Młodzieżowe mistrzostwa Europy. Kim są grupowi rywale Polaków?

Z Anglią, Słowacją i Szwecją zagrają Polacy w grupie A młodzieżowych mistrzostw Europy, które w czerwcu rozegrane zostaną na naszych stadionach. Kim są nasi rywale?

Turniej rozegrany zostanie w dniach od 16 do 30 czerwca w sześciu miastach: Lublinie, Kielcach, Gdyni, Bydgoszczy, Tychach i Krakowie. Polacy mecze grupowe rozegrają w Lublinie (16 czerwca ze Słowacją i 19 czerwca ze Szwecją) oraz Kielcach (22 czerwca z Anglią). Awans do półfinałów wywalczą zwycięzcy grup oraz jedna drużyna z najlepszym bilansem z drugiego miejsca.

Rywale z Manchesteru, Chelsea i Arsenalu

Teoretycznie najsilniejszym rywalem Polaków będą losowani z drugiego koszyka Anglicy. Drużyna dopiero co zmieniła trenera, bo dotychczasowy selekcjoner - Gareth Southgate - został szkoleniowcem pierwszej reprezentacji. Aidy Boothroyd jest selekcjonerem tymczasowym i nie wiadomo, czy poprowadzi zespół w Polsce.

W eliminacjach do turnieju Anglicy rozegrali osiem meczów - wygrali sześć z nich i zremisowali dwa. Z dorobkiem 20 punktów wygrali grupę wyprzedzając Norwegię, Szwajcarię, Kazachstan oraz Bośnię i Hercegowinę. Najskuteczniejszymi strzelcami drużyny w eliminacjach byli Marcus Rashford z Manchesteru United i Chuba Akpom z Arsenalu, którzy strzelili po trzy gole. Najlepszymi asystentami byli Duncan Watmore (Sunderland), Ruben Loftus-Cheek (Chelsea), James Ward-Prowse oraz Nathan Redmond (Southamtpon), którzy zanotowali po dwa ostatnie podania.

Trener, który zna Polaków

Mecz otwarcia Polacy zagrają ze Słowacją 16 czerwca na stadionie w Lublinie. Trenerem naszych południowych sąsiadów jest były szkoleniowiec Zagłębia Lubin - Pavel Hapal. To pierwszy awans Słowaków na MME po 15 latach i ośmiu turniejach. W ośmiu meczach eliminacji Słowacy wygrali sześć meczów, zremisowali i przegrali po jednym. Z dorobkiem 19 punktów wygrali grupę przed Holandią, Turcją, Białorusią i Cyprem.

Najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny w eliminacjach był Adam Zrelák - napastnik czeskiego FK Jablonec (pięć goli). Najlepszym podającym Słowaków był za to skrzydłowy Slavii Praga Jaroslav Mihalik, który zanotował aż sześć asyst, do których dołożył trzy bramki. Gwiazdą drużyny jest środkowy obrońca Milan Škriniar, który w styczniu przeniósł się ze słowackiej Żyliny do Sampdorii Genua.

Polak przeciwko Polakom

Drugi mecz turnieju, także na stadionie w Lublinie, Polacy zagrają ze Szwedami. Drużyna prowadzona przez Hakana Ericsona latem bronić będzie wywalczonego przed dwoma laty tytułu. Szwedzi na czeskich boiskach w finale, po serii rzutów karnych, pokonali Portugalię. W kadrze powinien zmieścić się Paweł Cibicki. 22-letni napastnik występował w juniorskich reprezentacjach Polski, był także powoływany przez Marcina Dornę, ale jesienią zdecydował, że zagra dla Szwecji.

W eliminacjach zespół Ericsona wygrał siedem meczów i trzy zremisował. Statystyki są tym bardziej imponujące, że Szwedzi trafili do grupy m.in. z Hiszpanią i Chorwacją. Mimo to, obrońcy tytułu zajęli pierwsze miejsce w stawce z dorobkiem 24 punktów. Najlepszym asystentem drużyny w eliminacjach był Kristoffer Olsson, który zanotował sześć asyst. Piłkarz, który obecnie gra dla Midtjylland, a wcześniej występował m.in. w młodzieżowych zespołach Arsenalu, strzelił też trzy gole i, obok Gustava Engvalla z Bristol City, był najskuteczniejszym strzelcem zespołu. Gwiazdą jest jednak Victor Lindelöf - środkowy obrońca Benfiki.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.