EkstraStats dla Sport.pl. Zapowiedź 29. kolejki Lotto Ekstraklasy

Święta świętami, ale grać trzeba. W Wielką Sobotę i w Poniedziałek Wielkanocny czekają nas emocje związane z ekstraklasą. Z ekstraklasą, którą znacie, oglądacie, ale niewielu z was analizuje ją tak dokładnie jak nasi eksperci z EkstraStats.

Ruch Chorzów - Pogoń Szczecin

Ruch zazwyczaj nie jest stroną kreującą (TSR poniżej 0,5)*, ale potrafi wykorzystać stworzone sytuacje. Dobra defensywa Pogoni zazwyczaj nie pozwala rywalom na wiele, więc tym ważniejsze będą te zapewne nieliczne sytuacje, jakie uda się stworzyć (by powiększyć obrazki kliknij na nie).

Śląsk Wrocław - Górnik Łęczna

Mecz we Wrocławiu nie ma wyraźnego faworyta. Obie drużyny mają swoje problemy, największe wtedy, kiedy przychodzi do strzelania goli. Górnik jest drużyną bardziej bezpośrednią w grze, jednak nie przekłada się to na stwarzane sytuacje i ich skuteczne wykorzystywanie.

Jagiellonia Białystok - Cracovia

Największym problemem Cracovii w tym sezonie jest skuteczność. Drużyna Jacka Zielińskiego nie ma problemów z organizacją gry, potrafi utrzymać się przy piłce i stworzyć zagrożenie, ale nie przekłada się to na bramki. Jagiellonia ma jedną z najlepszych defensyw w lidze, rzadko pozwala rywalom oddawać strzały, dlatego gości czeka w Białymstoku bardzo trudna przeprawa.

Wisła Płock - Lech Poznań

Lech w starciu z niżej notowanym rywalem będzie musiał zdecydowanie więcej grać piłką niż w poprzednich meczach, ale ma zawodników, którzy odnajdują się w różnych stylach gry. Wisła nie stwarza sobie wielu okazji, ale jak już je ma to potrafi być skuteczna, co zmusi gości do uwagi w obronie.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Piast Gliwice

Drużyna z Niecieczy w tym sezonie uchodziła za wzór pragmatyzmu w Ekstraklasie. Mało strzelonych goli, najniższe posiadanie piłki w lidze niekoniecznie musiało się podobać, ale przynosiło efekty w postaci punktów. Starcie z podobnie grającym Piastem może być typowym meczem walki, bez wielu sytuacji. Zwłaszcza, że Piast na wyjazdach dużo bardziej skupia się na przeszkadzaniu rywalom, czego dowodem wysoka liczba fauli i niski wskaźnik TSR.

Legia Warszawa - Korona Kielce

Legia, jak przystało na mistrza Polski, jest czołową drużyną ligi i stara się dominować posiadanie piłki oraz stwarzać dużo sytuacji strzeleckich. Korona swojej szansy może upatrywać w zwartej defensywie i groźnych kontrach. Jeśli już uda im się wyprowadzić szybki atak, to często kończy się on strzałem na bramkę. Kielczanie często decydują się oddać inicjatywę rywalom, żeby potem zaskoczyć kontratakiem.

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia

W przypadku derbów Trójmiasta statystyki mogą nie być do końca miarodajne, bo w Arce pojawił się ostatnio nowy trener. Nie powinno to mieć jednak większego wpływu na nastawienie Lechii Gdańsk. Zespół Piotra Nowaka opiera swoją grę o posiadanie piłki oraz cierpliwe budowanie akcji. Będąc gospodarzem derbowego starcia Lechia na pewno będzie chciała narzucić własny styl gry i kontrolować przebieg spotkania, szukając raczej jakości niż ilości kreowanych sytuacji.

Wisła Kraków - Zagłębie Lubin

Oba zespoły lubią kontrolować piłkę, choć mecz w Krakowie przemawia na korzyść Wisły, która u siebie praktycznie nie przegrywa. Zagłębie dopuszcza rywali do dużej liczby strzałów na bramkę i tu Wisła może szukać swojej szansy, zwłaszcza, że na tle ligi legitymuje się dobrą skutecznością.

*Radary w piłce nożnej to kolejna w ostatnich latach nowinka, która ma na celu usystematyzowanie wiedzy o grze. W najprostszym wytłumaczeniu, radar polega na przetworzeniu danych statystycznych w taki sposób, by były one przedstawione w formie graficznej, najczęściej w formie wielokątowego wykresu.

Przy odpowiednim znormalizowaniu (czyli sprowadzeniu wartości statystycznych do jednej skali) i opracowaniu, mogą być one dużo czytelniejsze i łatwiejsze w odbiorze niż tabela wypełniona suchymi danymi - łatwiej na nich skontrolować więcej niż jeden czynnik. Radary EkstraStats zapowiadające mecze są dwa - ligowy i domowy/wyjazdowy. Pierwszy jest odniesieniem do średniej ligowej, gdzie 1 to najlepszy wynik, a 0.5 to mediana. Jego uzupełnieniem jest radar opisujący statystyki zespołów z perspektywy gry w domu i na wyjazdach.

Oprócz statystyk na wykresie, które są jasne i łatwe do zinterpretowania, zespół EkstraStats używa także dwóch dodatkowych, opracowanych na rzecz futbolu przez Jamesa Graysona:

TSR: stosunek strzałów w meczu, czyli jaką część wszystkich strzałów w meczu wykonała dana drużyna. Wzór to A/(A+B) dla gospodarzy i analogicznie B/(B+A) dla gości, gdzie odpowiednio A to liczba strzałów gospodarzy i B to liczba strzałów gości.

PDO: czyli skuteczność strzałów (relacja goli do oddanych strzałów celnych) + skuteczność bramkarza (relacja nieskutecznych celnych strzałów rywala do ogółu strzałów celnych przez niego oddanych).

Żeby nie zagłębiać się za bardzo we wzory statystyczne i ich wytłumaczenie, na potrzeby analizy formy drużyn należy zapamiętać jedno - TSR wiąże się z kreatywnością ilościową, czyli określa jak często zespół dominuje w meczu, a PDO pozwala ocenić jaka jest skuteczność wykreowanych okazji. Z racji niedoskonałości metody PDO, można ją traktować również jako wymiar szczęścia zespołu w sytuacjach strzeleckich. Z uwzględnieniem tych statystyk zespoły można podzielić na cztery kategorie:

1) Dobre w kreowaniu przewagi i o dużym szczęściu lub wysokiej jakości gry (TSR>0,5, PDO>1).

2) Dobre w kreowaniu gry, ale prezentujące niższą jakość lub mające pecha (TSR>0,5, PDO<1).

3) Słabsze w kreowaniu gry, ale o wysokiej jakości wykończenia sytuacji i dobrej grze obronnej, lub grające ze szczęściem (TSR<0,5. PDO>1).

4) Słabe pod każdym względem i do tego pechowe (TSR<0,5, PDO<1).

Tyle w kwestii wyjaśnienia. Poniżej radary zapowiadające 29. kolejkę Ekstraklasy z krótkim opisem na co zwrócić na nich uwagę, czyli czego możemy się spodziewać na boisku na podstawie dotychczasowej postawy drużyn w lidze.

Widoczne powyżej radary przed każdą kolejką znajdziecie na ekstrastats.pl . Więcej o radarach poczytasz TUTAJ i TUTAJ . TUTAJ więcej o TSR i PDO.

Więcej o:
Copyright © Agora SA