Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Liga Mistrzów. Napastnik w mundurze

Ben Sahar uchodzi za jeden z największych talentów izraelskiej piłki. Z jego powodu w Izraelu zmieniono istniejące od dekad prawo.
Najlepszy serwis o Lidze Mistrzów na Sport.pl »

Napastnik ma 21 lat, do Hapoelu, którego jest wychowankiem, wypożyczono go tego lata z Espanyolu Barcelona, wcześniej grał m.in. w Chelsea, Sheffield Wednesday i Portsmouth. Przyszły lider - jak się prorokuje - reprezentacji kraju stał się w ostatnich latach tematem rozmów nie tylko na trybunach, lecz także w Knesecie.

- To nie jest łatwa procedura i trzeba ją będzie sprawdzić w praktyce, ale nie mam wątpliwości, że skorzysta na niej nie tylko piłkarz, reprezentacja, ale też cały naród - przekonywał trzy lata temu w izraelskim parlamencie Haim Katz. Tak deputowany Likudu przedstawiał projekt ustawy, dzięki której Sahar nie poszedłby do wojska. Katz wymyślił dla najlepszych sportowców służbę zastępczą, którą mieliby odbywać za granicą. Sahar miałby pracować w izraelskiej ambasadzie w Londynie. W Izraelu wszyscy - kobiety i mężczyźni - po ukończeniu 18 lat podlegają poborowi. Mężczyźni służą trzy lata, a bycie gwiazdą futbolu z obowiązku nie zwalnia. Swoje odsłużył m.in. grający od lat w Premier League Yossi Benayoun. Gdyby odmówił, nie miałby szans na grę w reprezentacji. Inicjatywa Katza zyskała miano "ustawy Bena Sahara".

A trzy lata dla utalentowanego juniora to długo. Gdy miał 16 lat, Chelsea zapłaciła za niego 320 tys. funtów Hapoelowi Tel Awiw. Zanim skończył 18, zadebiutował w Premier League. Teraz wrócił do klubu, w którym się wychował jako piłkarz wypożyczony z Espanyolu Barcelona. Dlatego już wtedy, gdy zbliżał się do pełnoletności, zaczęto się zastanawiać, jak nie zmarnować talentu. - Ben jest wybijającą się postacią w londyńskiej wspólnocie żydowskiej i nie mam wątpliwości, że jego praca tam byłaby bardziej przydatna dla kraju niż jakieś niepotrzebne zajęcie w armii - mówiła matka piłkarza Batia.

Sahar mógłby nie martwić się o reprezentację Izraela, gdyby wybrał grę dla Polski. Przechodząc do Chelsea, wystąpił o polskie obywatelstwo (jego matka jest Polką), dzięki czemu nie miał problemów z pozwoleniem na pracę w Anglii. Gdy jednak jako 17-latek debiutował w reprezentacji Izraela, w PZPN mało kto o nim słyszał. A on został najmłodszym reprezentantem swojego kraju i najmłodszym strzelcem gola w historii. Do tej pory w 18 meczach trafił pięć razy.

Ostatecznie prawo złagodzono. Sahar służbę wojskową odbywa w izraelskiej jednostce, wtedy gdy nie gra liga. Przerwy świąteczne i wakacje ma więc zajęte. Zaczął w grudniu zeszłego roku, kiedy jego Espanyol pauzował w Boże Narodzenie. Z tej samej zmiany zasad dla czołowych sportowców korzysta m.in. tenisistka Shahar Peer, która wkłada mundur między turniejami.

Twente Enschede » istnieje dzięki wizjonerowi


Więcej o: