Ostatnia kolejka Ekstraklasy. Śląsk wicemistrzem, Jagiellonia w pucharach, Arka i Polonia spadają

W ostatniej kolejce Ekstraklasy prawdziwy wysyp goli - na czterech stadionach gospodarze strzelili cztery lub więcej bramek. Najlepiej na tym strzelaniu wyszedł Śląsk Wrocław, którego pięć goli spuściło z ligi Arkę Gdynia, ale także dało drużynie Oresta Lenczyka wicemistrzostwo. Udział w pucharach zapewniła sobie także Jagiellonia Białystok, a Ekstraklasę opuszcza jeszcze Polonia Bytom.

Śląsk Wrocław - Arka Gdynia 5:0 ?

Śląsk Wrocław wicemistrzem Polski, Arka spada do I ligi! Po fantastycznym meczu wrocławianie rozbili rywala aż 5:0! Efekty pracy trenera Oresta Lenczyka zaszokowały właścicieli Śląska. Szkoleniowiec został sprowadzony do Wrocławia, aby uratować klub przed degradacją, a on zdobył ze Śląskiem wicemistrzostwo!

Legia Warszawa - Polonia Bytom 4:0 ?

Polonia Bytom przegrała przy Łazienkowskiej 0:4 i był to najmniejszy wymiar kary. Zespół Dariusza Fornalaka w słabym stylu żegna się z Ekstraklasą i w przyszłym sezonie, razem z Arką Gdynia, zagra w pierwszej lidze.

GKS Bełchatów - Cracovia Kraków 1:0 ?

GKS Bełchatów pokonał na zakończenie sezonu Cracovię 1:0. Krakowianie grali o utrzymanie, ale ostatecznie cel osiągnęli nie zdobywając nawet punktu. Wszystko dzięki wysokim porażkom Arki i Polonii Bytom. Mateusz Klich trafił w słupek i poprzeczkę, kilka okazji miał też Saidi Ntibazonkiza. Cracovia przeważała przez większą część meczu, ale jedyną bramkę zdobyli gospodarze. W 56. minucie wynik ustalił Grzegorz Kuświk.

Jagiellonia Białystok - Ruch Chorzów 2:1 ?

W pierwszej połowie obie drużyny nie były nastawione zbyt ofensywnie. Jagiellonia nieśmiale próbowała zagrozić bramce Peskovica, jednak to chorzowianie strzelili gola tuż przed końcem połówki.

Jagiellonia na drugą połowę wyszła zmotywowana. Obraz gry poprawiło pojawienie się na boisku Marcina Burkhardta, który w 53. minucie dokładnie dograł na głowę Tomasza Frankowskiego, który dał białostoczanom remis. 30 minut przed końcem meczu czerwoną kartę obejrzał Djokić. Gospodarze wykorzystali to po świetnej akcji Seratlica i samobóju Rafała Grodzickiego. Jagiellonia kończy sezon na czwartym miejscu i awansuje do europejskich pucharów. Ruch ostatecznie zajmuje 11. miejsce.

Lech Poznań - Korona Kielce 4:0 ?

Lech rozstrzelał gości z Kielc, ale i tak nie dało mu to awansu do pucharów. "Kolejorz" miał miażdżącą przewagę nad Koroną, która nie starała się nawet specjalnie przeszkadzać mu w konstruowaniu niekiedy bardzo błyskotliwych akcji. W drugiej połowie mecz był już bardzo letni, pod dyktando gospodarzy.

Wisła Kraków - Polonia Warszawa 0:2 ?

Polonia zasłużenie wygrała i popsuje nieco święto fetującej dziś mistrzostwo Wiśle. W drugiej połowie piłkarze Jacka Zielińskiego skupili się na obronie. Cofnięci na własną polowę, tylko sporadycznie przeprowadzali kontrataki. Wisła próbowała atakować, ale w niezbyt dobrej dyspozycji byli jej najgroźniejsi gracze: Małecki, Kirm i Genkow.

Górnik Zabrze - Widzew Łódź 4:0 ?

Festiwal pięknych bramek Górnika na koniec sezonu. Gospodarze przez 90 minut bawili się piłką i aż cztery razy pokonali bramkarza łodzian. Najpierw do siatki dwa razy trafił Robert Jeż, w końcówce meczu dwa trafienia dołożył Michal Bemben. Górnik grał pięknie i zdeklasował Widzew, który w ogóle nie przypominał drużyny walczacej o start w europejskich pucharach.

Lechia Gdańsk - Zagłębie Lubin 1:2 ?

Lechia na pożegnanie ze stadionem na Traugutta przegrała z Zagłębiem 1:2. Nie tylko nie awansowała do europejskich pucharów, ale spadła na 8. miejsce w tabeli. Oznacza to, że piłkarze nie otrzymają części zamrożonych premii. Mimo tego kibice gorąco podziękowali za sezon piłkarzom.