Ściągawka dla Nawałki. Lewandowski z golem kolejki, doceniony Jędrzejczyk, arbiter skrzywdził Wawrzyniaka?

Jakub Wawrzyniak strzelił gola i dostał czerwoną kartkę, Bartosz Salamon zadebiutował w Serie A, Krzysztof Mączyński zdobył pierwszą bramkę w Chinach... Za nami bardzo ciekawy weekend w wykonaniu polskich piłkarzy grających za granicą. W sumie strzelili aż dziewięć goli, co jeszcze nie zdarzyło się w historii cyklu ?Ściągawka dla Nawałki?, ale zaliczali również asysty i jedną z nich popisał się Artur Boruc (!). Zagraniczne media doceniły przede wszystkim Roberta Lewandowskiego, którego gol został wybrany bramką kolejki, oraz Artura Jędrzejczyka, który trafił do najlepszej jedenastki ligi rosyjskiej.

Reprezentacja tygodnia:

Artur Boruc. W przegranym 2:3 meczu z Tottenhamem nie zrobił niczego spektakularnego w bramce, ale za to zaliczył asystę ! Przy straconych golach nie zawinił.

Artur Jędrzejczyk. Murowany kandydat do gry w reprezentacji - znów zagrał 90 minut w spotkaniu Krasnodaru, a jego zespół wygrał 4:0 ze Spartakiem Moskwa. Przy jednej z bramek Jędrzejczyk zaliczył asystę . Od serwisu Whoscored.com otrzymał wysoką notę "8,3" i został wybrany do jedenastki kolejki. Miał dwa kluczowe podania, dwa przechwyty i dwa udane dryblingi.

Marcin Komorowski. Strzelił

"> ważnego gola w wygranym 2:1 meczu z Kubaniem. Terek dzięki wygranej zajmuje czwarte miejsce od końca i traci tylko punkt do strefy gwarantującej utrzymanie w lidze.

Łukasz Piszczek. Zagrał 90 minut w wygranym 3:0 meczu z Hannoverem. Miał dwa przechwyty, trzy wybicia i dwa udane dryblingi. Serwis Whoscored.com dał mu notę "7". Niemieckie media zauważają jednak, że nie jest to ten Piszczek, który w poprzedniej edycji Ligi Mistrzów nie dał pograć Cristiano Ronaldo. "Po kontuzji nie jest jeszcze w tak dobrej dyspozycji fizycznej, jak przed nią. Trener Juergen Klopp nie ma jednak alternatywy i Piszczek musi grać. Jest solidny, ale gra bez błysku" - pisze serwis Sportal.de, który dał mu za występ notę "3,5".

Kamil Glik. "Bardzo pomocny w obronie", "M.in. dzięki niemu ofensywni gracze Torino mogli skupić się na atakach" - to opinie włoskich serwisów na temat gry Glika w wygranym 3:1 spotkaniu z Livorno. Na uwagę zasługuje aż 95-roc. skuteczność podań kapitana Torino.

Krzysztof Mączyński. Nasz rodzynek w lidze chińskiej strzelił swojego pierwszego gola i to od razu zwycięskiego w meczu z LN Whowin (2:1).

Eugen Polanski. Pewny punkt Hoffenheim w wygranym 3:2 spotkaniu z Bayerem Leverkusen. Zagrał cały mecz, miał trzy udane dryblingi, trzy przechwyty, jedno wybicie oraz drugą najwyższą w zespole (84 proc.) skuteczność podań. "Był wyraźnie lepszy od drugiego defensywnego pomocnika [Sebastiana Rudego]. Wypełnił swoją rolę prawidłowo" - napisał serwis Sportal.de, który dał Polanskiemu ocenę "3".

Maciej Rybus. Zaliczył asystę w drugim kolejnym meczu Tereka. Razem z Komorowskim dał nadzieję Terekowi na utrzymanie w lidze. Od serwisu Whoscored.com otrzymał wysoką notę "7,8" - najwyższą w zespole.

Michał Masłowski. Jedyny zawodnik z ekstraklasy, którego wyróżniamy w tym tygodniu. Zaliczył asystę w wygranym 1:0 przez Zawiszę meczu z Wisłą oraz strzelił gola i asystował w zwycięskim starciu z Górnikiem w Pucharze Polski.

Kamil Grosicki. Porządny występ w wygranym 1:0 meczu z Marsylią. Miał 87 proc. skuteczności podań, w tym jedno kluczowe, dwa przechwyty i dwa udane dryblingi.

Robert Lewandowski. W wygranym 3:0 spotkaniu z Hannoverem pokazał, że nie musi mieć dobrego podania, żeby strzelić gola. Poszedł na przebój, przebiegł 60 metrów, minął czterech rywali, ubiegł piątego i trafił do siatki . Na takie gole liczymy w reprezentacji! "Bild" nominował bramkę Lewandowskiego w głosowaniu na bramkę kolejki w Niemczech. Napastnik Borussii wygrał ten plebiscyt. Jego trafienie wybrało 57 proc. czytelników. Został też wybrany przez kibiców (po raz ósmy w sezonie) do jedenastki kolejki Bundesligi.

REZERWA:

Kacper Przybyłko. To się nazywa joker. W meczu z Energie Cottbus zagrał 13 minut i już dwie minuty po wejściu na boisko strzelił swojego czwartego gola w sezonie. Zdobył ją strzałem z 14 metrów między nogami bramkarza.

Kamil Biliński. W starciu z Michałem Gliwą w lidze rumuńskiej popisał się bardzo dobrą skutecznością. Zagrał 45 minut, a strzelił dwa gole . Były to jego pierwsze dwa trafienia dla Dinama Bukareszt.

Jakub Wilk. W drugim kolejnym meczu Żalgirisu zdobył bramkę. W spotkaniu z Trakai (1:1) popisał się skutecznym trafieniem zza pola karnego.

Sławomir Peszko. Choć FC Koeln bezbramkowo zremisowało z Aalen, Peszko otrzymał sporo pochwał za swój występ. "W pierwszej połowie grał z wielkim zaangażowaniem i był jednym z najlepszych piłkarzy w zespole. W drugiej odsłonie nieco jednak przygasł" - napisał "Koelner Stadt-Anzeiger", który dał polskiemu pomocnikowi ocenę "3,5".

Jakub Wawrzyniak. Nominacja na zachętę. Strzelił pierwszego gola w lidze rosyjskiej, a i tak po meczu nie mógł się cieszyć, bo dostał czerwoną kartkę (za dwie żółte). Serwis Sport-express.ru pisze jednak, że kartka była naciągana, a kara nieadekwatna do popełnionej winy. Trener Amkara Stanisław Czerczesow nie chciał w rozmowie z portalem krytykować arbitra, pochwalił za to Wawrzyniaka, nazywając go "dobrym zakupem".

Łukasz Szukała. Zagrał 90 minut w wygranym przez Steauę meczu wyjazdowym z Sageatą (2:1). Jak pewnym jest punktem defensywy lidera rumuńskiej ligi świadczy fakt, że było to jego 21 spotkanie w sezonie rozegrane w pełnym wymiarze czasu. Tylko raz trener zdjął go przed końcem spotkania. Mógł jednak zachować się ciut lepiej przy straconej bramce.

Polacy za granicą:

"Ściągawka dla Nawałki" to cotygodniowy cykl, w którym robimy przegląd występów polskich piłkarzy w Polsce i za granicą. Tworzymy "reprezentację tygodnia", do której powołujemy piłkarzy, biorąc pod uwagę tylko ich ostatnie występy. Do naszej drużyny nikt nie dostaje powołania za zasługi z przeszłości, a zasada jest prosta - jesteś tak dobry jak twój ostatni mecz. Co cztery tygodnie najlepszy zawodnik zostaje polskim piłkarzem miesiąca.