Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Primera Division. Real Madryt i FC Barcelona stracą miliony euro

Real Madryt i FC Barcelona nie będą już monopolizowały rynku praw do transmisji telewizyjnych w Hiszpanii. Rząd zaprezentował w czwartek nowe prawo, które wprowadza znacznie bardziej demokratyczne zasady podziału wpływów od stacji pokazujących hiszpańską piłkę.
Dwa największe hiszpańskie kluby dzieliły dotąd między siebie lwią część pieniędzy płynących od stacji telewizyjnych. Dzięki możliwości prowadzenia indywidualnych rozmów z nadawcami Real i Barcelona zarabiały nawet po 150 milionów euro za sezon, czyli trzykrotnie więcej niż kolejne pod tym względem kluby w Primera Division. Powiększało to i tak znaczącą dysproporcję pomiędzy możliwościami finansowymi dwóch klubów i reszty ligowej stawki.

- W ostatnim sezonie najsłabszy zespół Premier League zarobił z praw więcej niż Atletico Madryt, które jest mistrzem Hiszpanii - stwierdził rzecznik Ministerstwa Sportu Miguel Cardenal.

Wreszcie nowe prawo

Większość hiszpańskich klubów od kilku lat naciskała na rząd, by wprowadził zbiorową umowę pomiędzy ligą i nadawcami. W 2012 roku trzynaście zespołów w proteście zagroziło zbojkotowaniem pierwszej kolejki sezonu 2012/13.

W czwartek hiszpański rząd zaprezentował ustawę regulującą sytuację na rynku praw do transmisji meczów dwóch najwyższych hiszpańskich lig piłkarskich (Primera Division i Segunda Division), a także Pucharu Króla i krajowego Superpucharu.

Według nowych przepisów kluby stracą możliwość negocjowania indywidualnie z nadawcami telewizyjnymi. Podpisywany będzie jeden kontrakt, a połowa wpływów z niego będzie dzielona po równo na wszystkie 20 klubów Primera Division. Druga połowa będzie dzielona przy uwzględnieniu różnych kryteriów, między innymi wyników z ostatnich pięciu sezonów i oglądalności meczów poszczególnych drużyn. Real i Barcelona wciąż będą zarabiać więcej od innych drużyn, ale nie będzie to już taka przepaść jak do tej pory.

- Największe kluby zarabiały nawet siedem razy więcej niż najbiedniejsze. Teraz ten współczynnik zmniejszy się do 4,5, a w przyszłości chcemy, by najbogatsi dostawali 3,5 razy więcej niż najmniejsi - powiedział minister edukacji, kultury i sportu Jose Ignacio Wert.

Historyczny dzień dla hiszpańskiego futbolu

Nowe przepisy muszą jeszcze zostać przegłosowane przez parlament i wejdą w życie w 2016 roku. Są podobne do tych, które obowiązują w angielskiej Premier League i włoskiej Serie A.

- Ta ustawa ma zakończyć ogromną nierównowagę w dystrybucji dochodów - podkreślił Wert.

- To było konieczne. W ten sposób Hiszpania nie będzie tracić dystansu w stosunku do innych lig. To historyczny dzień dla hiszpańskiego futbolu - wtórował Cardenal.

Konieczność wprowadzenia zmian podkreślił także prezydent ligi Javier Tebas. - Narodziła się nowa liga. To było niezbędne dla rozwoju i wzrostu naszego rynku. Dla zawodowej piłki w Hiszpanii zaczęła się nowa historia - chwalił przyjętą ustawę.

Najdroższe piłkarskie umowy koszulkowe. Duży awans Bayernu [RANKING]


Czy dzięki owym zasadom Primera Division będzie ciekawsza?
Więcej o:
Komentarze (30)
Primera Division. Real Madryt i FC Barcelona stracą miliony euro
Zaloguj się
 • kasia_swiderska

  Oceniono 92 razy 66

  Nareszcie !!!
  Tytuł artykułu jest błędny: Real i Barca nie stracą - po prostu mniej zarobią i tyle...

 • johnboe

  Oceniono 81 razy 9

  Chyba nie "demokratyczny" a "socjalistyczny". Z tego co wiem w demokracji to ludzie decydują co mają ochotę oglądać, a w socjalizmie "władza" dzieli po równo... i taki mamy przypadek tutaj więc proszę chociaż redaktorów, żeby nie mieszali w głowach młodym ludziom, że "po równo" znaczy "dobrze" bo w przyszłości się zdziwią jak jako prezesi firm, którzy pracowali długo na swój sukces dostaną propozycje zarobków równych sprzątaczce w biurze, która się całą edukację opiedzielała...
  ...z resztą co ja mogę mówić o d....kracji, przecież jestem monarchistą;)

 • komentarzidiotyczny

  Oceniono 6 razy 6

  A ja tam nie jestem przekonany. W końcu nikt nie kupuje praw do meczów PD dla meczu Levante - Celta, tylko dla meczów Realu, Barcelony i ostatnio mocnego Atletico. To nie Anglia gdzie praktycznie co 2-3 kolejki masz jakiś hit.

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 34 razy 6

  Lidze zrobi pewnie dobrze, ale pewnie skończy dominacje hiszpańskich gigantów nie tylko na krajowym podwórku ale i w Europie oraz na świecie. Coś za coś. To właśnie specjalne traktowanie tych 2 klubów w ostatnich kilkunastu latach pomogło zdystansować im sportowo konkurencje z Anglii czy Włoch.

 • Paweł Krzywy

  Oceniono 1 raz 1

  Tak na prawdę to nic nie zmieni. Tylko lepiej dla kibica, skoro Polski C+ nie puszczał na żywo meczu Real Madryt-Almeria to teraz będzie okazja do zobaczenia nawet mniej ciekawych spotkań typu Almeria-Rayo ... To jest plus dla kibic a takie kluby jak Real czy Barcelona wcale nie stracą bo co by się nie działo to TV na całym świecie będą kupowały mecze tych drużyn i z tego leci dla nich kasa !!

 • tomaszjaszczuk

  Oceniono 3 razy 1

  Nareszcie się za to wzięli. Ta decyzja tylko uatrakcyjni tę ligę, bo sprawi, że ci słabsi będą mieć więcej pieniędzy, a to z reguły przekłada się na lepszy poziom drużyny.

  Jest taki trener, który najchętniej zakazałby stosowania środków farmakologicznych wspomagających zawodowych sportowców (a nie chodzi o doping!), który uważa, że porażki wcale nie są takie złe i preferuje taktykę, którą nazwać superofensywną, to niedomówienie. O ekscentrycznym szkoleniowcu rodem z czeskiej Pragi przeczytacie tu tjaszczuk.blogspot.com/2015/04/zdenek-zeman-trener-z-innej-bajki.html Zapraszam do lektury.

 • nietentego

  Oceniono 13 razy 1

  Bardzo dobrze, lać monopole.

 • micant45

  Oceniono 17 razy -1

  Liga na tym straci, a nie zyska. Od lat hiszpańskie kluby rządzą w Europie. Ta zmiana spowoduje że poziom się wyrówna, tylko niestety w dół. Chore, socjalistyczne podejście. Efekty takiej polityki widać w Anglii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX