Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

T-Mobile Ekstraklasa. Dudu Biton niezbędny dla Wisły. Rudniew dla Lecha...

W poniedziałkowym meczu z GKS Bełchatów Dudu Biton strzelił piątego i szóstego gola dla Wisły w tym sezonie i jest... jedynym ligowym strzelcem krakowian. Ale mistrz Polski to tylko jeden z kilku czołowych klubów uzależnionych od jednego napastnika.
W europejskich pucharach dla Wisły trafiali m.in. Maor Melikson, Cezary Wilk, a nawet obrońca Michael Lamey. W lidze strzela tylko Biton. W siedmiu kolejkach trafiał tylko sprowadzony przed sezonem napastnik z Izraela. I z sześcioma bramkami na koncie ustępuje w klasyfikacji strzelców tylko Artjomowi Rudniewowi z Lecha Poznań.

Łotysz ma imponującą skuteczność, bo do tej pory trafił w lidze 11 razy. Jeszcze większe wrażenie robi sposób w jaki tego dokonał. W meczach z ŁKS, GKS i Jagiellonią zaliczył hat trick. I aż trudno sobie wyobrazić poznański zespół bez niego. Poza Rudniewem po jednym golu dla Lecha strzelali Luis Henriquez, Sergiej Kriwiec, Aleksandar Tonew, Mateusz Możdżeń i Semir Stilić.

Równie uzależnionym od jednego napastnika zespołem jest Jagiellonia. Z jedenastu goli białostoczan w lidze sześć strzelił Tomasz Frankowski. Dwa pozostałe są dziełem Andriusa Skerli - obrońcy, na którym trudno opierać grę ofensywną. Raz trafiali Dawid Plizga, Tomasz Kupisz i Rafał Grzyb. Co ciekawe drużyna z Białegostoku nie przegrywa, gdy Frankowski trafia do siatki. W przegranych meczach z Ruchem (0:1) i z Lechem (1:4) zabrakło jego gola.

Krucho jest również w ataku Legii, w której ostatnio, po kontuzjach Michala Hubnika i Michała Kucharczyka, jedynym zdrowym i doświadczonym napastnikiem jest Danijel Ljuboja. Ale w przy Łazienkowskiej gole rozkładają się bardziej równomiernie, bo obok Ljuboji (4 gole) skuteczny jest też Miroslav Radović (3 gole).

Z kolei w drugim z warszawskich zespołów - Polonii - bramki zdobywał do tej pory prawie wyłącznie pomocnik Bruno. Latem "Czarne Koszule" pozbyły się trzech napastników (Smolarek, Sobiech i Gołębiewski), a także sprzedały do Trabzonsporu bramkostrzelnego Adriana Mierzejewskiego. Wydawało się, że po kontuzji brazylijskiego pomocnika z trafianiem do siatki będzie w Polonii krucho, ale w dwóch ostatnich meczach, w tym w niedzielnych derbach Warszawy (2:1), poloniści strzelali po dwa gole.

Najlepsi strzelcy w klubach ekstraklasy*strzelecgole (proc. goli klubu)klubgole
Dudu Biton6 (100 proc.)Wisła6
Artjom Rudniew11 (69 proc.)Lech16
Sebasian Szałachowski2 (67 proc.)ŁKS3
Tomasz Frankowski6 (54 proc.)Jagiellonia11
Bruno Coutinho4 (50 proc.)Polonia8
Piotr Wiśniewski2 (40 proc.)Lechia5
Saidi Ntibazonkiza, Aleksiej Visnakovspo 2 (po 40 proc.)Cracovia5
Jacek Popek3 (37 proc.)GKS8
Paweł Abbott3 (37 proc.)Ruch8
Johan Voskamp4 (36 proc.)Śląsk11
Danijel Ljuboja4 (33 proc.)Legia12
Robert Demjan2 (33 proc.)Podbeskidzie6
Aleksandar Vuković, Michał Zielińskipo 3 (po 27 proc.)Korona11
Aleksander Kwiek2 (25 proc.)Górnik8
* - W Widzewie i Zagłębiu nikt nie strzelił więcej niż jednego gola. W klasyfikacji nie uwzględniono trafień samobójczych.

Wisła » pokonała GKS. Dwa gole Bitona


Więcej o: