Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa. Michał Kucharczyk czeka na debiut w reprezentacji Polski

W ubiegłej dekadzie w reprezentacji debiutowało jedenastu legionistów. Teraz szansę ma Michał Kucharczyk. Na niedzielny mecz z Mołdawią trener Franciszek Smuda powołał trzech piłkarzy Legii. Rzadko jest ich aż tylu.
Wideo, bramki i skróty z ekstraklasy w serwisie Ekstraklasa.tv »

- Jestem szczęśliwy i zaskoczony powołaniem. Nie sądziłem, że mogę tak szybko trafić do kadry. Gram raptem pół roku w ekstraklasie, strzeliłem w niej tylko dwa gole. To nie jest wybitny wynik - mówił serwisowi Legia.com uśmiechnięty napastnik, gdy dowiedział się o powołaniu. Na zgrupowanie w Portugalii pojechał dzień po powrocie z Cypru, gdzie Legia przygotowywała się do rundy wiosennej.

Smuda zabrał też obrońcę Jakuba Rzeźniczaka i pomocnika Ariela Borysiuka. Chciał powołać też Macieja Rybusa, ale 22-letni skrzydłowy doznał kontuzji uda i do gry wróci za kilka tygodni.

Ostatni raz trzech legionistów w kadrze znalazło się przed sierpniowym sparingiem z Kamerunem (Iwański, Rybus, Jędrzejczyk), a wcześniej w 2009 r., gdy kadra grała z Grecją (Roger, Rzeźniczak, Komorowski). Gdy pod koniec 2006 r. Polska spotkała się ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, w kadrze byli: Sebastian Szałachowski, Łukasz Fabiański, Grzegorz Bronowicki i Bartłomiej Grzelak (zdobył dwie bramki), który kilka dni później podpisał umowę z Legią.

Co więcej, jeśli legioniści już się w kadrze znajdą, rzadko są jej liderami. Ostatnim był Roger Guerreiro, którego Leo Beenhakker zabrał na Euro 2008. Holender zabrał też na ME Jakuba Wawrzyniaka.

Maciej Iwański (odszedł do tureckiego Manisasporu) w kadrze grał słabo. Rybusa Smuda sprawdza regularnie, ale młody skrzydłowy jest ostatnio w słabej formie i na pierwszą jedenastkę szanse ma małe. Jesienią nie został powołany na sparingi z USA i Ekwadorem.

Z Legii do reprezentacji dostać się trudno, bo w drużynie z Łazienkowskiej Polaków jest niewielu. Rzeźniczak, Borysiuk i Kucharczyk mają pewne miejsce w składzie, ale liderami są obcokrajowcy. O grze decydują Chorwat (Vrdoljak) i Serb (Radović), a najskuteczniejszym jesienią napastnikiem był Brazylijczyk (Mezenga). Pewniakami na środek obrony są Hiszpan (Astiz) i piłkarz z Zimbabwe (Choto).

Grając w przepełnionych obcokrajowcami klubach ekstraklasy, też można przebić się do reprezentacji, co pokazali Robert Lewandowski i Sławomir Peszko - do niedawna lechici. Legioniści o ich pozycji w pierwszej reprezentacji mogą pomarzyć. Kucharczyk czeka na debiut, Borysiuk debiutował w listopadowym sparingu z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Najbardziej doświadczony - Rzeźniczak - zagrał w biało-czerwonej koszulce ledwie sześć razy.

Legioniści wciąż są jednak młodzi, najstarszy - Rzeźniczak - w tym roku będzie obchodził 25. urodziny. Kucharczyk z Borysiukiem nie skończyli jeszcze 20 lat. Być może na własnej skórze przekonają się, czy Katarczycy na mundial w 2022 r. przygotują klimatyzowane stadiony.

Legioniści debiutujący w kadrze od 2001 r.

Ariel Borysiukpomocnik17.11.10 (WKS)
Artur Jędrzejczykobrońca12.10.10 (Ekwador)
Maciej Rybuspomocnik14.11.09 (Rumunia)
Jakub Rzeźniczakobrońca14.12.08 (Serbia)
Roger Guerreiropomocnik27.05.08 (Albania)
Grzegorz Bronowickiobrońca07.10.06 (Kazachstan)
Łukasz Fabiańskibramkarz28.03.06 (Arabia Saudyjska)
Artur Borucbramkarz28.04.04 (Irlandia)
Tomasz Jarzębowskipomocnik30.04.03 (Belgia)
Adam Majewskipomocnik14.02.03 (Macedonia)
Łukasz Surmapomocnik12.10.02 (Łotwa)
Kuriozalny sparing Legii »


Więcej o:
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ