Liga holenderska. Trzecia asysta i przeciętne oceny Arkadiusza Milika

Ajax Amsterdam pokonał 3:1 Utrecht w meczu 16. kolejki ligi holenderskiej. Arkadiusz Milik tym razem gola nie strzelił, ale popisał się trzecią w sezonie asystą.

Milik zagrał w pierwszym składzie i został zmieniony przez Richairo Zivkovicia w 85. minucie. W tym czasie oddał dwa niecelne strzały, miał 77 proc. skuteczności podań, wygrał trzy powietrzne pojedynki i, co najważniejsze, zaliczył asystę. W 20. minucie jego nieco przypadkowe podanie zamienił na bramkę Davy Klaassen.

Była to trzecia w sezonie asysta Polaka, który ma też na swoim koncie osiem goli. W sumie, licząc wszystkie rozgrywki, ma 17 goli i siedem asyst w 17 spotkaniach. Holenderskie media przypominają, że był tylko jeden skuteczniejszy od niego Polak w Eredivisie. Janusz Kowalik w pierwszej połowie sezonu 71/72 strzelił dla Sparty Rotterdam dziesięć bramek.

Milik nie dostał jednak zbyt wysokich ocen za swój występ z Utrechtem. Algorytm strony Whoscored.com wyliczył mu przeciętną notę 6.9 (czwartą najniższą w zespole). Tymczasem holenderska odsłona serwisu Goal.com dała polskiemu napastnikowi ocenę 2,5/5. "Był w szczytowej formie w ostatnich tygodniach, ale dziś jego występ był umiarkowanie udany. Stracił wiele piłek i nie zdobył gola" - czytamy w uzasadnieniu.

Po 16 spotkaniach Ajax jest wiceliderem Eredivisie. Do prowadzącego PSV traci punkt, ale ma o jedno spotkanie rozegrane więcej.