Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Bundesliga. Miliony na koncie prezesa Bayernu od prezesa Adidasa?

Uli Hoeness, prezes najsłynniejszego niemieckiego klubu piłkarskiego Bayernu Monachium, zgłosił fiskusowi własne oszustwo podatkowe. Wtorkowa ?Sueddetusche Zeitung? ujawnia, że miliony na szwajcarskim koncie 61-letniego prezesa najprawdopodobniej pochodziły od byłego szefa Adidasa - Roberta Louisa-Dreyfusa, który miał przelać 20 milionów marek.
Hoeness zawiadomił w styczniu urząd podatkowy o popełnieniu przez niego oszustwa podatkowego w związku z posiadaniem konta w szwajcarskim banku. Prokuratura wdrożyła przeciwko działaczowi śledztwo. Monachijski prokurator Ken Heidenreich potwierdził wdrożenie postępowania wyjaśniającego. Prokuratura bada, czy zawiadomienie ma moc prawną i czy jest kompletne.

Ani prokuratura, ani Hoeness nie podali wysokości kwoty będącej przedmiotem postępowania. "Bild am Sonntag" podał w niedzielę, że prezes Bayernu wpłacił sześć milionów euro tytułem uregulowania zaległości podatkowych.

"Sueddetusche Zeitung" ujawnia, że Hoeness miał 20 milionów marek na szwajcarskim koncie, które służyły mu do spekulacji na giełdzie. Zdaniem gazety pieniądze pochodziły od byłego szefa Adidasa - Roberta Louisa-Dreyfusa - pięć mln trafiło bezpośrednio na konto Hoenessa, a kolejne 15 mln było przekazane w formie kredytu. Po dwóch latach Hoeness zwrócił całą sumę.

Jak przypomina "Sueddetusche Zeitung" interesy Hoenessa z Louisem-Dreyfusem przypadają dokładnie na okres, gdy Bayern wybierał firmę, która będzie ubierać bawarski klub w kolejnych latach. We wrześniu 2001 roku Adidas przedłużył umowę z Bayernem o siedem lat, dodatkowo stał się udziałowcem klubu - za 9,4 procent akcji zapłacił blisko 75 mln euro. Louis-Dreyfus był prezesem Adidasa do 2001 roku. W 2009 roku zmarł na białaczkę.

Prezes Bayernu tłumaczy, że zamierzał uregulować zaległe podatki po wejściu w życie niemiecko-szwajcarskiej umowy podatkowej. Podpisane dwa lata temu porozumienie, przewidujące uregulowanie problemu nieuczciwych podatników posiadających konta w Szwajcarii, zostało jednak zablokowane w grudniu w drugiej izbie parlamentu, Bundesracie, przez partie opozycyjne - SPD i Zielonych.

Od kilku lat niemieckie władze kupują pozyskane najczęściej w nielegalny sposób dyskietki z danymi niemieckich podatników, którzy ukryli pieniądze w bankach w Szwajcarii, Luksemburgu i Liechtensteinie. Po każdej takiej transakcji nieuczciwi podatnicy masowo zgłaszają się do urzędów podatkowych, zgłaszając popełnienie przestępstwa. Takie zawiadomienie traktowane jest jako okoliczność łagodząca przy ustalaniu wysokości kary.

Bayern Monachium zapewnił sobie już dwa tygodnie temu kolejne mistrzostwo Niemiec. W 50-letniej historii Bundesligi Bayern zdobywał tytuł mistrzowski aż 22 razy.

Więcej o: