Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Reprezentacja kobiet. Najlepsza polska piłkarka rezygnuje z gry w kadrze. "Nie mogłam już tego znieść"

Katarzyna Kiedrzynek, bramkarka Paris Saint-Germain, rezygnuje z gry w reprezentacji Polski. W oświadczeniu pisze o konieczności skoncentrowania się na pracy w klubie. Nam opowiada o fatalnej atmosferze w kadrze, w której od lat nie ma wyników.
Obserwuj autora na twitterze @marcin_wesolek

Polski futbol kobiecy jest w kiepskim stanie - biało-czerwone nigdy nie zakwalifikowały się na dużą piłkarską imprezę, kluby ledwie zipią.

Katarzyna Kiedrzynek jest tu wyjątkiem i jedyną Polką, występującą w poważnym, europejskim klubie. Od prawie roku gra w Paris Saint-Germain, który na swoją kobiecą sekcję przeznacza 15 mln euro rocznie - czyli mniej więcej tyle, ile wynosi budżet Lecha Poznań. PSG z Polką w bramce walczy w Lidze Mistrzyń, już jest w ćwierćfinale tych rozgrywek.Kiedrzynek o rezygnacji z gry w kadrze poinformowała na Facebooku. - To była najtrudniejsza decyzja w moim życiu. Prawdziwy sportowiec musi mieć jednak szacunek do siebie, do barw i do kibiców, dlatego teraz muszę zrezygnować. Będzie lepiej, jak teraz skupię się na grze w klubie i życiu prywatnym. Bardzo proszę Was o zrozumienie. A ja obiecuję, że wrócę silniejsza - napisała.

Trener: Nie ma żadnego konfliktu

Bramkarka jednego z największych europejskich klubów w kadrze i tak grała od wielkiego dzwonu. Trener Wojciech Basiuk wolał stawiać na Annę Szymańską z Medyka Konin - najlepszej polskiej drużyny, która z Ligi Mistrzyń odpadła jednak już dawno - lub Darię Antończyk z amatorskiej polskiej I ligi. I to nie dlatego, że Kiedrzynek była zajęta w klubie. Podczas ostatniego towarzyskiego meczu z Belgią w Sosnowcu siedziała na trybunach. Miała wolne w klubie, przyleciała do Polski. Nie została nawet powołana na zgrupowanie.

Trener zapewnia, że nie ma żadnego konfliktu między nim a Kiedrzynek. - Mnóstwo rozmów Kasia odbyła ze mną i osobami ze sztabu. Decyzję Kasi szanuję, bo nie pozostaje mi nic innego - mówi trener Wojciech Basiuk.

Czy nie widzi problemu z tym, że z gry w kadrze rezygnuje jedyna piłkarka, która regularnie gra w topowym europejskim klubie? - W Bayernie Monachium kiedyś grał Sławomir Wojciechowski, ale sam ten fakt nie był najważniejszym czynnikiem decydującym o jego występach w reprezentacji - twierdzi. Nie dodaje jednak, że Wojciechowski w Bayernie rozegrał trzy mecze w 1,5 roku, a Kiedrzynek w Paris Saint-Germain od dłuższego czasu jest pierwszą bramkarką.

Piłkarka: Atmosfera jest fatalna

Konfliktu nie ukrywa za to piłkarka. - Wysłałam pismo z rezygnacją z gry w kadrze dopóki jej trenerem jest Wojciech Basiuk. Dla mnie kadra zawsze była najważniejsza, ale pewnych spraw już znieść nie mogłam - mówi Katarzyna Kiedrzynek. - Trener wtrąca się w prywatne życie zawodniczek, panuje fatalna atmosfera. To ona sprawia, że mimo iż mamy świetne piłkarki i naprawdę dobre pokolenie, nie mamy żadnych wyników - dodaje. - Usłyszałam, że żeby grać w kadrze, muszę zaakceptować taki wizerunek reprezentantki Polski, jaki wyobrażają sobie trenerzy. Do dziś nie bardzo wiem, o co im chodzi. Byłam na każde wezwanie. Z tym, że tych wezwań było niewiele, raz grałam, raz nie. Nikt ze mną nie rozmawiał o tym, dlaczego tak się dzieje - mówi rozżalona. Od marca Kiedrzynek zagrała w tylko jednym meczu kadry, i to towarzyskim.

Trener twierdzi, że szykował dla bramkarki PSG powołanie na następny sparing, z Islandią. - Ja się teraz na nic nie obrażam, pozostaję otwarty. Jeśli Kasia zmieni zdanie i uzna, że znów chce grać i funkcjonować w kadrze według obowiązujących reguł reprezentacyjnych, to drzwi do niej pozostawiam otwarte - deklaruje trener Basiuk.

Kiedrzynek: - Powrót wyobrażam sobie tylko w sytuacji, gdy o grze w kadrze będą decydowały wyłącznie sprawy sportowe.

To nie pierwsza rezygnacja z gry w kadrze prowadzonej przez Wojciecha Basiuka. Wcześniej to samo co teraz Kiedrzynek zrobiła Anna Żelazko, królowa strzelczyń polskiej ekstraklasy i jedna z najlepszych polskich piłkarek. A w marcu trener uznał, że nie widzi już w kadrze Patrycji Pożerskiej, dotychczasowej kapitan zespołu. Powołań od dłuższego czasu nie dostają też m.in. Agnieszka Winczo i Marta Stobba - obie grają w 2. Bundeslidze, w której poziom jest o wiele wyższy, niż w polskiej ekstraklasie.

Reprezentacja Polski w przyszłym roku rozpoczyna eliminacje do mistrzostw Europy. Kadrę - mimo zupełnej klapy w ostatnich eliminacjach mundialu - poprowadzi Basiuk, który ma pełne poparcie odpowiedzialnego w PZPN za piłkę kobiecą członka zarządu związku Andrzeja Padewskiego.

Sam Padewski w tym, że z gry w kadrze rezygnuje najlepsza polska piłkarka, problemu nie widzi. - Atmosfera nie jest zła. Żadna [piłkarka - red.] nie będzie decydować kiedy, gdzie i co chce robić. A wyniki są na poziomie oczekiwanym - napisał na Twitterze.

Więcej o:
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ
Komentarze (52)
Reprezentacja kobiet. Najlepsza polska piłkarka rezygnuje z gry w kadrze. "Nie mogłam już tego znieść"
Zaloguj się
 • kuba19pele

  Oceniono 332 razy 322

  Zmieńcie tego trenera do jasnej ciasnej... Skoro odchodzą najlepsze piłkarki to gdzieś problem musi być. Kto jest za to odpowiedzialny, kto może to zrobić? Pan Boniek? Więc do roboty, kadra jest dla najlepszych i najlepsi powinni w niej grać.

 • momento2014

  Oceniono 161 razy 155

  Kiedrzynek dobrze gada. Lepiej powołać młode "drewna", które na siłę się promuje, nie wiadomo po co i na co. Takie osoby jak Kamczyk, Grzywińska czy Konat nie powinny mieć w ogóle wstępu do kadry. Jak zawodniczka, która w klubie wychodzi w meczu na ostatnie 15 minut (maksymalnie), może w reprezentacji grać od pierwszych minut?? Tak mogą tylko zawodniczki z Medyka.
  Skoro Basiuk nie widzi problemu, to dlaczego w takim razie czołowe zawodniczki same rezygnują z gry w kadrze?
  Jeśli nikt nic z tym nie zrobi, to ta kadra jak nic nigdy nie osiągnęła, tak nic nigdy nie osiągnie.

 • Klaudiusz Kozioł

  Oceniono 144 razy 142

  narzekacie na beton w męskiej kadrze no to prosze.. "żadna baba nie będzie mi mówic co mam robić" - kase dostajemy z trenerem wódke pijemy - dobrze jest... pewnie gdyby nie internet sprawa by nie wypłynęła - bo kto się piłką kobiet w polsce interesuje - więc mają swój folwark i zero kontroli - teraz mysle się zmieni - udostępniać wpis - im wiecej na facbooku tym wiecej w mediach no i przyjdą zmiany.

 • mia.hamm

  Oceniono 94 razy 84

  basiuk próbuje odmłodzić kadrę na siłę, a chyba najlepszym połączeniem jest doświadczenie + młodość. ponadto, czemu tak bardzo promuje się piłkarki z konina skoro niektóre mają nadwagę, a innym brakuje po prostu umiejetności? spójrzcie na bramkarkę - anna szymańska, GRUBA dosłownie przesada :P żal patrzeć na to, co sie dzieje z polską piłką przez leśnych dziadków. kolesiostwo i nepotyzm.

 • bako1953

  Oceniono 82 razy 80

  Pan Andrzej Padewski nie jest człowiekiem, który nadaje się do prowadzenia w PZPN kobiecej piłki.Pisałem o tym już kiedyś i dzisiaj to powtarzam. Myślałem, że w PZPN już jest normalnie, ale chyba nie do końca. Panu Basiukowi najwyższy czas podziękować i od
  spawać go od trenerskiego stołka. Samo powierzenie mu tej funkcji to już był obciach.

 • kibicek33

  Oceniono 83 razy 73

  Może lepiej ktoś zbada Pana trenera na obecność narkotyków w orgniźmie bo może od nadmiaru marihuany w głowie mu się po przestawiało , znowu w grę wchodzą układziki pewnie nawet nikt dziewczyn nie zapyta o zdanie a część z nich nie piśnie słówka bo żyją z pieniędzy za kadrę i pracy się nie pozbędą ... czas na zmianę tych prl'owskich prezesików i wywalcie tego trenera bo to jest hańba dla polskiej piłki !!!

 • artur-borubar

  Oceniono 71 razy 71

  Skoro dla Padewskiego wyniki są na poziomie oczekiwanym, to nie ma co kompenotwac...

 • Kamila Rosińska

  Oceniono 49 razy 45

  Trener Basiuk takim sposobem nie odmłodzi kadry pozbywając się najlepszych polskich piłkarek..!! Skoro wyniki są na miarę oczekiwań to naprawdę mamy "wysokie" oczekiwania w polskiej piłce kobiecej!! i jak takie podejście ma się przełożyć na rozpropagowanie piłki nożnej kobiet!! a komentarze typu: "spójrzcie na bramkarkę - anna szymańska, GRUBA dosłownie przesada :P" są zdecydowanie nie na miejscu...ponieważ pisze to na bank osoba, która nie widziała jak Anna Szymańska broni!!!! wygląd nie świadczy o tym co kto sobą reprezentuje, a poza tym jest to jedna z najlepszych bramkarek w Polsce !!!! Gruba to może jest osoba, która to pisze i ma kompleksy skoro obraża innych nic o nich nie wiedząc!!! Dopóki Kadra będzie tworzona na zasadach koleżeństwa to nie wróże jej przyszłości..!! a czemu nie są powoływane takie zawodniczki jak Winczo, Stobba czy Pożerska? bo mają własne zdanie..? czemu nie dostają szansy zawodniczki z innych klubów tylko z tych gdzie Trener Basiuk ma najbliżej..Lubin, Konin, Łęczna, Wrocław? a gdzie tu reszta Ekstraligowych talentów? a i z 1 ligi też są bardzo dobre zawodniczki, które nie są doceniane i w ogóle brane pod uwagę...żal jednym słowem podług tego co się dzieje w polskim sporcie !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX