Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Euro 2016. Doktor Winiarski: staw skokowy Grosickiego ważniejszy niż staw skokowy Stocha

- Skręcenie czy naderwanie stawu skokowego jest gorszym urazem dla piłkarza niż dla skoczka narciarskiego - mówi dr Aleksander Winiarski, który półtora roku temu operował staw skokowy Kamila Stocha. - Ale i piłkarzowi można pomóc, np. do gry zakładając miękki stabilizator na kostkę - tłumaczy lekarz. Czy kontuzjowany w poniedziałkowym sparingu z Litwą Kamil Grosicki ma szansę zagrać w niedzielę z Irlandią Północną w pierwszym meczu Polski na Euro 2016?
Po poniedziałkowym meczu z Litwą w Krakowie Grosickiemu zrobiono badania, które wykazały nadwyrężenie aparatu torebkowo-więzadłowego stawu skokowego. Jakub Kwiatkowski, rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej, poinformował na Twitterze, że nad skręconym stawem skokowym jednego z liderów kadry natychmiast zaczął pracować sztab medyczny, z nadzieją przygotowania Grosickiego już na niedzielny mecz z Irlandią Północną. Czy to realny termin powrotu zawodnika po takim urazie?

- Diagnoza wcale nie brzmi aż tak strasznie. Choć lepiej byłoby, gdyby doszło tylko do skręcenia. Wtedy gra już w niedzielę na pewno byłaby możliwa - mówi doktor Winiarski.

- Na pewno u piłkarzy staw skokowy jest jeszcze ważniejszy niż u skoczków narciarskich, z którymi pracuję na co dzień. To dlatego, że staw skoczka zabezpiecza wysoki, sztywny but. Dla niego naderwanie czy skręcenie stawu skokowego nie ma takiego znaczenia jak dla piłkarza - dodaje.

Lekarz kadry polskich skoczków wyjaśnia, że po naciągnięciu aparatu torebkowo-więzadłowego sportowiec dochodzi do pełnej sprawności w ciągu kilku dni. - W przypadku naderwania czy nadwyrężenia, bo to tylko gra słów, z reguły trzeba dwóch-trzech tygodni, żeby zawodnik wrócił do siebie. To drugi stopień urazu, przy nim pęka część włókien, ale nie ma jeszcze przerwania ciągłości więzadła - mówi Winiarski. - Trzecim, najgorszym, stopniem jest zerwanie. Tu trzeba albo zrekonstruować więzadło operacyjnie, albo wyłączyć zawodnika na okres co najmniej sześciu tygodni. Skoro piłkarz, o którym mówimy ma drugi stopień urazu, to przy bardzo dobrej opiece medycznej, którą ma zapewnioną, zagra w mistrzostwach - dodaje lekarz.

Tylko jak szybko Grosicki wyjdzie na boisko? Tego dzisiaj pewnie nie wie nikt. - Trzeba kilku dni intensywnej pracy fizjoterapeutów i obserwacji zawodnika. Trzeba sprawdzić, czy kostka boli przez cały czas, czy tylko przy ruchach. Czy obrzęk jest duży, czy maleje itd. Jeśli będzie postęp w leczeniu, to chcąc, by zawodnik szybko wrócił do gry, będzie można mu pomóc również zakładając miękki stabilizator na kostkę. Może piłkarzowi w czymś takim nie grałoby się najwygodniej, ale pewnie będzie to rozważane - mówi Winiarski.Nadchodzi rewolucja w kibicowaniu. Przestaniemy chodzić na stadiony?


Więcej o:
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ
Komentarze (13)
Euro 2016. Doktor Winiarski: staw skokowy Grosickiego ważniejszy niż staw skokowy Stocha
Zaloguj się
 • ooptymista

  0

  Będę się modlić o twoją kostkę. A co będzie to będzie, czas pokaże. Ale nie tracmy wiary że będzie dobrze. Pozdrawiam i trzymam mocno kciuki. Jazda Jazda jazda POLSKA POLSKA POLSKA POLSKA GOL POLSKA GOL.......... Jazda Polacy jesteśmy z wami...!!!

 • Luigi Pagano

  0

  Włoscy artyści zaśpiewali piosenkę dla Polskiej Kadry.
  www.youtube.com/watch?v=aHTVJAcW0xg

 • frodozbagien

  Oceniono 2 razy 0

  O cholera! Szpakowski, półfinał zagrożony!

 • ponury424

  Oceniono 5 razy -1

  Pewnie nikt bardziej nie życzy powrotu do zdrowia panu Grosickiemu jak piłkarze Irlandii, Niemiec i Ukrainy. Na 5 sytuacji w obrębie pola bramkowego przeciwnika wypracowanych
  przez całą drużynę, ten piłkarz psuje 4. Można wypromować polityka miernotę, wmawiając
  wszem i wobec, że jest to wybitny mąż stanu, vide Schetyna, Petru, i wielu innych, ale w sporcie, jest to karkołomne przedsięwzięcie, z racji tego, że koń jaki jest, każdy widzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX