Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Stefan Majewski: W pierwszej kolejności wychowanie człowieka

- Belgowie czekali dekadę, z efektu cieszą się dopiero teraz. Jeżeli inwestujemy w 10-, 11- i 12-latków, to musi upłynąć czas, zanim przejdą ścieżkę szkolenia. Chcielibyśmy, aby efekty przyszły jak najszybciej - może już na mundialu w Rosji - mówi Stefan Majewski, dyrektor sportowy PZPN.
Michał Karbowiak: Ma pan chyba depresję, widząc, jak bardzo świat nam odjechał na mundialu.

Stefan Majewski: Nie mam depresji. Wiem, co zrobiliśmy jako PZPN w ostatnim czasie. Nie mamy się czego wstydzić. Inwestujemy w młodzież, zunifikowaliśmy rozgrywki młodzieżowe, powstała Centralna Liga Juniorów, jest Akademia Młodych Orłów. Zreformowaliśmy szkolenie młodych reprezentacji, stawiamy na kształcenie trenerów. Nic nie stanie się od razu - jeśli siejemy, to plony zbierzemy po jakimś czasie. Niemcy w swój system zainwestowali od 2002 roku ponad 500 mln euro, a dopiero teraz są mistrzami świata. Nie ma wyjścia, trzeba wytrwale pracować.

Wcześniej byli wicemistrzami Europy, zdobyli brąz na mundialu, byli w półfinale Euro 2012...

- Belgowie czekali dekadę, z efektu cieszą się dopiero teraz. Jeżeli inwestujemy w 10-, 11- i 12-latków, to musi upłynąć czas, zanim przejdą ścieżkę szkolenia. Chcielibyśmy, aby efekty przyszły jak najszybciej - może już na mundialu w Rosji. Poza tym nie może być tak, że PZPN jest sam w tym procesie. Chcielibyśmy na rzecz popularyzacji futbolu działać z ministerstwem, wójtami czy burmistrzami wsi i miast, ale także z mediami. Na razie nam nie pomagacie. Na wywiady dziennikarze chodzą do Roberta Warzychy i zwracają się do niego "panie trenerze", choć on nawet nie ma licencji na prowadzenie drużyny w ekstraklasie. Tymczasem powinniśmy działać we wspólnym interesie.

Tym interesem nie powinna być pierwsza reprezentacja Polski?

- Takie myślenie to błąd. Naszym interesem powinno być w pierwszej kolejności wychowanie człowieka. A zamiast tego chcemy wychowywać mistrzów - jesteśmy zorientowani tylko na wynik. To jest krótkowzroczne. Tak było kiedyś: podrabiano karty zawodników, oszukiwano. I co zostało? Spalona ziemia.

Nie powinniśmy się interesować wynikami pierwszej reprezentacji?

- Oczywiście, że powinniśmy. Ale trzeba też patrzeć realnie. W Polsce popadamy ze skrajności w skrajność. Raz pompujemy balon do granic możliwości, jak przed Euro 2012, innym razem pytamy, czy przegramy z Niemcami u siebie w eliminacjach 0:4, czy 0:7. Jak Argentyna zdobyła mistrzostwo w 1978 roku, to potem przegrała z Polską u siebie 1:2 w meczu towarzyskim.

Jako dyrektor sportowy PZPN czuje się pan odpowiedzialny za wyniki reprezentacji?

- Czuję się odpowiedzialny jako Polak, jako człowiek środowiska piłkarskiego. Wyniki kadry przeżywam. Ale kadra seniorów mi nie podlega. Zajmuję się reprezentacjami niższego szczebla i z tej pracy chciałbym być rozliczany. Nawet nie z tego, co ja zrobię, tylko z tego, co już zrobiłem. O reformie reprezentacji juniorskich wspominałem, kadra U-21 dawno nie była tak długo na pierwszym miejscu w grupie eliminacji ME 2015, dobrze wygląda praca w U-19 czy U-17. Czyli coś się dzieje.

A jak reaguje pan na słabe wyniki polskich klubów w pucharach?

- Zupełnie nie mam na nie wpływu. Nie mam wpływu na to, że zatrudnia się w nich wielu obcokrajowców, że nasi trenerzy mają mało pracy. Bierze się zagranicznych tylko dlatego, że nie pochodzą z Polski. A czy któryś z zagranicznych trenerów przepracował w klubie dwa lata? Skoro są tacy świetni, to powinni, a nie znajdziemy chyba żadnego takiego. Przede wszystkim trzeba zmienić sposób myślenia, a nie działać jak kiedyś, kiedy wszyscy koncentrowali się na wynikach, a zaniedbywano szkolenie młodzieży. To, co możemy robić jako PZPN, to inwestować w szkolenie trenerów, którzy w klubach potem pracują z młodzieżą. I to się dzieje. Kiedyś nawet 19-letni chłopak mógł w tydzień wyrobić papiery i bez żadnej praktyki rozpocząć kurs trenerski na licencję UEFA. Teraz to niemożliwe. Mamy szkołę trenerów w Białej Podlaskiej, szkoleniowcy muszą się stale dokształcać. Wierzymy, że to jest krok w dobrym kierunku i że zmierzamy w dobrą stronę. Z niektórych efektów rozliczajcie nas już teraz, na inne jeszcze trochę poczekajcie. Mamy swój plan, wiemy, co robić. Patrzymy na Niemców i kiedyś chcielibyśmy być na takim poziomie jak oni. To moja filozofia, w końcu spędziłem tam 17 lat.

Tak kibice na świecie oglądali mundial [WIELKA GALERIA]


Więcej o:
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ
Komentarze (24)
Stefan Majewski: W pierwszej kolejności wychowanie człowieka
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 45 razy 45

  Ogólnie szkoda na to nerwów. Jak zwykle po czyimś sukcesie, albo naszej klęsce dziennikarze ruszają przepytywać leśnych dziadków w temacie: co zrobić, żeby u nas było lepiej?
  I jak zwykle otrzymują uprzejmą odpowiedź: g....

 • antropoid

  Oceniono 44 razy 42

  "Majewski - nie mam depresji"

  W PZPN-ie nikt jej nie ma. Tam od lat sami sadowoleni.

  "Najpierw wychowanie człowieka"

  Tak już dwie dekady stare pryki wychowujecie. Samych zwycięzców...
  Placówka wychowawcza jak się patrzy.

  "Jak Argentyna zdobyła mistrzostwo świata w 1978, to potem przegrała z Polską u siebie w meczu towarzyskim".

  Ja p....ę, hit tego wywiadu... Tacy to na pewno wychowają pokolenia zwycięzców...Sukces godny 120 lat polskiego futbolu. Argentyna na pewno do dziś rozpacza - my do dziś świętujemy.
  "Rewolucja" dokonywana przez wciąż tę samą ciemnotę musi się udać...

 • zyd_suss

  Oceniono 29 razy 25

  Ci z PZPNu są jeszcze bardziej oderwani od rzeczywistości niż polscy politykierzy. Ciemność, ciemność widzę polskiej piłki.

 • mjetker

  Oceniono 22 razy 20

  ja wlasnie sledze poczynania naszych druzyn w europejskich pucharach:
  - Legia - St. Patick (Irlandia) 1:1
  - Kalju (Estonia) - Lech 0:0 (koniec pierwszej polowy)
  - Ruch - Vaduz (Lichtenstein) 2:1 (koniec pierwszej polowy)

  wyniki napawaja optymizmem...

 • dio62

  Oceniono 14 razy 14

  Stefek szuflada pełna licencji a osiągnięć trenerskich - 0

 • my_kroolik

  Oceniono 11 razy 9

  Panie Majewski, niech pan przestanie opowiadać takie głupoty o szkoleniu młodzieży. Mój syn gra w piłkę od paru lat i wiem jak to wygląda. Kluby żyją wyłącznie z dotacji gmin i wpłat od rodziców. Wszystko, od strojów, przez halę do treningów w zimie, po turnieje trzeba załatwiać samemu. Trenerzy zarabiają po 500 zł miesięcznie, więc są jacy są. Większość działaczy, to starzy ubole, zainteresowani głównie swoimi przewałkami na goowniane kwoty. W małopolskim wydziale szkolenia młodzieży, średnia wieku wynosi z 79 lat i to tylko dlatego że jeden działacz ma 30. Mógłbym tak wymieniać bez końca. Efekt jest taki, że jak nasze 10 czy 12-to letnie dzieci jadą na Słowację, to technicznie już odstają od tamtych bardzo wyraźnie. W tym wieku to jeszcze można czasem nadrobić zaangażowaniem, ale za parę lat najlepsi z naszych co najwyżej dołączą do grona smętnych ekstraklasowych kopaczy i będą przegrywać z FC Vaduz. Ja już nie mam nadziei, że was, stare repy, ktoś w końcu pogoni od tego koryta. Świat się zmienił wokół, tylko wy tego nie widzicie. Dalej żyjecie zwycięskim remisem z Wembley sprzed ponad 40 lat. Szkoda słów...

 • sir_fred

  Oceniono 4 razy 4

  I to jest właśnie k...a PZPN-owska. Ważne, żeby ktoś miał papiery kursu trenerów PZPN. Tylko wtedy można mówić mu per "trener". Nieważne, że trenował drużyny w kraju, który w odróżnieniu od nas, grywa regularnie na MŚ i nawet, o zgrozo, zdarza mu się wyjść z grupy...

 • led47

  Oceniono 3 razy 3

  Chyba KOLEJNYCH mistrzostwach wRosji, tj. jako pierwsze liczymy te w 2018r a kolejne w Rosji to nie wiadomo kiedy... i wtedy bedziemy gotowi, bo na razie to leżymy, sądząc tylko po wystepie "miszcza" polski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX