsweek.pl/Tekst/spoleczenstwo/667041,uniwersytety-polskie-naga-smutna-prawda-ii.html
  Na liście najgorszych szkół wyższych znajdują się takie szkoły, które poprawiły w sposób znaczący swoją pozycję w rankingu światowym. Pokazuje to, że w ciągu ostatniego semestru administratorzy tych szkół podjęli trud poprawienia ich wizerunku akademickiego w sieci. Trud ten nie przyniósł wymiernych korzyści. Szkoły te nadal tkwią w „ściemnianej akademickiej otchłani”.

 • wojciechkr-ysztofiak

  Oceniono 4 razy -2

  I jeszcze inny ranking, dla polskich intelektualistów: Kto jest najbardziej efektywnym polskim filozofem w ostatnich 20 latach
  blogi.newsweek.pl/Tekst/spoleczenstwo/668325,ranking-filozofow-polskich-czesc-ii-%E2%80%93-%E2%80%9Efilozofowie-de-luxe%E2%80%9D.html
  Rankingi filozofów stanowią jeden z najbardziej skutecznych sposobów ochrony umysłów młodych ludzi przed praktykami ideologicznego „prania mózgów”. Pokazują one bowiem to, że filozof (humanista) sprzedał swój produkt innym, profesjonalnym, wysublimowanym smakoszom idei. Pokazują to czy dany autor jest producentem wytwornego „pożywienia ideowego” czy też „ideowej karmy dla psów”. Student o upodobaniach turpistycznych lub samobójczych może wybrać filozoficzny Pedigree Pal na swoją intelektualną ucztę. Dzięki rankingowi będzie o tym jednak wiedział; dokona świadomego wyboru „ideowych konwulsji żołądkowych”.

  Niespodzianka: że Kolakowski dopiero jest dwunasty; a Gadacz, Środa czy inni medialni filozofowie w ogóle nie liczą się

 • wojciechkr-ysztofiak

  Oceniono 4 razy -2

  Dla polskich matek, ranking sukcesów polskiej pedagogiki na tle Afryki; no, bo taka szkoła podstawowa, jaki poziom pedagogiki w polsce; Więc skoro narzekamy na polską szkołe, to wiedzmy dlaczego? Dlatego,ze mamy leniwych, marnych profesorów pedagogiki
  blogi.newsweek.pl/Tekst/spoleczenstwo/644373,pedagogika-polska-na-tle-afryki.html
  31-sze miejsce zajmowane przez Polskę w afrykańskim rankingu osiągnięć naukowych szkół wyższych w dyscyplinach pedagogicznych jest ze względów oczywistych skandalem. Wynik ten zawdzięczamy rozdrobnieniu ilościowemu szkół wyższych w Polsce. Ale nawet redukcja połowy z tych szkół poprawiłaby naszą pozycję jedynie do 25-go miejsca w Afryce. Nadal bylibyśmy gorsi od Etiopii (kraju targanego suszami i głodem), Sierra Leone (jeden z najbiedniejszych krajów świata), Rwandy (potarganej nie tak dawno krwawą rzezią domową) czy pustynnej Namibii.

  W pilce nożnej wiemy, że afryka już nas dawno wyprzedziła; ale kto pomyślałby,że afryka nas wyprzedziła w szkoleniuu i nauczaniu przyszłych nauczycieli :)

 • wojciechkr-ysztofiak

  Oceniono 4 razy -2

  Oto rankingi sukcesów poskiej nauki
  blogi.newsweek.pl/Tekst/spoleczenstwo/645279,kondycja-polskiej-nauki-w-jakich-dyscyplinach-prezentujemy-poziom-swiatowy-i-jak-za-ten-poziom-placic.html
  Ostatnio publikowane analizy dotyczące kondycji nauki w poszczególnych państwach (ranking SCImago Lab, OECD i inne bazy scjentometryczne) wskazują, że z nauka polską nie dzieje się dobrze. Radzimy sobie w miarę porządnie z naukami ścisłymi i przyrodniczymi, natomiast w zakresie humanistyki oraz nauk społecznych zajmujemy miejsca w ogonie rozmaitych rankingów. W czym więc jesteśmy najlepsi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX