Sport.pl

Stec: Gdzie leży Polska?

Rafał Stec
16.10.2013 00:53
A A A
Nasza piłkarska reprezentacja na swoje historyczne dno stoczyła się kilka lat temu. I po eliminacjach do M¦ wiemy, że wci±ż tam tkwi.

15.10.2013, godzina 21:00

Anglia

 • na żywo
Dokładnej mapy Europy nie wyznaczymy, UEFA ani FIFA nie podaje klasyfikacji eliminacji podsumowuj±cej także osi±gnięcia tych, którzy nie awansowali. Ale można spróbować wyrysować jej kontury. Wskazać klasę panuj±c±, zbieraj±cych cięgi poddanych, wschodz±ce lub tymczasowe potęgi.

1. Nietykalni. Hiszpania, Holandia i Niemcy eliminacji zasadniczo nie wygrywaj±, lecz je odfajkowuj±. W 30 meczach punkty gubiły czterokrotnie, zawsze remisuj±c. Supermocarstwa wychodz± z kwalifikacji bez zadra¶nięć od kilku edycji M¦ i ME - je¶li zsumujemy dorobek z minionych pięciu lat, to okaże się, że poniosły ledwie jedn± porażkę w ostatnich 84 próbach o punkty! Tworz± już odrębn± kastę uprzywilejowanych, którzy status potwierdzili na poprzednim mundialu, obsadzaj±c całe podium. Co ciekawe, Polacy się z nimi nie zderzaj±. Od 20 lat. To też nie pomaga.

2. Objawienie oczekiwane, czyli Belgia. Reprezentacja rozpołowiona jak żadna na kontynencie, co słychać nawet w wywiadach - jedni udzielaj± ich po francusku, inni po niderlandzku. I wywołuj±ca niepokój polityków pragn±cych rozpadu państwa, bowiem jej zwycięstwa działaj± integruj±co. Nie wiadomo, dlaczego znienacka obrodziła aż tyloma talentami - od bramkarzy Courtoisa i Mignoleta, przez obrońców Kompany'ego i Vertonghena, po ofensywnych Hazarda i Lukaku - ale dla nas pouczaj±ce powinno być, że program naprawczy Belgowie zaczęli wdrażać akurat w 2000 r. Tuż po klęsce poniesionej na mistrzostwach Europy, które współorganizowali. Powiedzieliby¶my, "sk±d my to znamy", gdyby nie tamten program naprawczy. My swojego nie wdrożyli¶my.

3. Objawienie nieoczekiwane. Islandia na razie wzbiła się tylko na poziom baraży, a tam niezależnie od losowania szanse na mundial będzie miała iluzoryczne. Ale to i tak poziom niebotyczny, zważywszy na to, że dot±d nigdy nigdzie nie awansowała, piłkarzy dobiera z 320 tys. obywateli (ludniejszy jest Lublin), nie stosuje sztucznego wspomagania naturalizacjami, pogoda pozwala grać w jej lidze przez niespełna pół roku. Trenuje Islandczyków Szwed Lars Lagerback, wcze¶niej wieloletni selekcjoner swoich rodaków, którego kandydaturę na łamach "Gazety" polecali¶my do rozważenia PZPN u schyłku 2009 roku, gdy działacze przymierzali się do nominacji dla Franciszka Smudy.

4. Solidno¶ć jako cnota. Grecja też może być przykładem pouczaj±cym - po rozstaniu z Otto Rehhagelem znalazła wła¶ciwego kontynuatora jego my¶li (obcokrajowca, choć ze swojej ligi) i stała się drużyn± z bardzo wyrazist± tożsamo¶ci±. Niezdoln± do porywania kibiców i pozbawion± choćby jednej rozpoznawanej ponad granicami gwiazdki, lecz znakomicie zorganizowan± w defensywie (jako jedyna w Europie u siebie nie straciła gola!), skupion± na maskowaniu licznych wad piłkarzy, skrupulatn± przy planowaniu stałych fragmentów gry, potwornie przykr± dla każdego przeciwnika. W reprezentacji Grecji dwa plus dwa daje pięć. Inaczej niż w polskiej.

5. Solista, czyli Zlatan Ibrahimović, czyli spełnienie snów polskiego kibica, który nie może znie¶ć tego, że Robert Lewandowski nie umie zwyciężać w pojedynkę. Szwedzkiego napastnika otaczaj± w kadrze piłkarze jeszcze mniejsi niż polskiego, z Ligi Mistrzów przeciętny kibic może kojarzyć co najwyżej Mikaela Lustiga, obrońcę Celticu Glasgow. Zlatan nie potrzebuje być jednak sprawnie obsługiwanym przez innych trybem, maszynerię napędza sam. Należy do najskuteczniejszych i najczę¶ciej asystuj±cych w całych eliminacjach, a w sparingu potrafi rozstrzelać czterema golami Anglię. Szwecja bez niego może nie przegrać, ale i raczej nie wygra. I chyba tylko on może sprawić, że przeżyje baraże.

6. Bilans Polaków wygl±da tym nędzniej, że w losowaniu im się poszczę¶ciło. Nie dlatego, że znów dostali najsłabsz± na ¶wiecie reprezentację San Marino, lecz dzięki wyci±gnięciu z najwyższego koszyka Anglii - drużyny neurotycznej, duszonej presj± rozhisteryzowanej prasy, wyraĽnie ustępuj±cej klas± wymienionym wyżej nietykalnym. Mimo to nasi położyli się na czwartym miejscu w tabeli. I je¶li porównać punktowy dorobek "czwartych" ze wszystkich grup, musieliby¶my ich sklasyfikować na 27.-28. miejscu w Europie. A je¶li rozszerzyć badanie na poprzednie eliminacje mundialu (o Euro 2012 się nie bili¶my), to spadliby do czwartej dziesi±tki. Co oznacza, że polska reprezentacja plasuje się w europejskiej hierarchii jeszcze niżej - wyraĽnie niżej! - niż polska liga (22. w rankingu UEFA), pl±drowana przecież przez bogatsze kluby i werbuj±ca obcokrajowców chóralnie wyklinanych jako nieudacznych.

Fakty czyni± zatem jeszcze bardziej absurdalnymi pojękiwania Waldemara Fornalika, jakoby wszyscy ż±dali od niego gry według standardów niemieckich czy angielskich. Niech na pocz±tek reprezentacja, która już u schyłku eliminacji M¦ 2010 obsunęła się na poziom najniższy po wojnie, uniesie się na poziom klubów. Czyli wci±ż bardzo niski.

Kiedy UEFA ogłaszała, że mistrzostwa Europy zostan± rozdęte do 24 uczestników, prorokowałem, że Polacy będ± grać na nich już zawsze - w końcu będ± przyjmować już niemal każdego. Z najnowszych danych wynika, że mogłem się grubo mylić. Nawet je¶li Belgia czy Hiszpania się nie rozpadn± i rywali nie przybędzie.

Podyskutuj z autorem na jego blogu "A jednak się kręci"

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Komentarze (183)
Zaloguj się
 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 416 razy 382

  Wyczyny naszych piłkarzy pogłębiaj± i tak głębok± jak Wielki Kanion narodow± frustrację. Mam czterdziechę na karku i ostatnie jasne dni polskiej reprezentacji widziałem w niezapomnianym 1982 roku. Co¶ jak przez mgłę pamiętam ogólny zawód po mundialu w Argentynie, tatko opowiadali też o legendarnej drużynie Górskiego. Od 30 lat czekam, łudzę się, bez sensu rozbudzam nadzieję, że może teraz, może wreszcie. No i guzik. Mam już piłki nożnej w polskim wykonaniu po kokardy. Jedna wielka klapa. Może pora jasno powiedzieć: ludzie, dajcie spokój, to nie sport dla nas! Sukcesy wymagaj± organizacji, systemu, a u nas od futbolu lepiej zorganizowane s± manifestacje zwi±zkowców. Wycofajmy się z tego piłkarstwa, niech nas wyrzuc± z UEFA i FIFA. Będzie ¶więty spokój.

 • goooral

  Oceniono 358 razy 330

  "Więcej z gry" - Andrzej Waligórski
  "Miła to i tania rzecz
  W telewizji ujrzeć mecz,
  Synek wrzask wydaje czasem:
  - Nasi walcz± z Hondurasem!
  Pędzę wtedy, to zmaganie
  Chcę obejrzeć na ekranie,
  A tam sprawozdawca grzmi:
  - Nasi maj± więcej z gry!
  Zdanie to nic nie oznacza,
  Naszych lej± w rytmie cza-cza,
  Przez plac jad± jak po stole
  I ładuj± Polsce gole.
  Ale po co ronić łzy?
  Nasi maj± więcej z gry!
  Kto¶ wyja¶nił, że ta dziwno¶ć
  Ma okre¶lić ich aktywno¶ć,
  Że w grze wprawdzie s± do kitu,
  Ale maj± więcej sznytu,
  Większy fajer, większa faja,
  Choć ich lej± pięć do jaja!
  Ale rado¶ć, hi hi hi!
  - Nasi maj± więcej z gry!
  Gdyby - losu zarz±dzeniem -
  Chopin grał z Dreptakiem Heniem
  W dwa Bechsteiny w jednej sali
  I by obaj naraz grali,
  A ten Chopin smukł± ręk±
  Nostalgicznie, ¶licznie, cienko,
  A ten Henio gło¶no, basem,
  Pię¶ci± raz, a raz obcasem,
  Sprawozdawca krzykn±łby:
  - On ma dużo więcej z gry!
  Co nie znaczy, że jest lepszy,
  Bo w zasadzie - pardon - pieprzy,
  Ale szybciej, ale gło¶niej,
  Efektowniej i rado¶niej.
  Bowiem u nas proszę panów
  Kwitnie kult dla bałaganu,
  Wrzasku, blasku i zamętu,
  Lataniny i tętentu,
  Innym lepiej! Ale my
  Mamy dużo więcej z gry!!!"

 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 392 razy 262

  "snów polskiego kibica, który nie może znie¶ć tego, że Robert Lewandowski nie umie zwyciężać w pojedynkę"
  Lewandowski miał w ostatnich dwóch meczach trzy setki i kilka okazji na strzał tuż zza pola karnego. Wszystko zmarnował. Skończmy z tym idiotycznym zaklinaniem rzeczywisto¶ci, że Lewandowski nie ma wsparcia i nie dostaje podań. Dostaje wystarczaj±c± dużo, ale je marnuje. I ten zachwyt nad jego sił± fizyczn± i walk±. I co to nam daje? Wystawić Pudziana i będzie jeszcze więcej walczył i jeszcze mocniej poniewierał przeciwnika, a korzy¶ć z jego podań i strzałów będzie dokładnie taka jak z Lewandowskiego: żadna.

 • kalinihtaa

  Oceniono 185 razy 157

  ile jeszcze będziemy czekać na rozwi±zanie reprezentacji? zakaz stadionowy na kolejne 100 lat dla piłkarzy i po problemie, zlikwidować PZPN i dotacje na stadiony a oszczędno¶ci przesun±ć na dyscypliny, w których jeszcze co¶ znaczymy - przykład. Justyna Kowalczyk z uwagi na brak infrastruktury musi trenować za granic±. Dlaczego? Ponieważ pieni±dze id± na piłkę nożn±, bo to przecież sport narodowy a nasze orły bryluj± na boiskach.

 • larsek

  Oceniono 140 razy 126

  Już od 4-5 lat pisze o tym by zmniejszyć ligę do 12 klubów w ekstraklasie i rozgrywaniu 4 rund. To daje 44 meczów w sezonie. Przerwa zimowa styczeń, letnia lipiec. Każdy kto pracuje ma tylko 4-5 tygodni urlopu. Nie widzę powodu by naszych kopaczy oszczędzać. Ciężk± prac± może dojd± do czego¶. A najlepsze jest stale granie 2 razy w tygodniu.
  Piłkarze powinni grac 10 miesięcy. Kto nie podoła zdrowotnie będzie zast±piony przez młodego gracza. W Niemczech graj± i w grudniu i w lutym a mamy podobny klimat, boiska mamy podgrzewane....
  Ponieważ będzie wymagana długa ławka graczy, s± większe szanse, ze przy przemęczeniu, kontuzjach czołowych graczy młodzi dostan± szanse wcze¶niej jak dotychczas.
  Ale wielu działaczom regionalnym nie jest to na rękę ponieważ może nie mieć klubu z regionu w ekstraklasie.
  Niech kluby, których nie stać na ligę elitarna ogrywaj± się w 20-22 klubowej 1 lidze, które będzie dobrym zapleczem dla ekstraklasy (ekstraligi).
  Obecnie nie ma 16-tu klubów mocnych finansowo na granie na najwyższym poziomie...
  Ale wła¶nie przez okrojenie ligi dojdzie do koncentracji kapitału (finanse), zawodników w czołowych klubach, które z czasem będ± mogły być na tyle silne by nie dochodziło do kompromitacji w pucharach europejskich. Reprezentacja to jest tylko pochodna ligi. Niech nie zmyl± gracze w zagranicznych klubach bo pewne przyzwyczajenia z polskiej ligi pozostaj±. 1-2 Polaków w silnym klubie zagranicznym gra dobrze, ale to drużyna stanowi o sile a indywidualno¶ci Polaków s± wykorzystywane (Lewandowski itd.)
  Zgrana obrona z 2-3 polskich klubów na pewno byłaby lepsza od zbieraniny z rożnych klubów i krajów.
  Dzięki okrojonej lidze czę¶ciej będzie dochodzić do meczów czołowych drużyn, czołowe kluby będzie stać na kupowanie polskich zawodników, a nie sprzedawanie za marne pieni±dze do ¶redniaków europejskich. Również najlepsi młodzi polscy zawodnicy graliby w polskich klubach. Więcej meczów pod presj±, mniej wolego dla grajków (mniej czasu na żelowanie włosów).

  Chyba, że kluby będ± się upierać. Wtedy zrobić Ekstraligę z 12 klubów, a ekstraklasa 20 lub 22 kluby. I pies syty i owce przeżyły. Ważne, żeby dobrze zarabiaj±cy kopacze grali dużo to nie będ± mieli strachu w portkach w europejskich pucharach przeciwko drożynom z Cypru, Litwy czy Szwecji...
  Już słyszę argumenty, ze 40 milionowy kraj, a taka mała liga...
  Ale 40 milionowy kraj ma też mniej autostrad, gorsz± infrastrukturę itd. jak Niemcy, Francja lub Anglia...

  Dziękuję za uwagę.

 • usres

  Oceniono 81 razy 67

  U nas jest kumoterstwo bezholowie bezkrolewie bezkarnosc prywata kolesiostwo chamstwo brak estetyki Nalezaloby to wszystko zaorac zapelnic tymi penisami wiezienia i dopiero pozniej beda efekty

 • senw

  Oceniono 99 razy 61

  Zauważyć należy, że tam gdzie dużo kasy publicznej, tam dużo dziadostwa....przykłady? Ok. Drogi, szkoły, wojsko,policja, s±dy, prokuratura, rolnictwo,służba zdrowia itd ..............no i oczywi¶cie sport a w szczególno¶ci piłka nożna.

  A może się mylę bo kurna mówi się , ze kapitalizm mamy i wolny rynek?!

 • sympat2

  Oceniono 97 razy 37

  Agnieszka Radwańska i Robert Lewandowski/choć nie tylko on/ to identyczne przypadki.Problem tkwi w głowach.Robert powinien trochę odpocz±ć na ławce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Eliminacje M¦ 2018, grupa A

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Francja 4 10 7-2 3 1 0
  2 Holandia 4 7 8-4 2 1 1
  3 Szwecja 4 7 6-3 2 1 1
  4 Bułgaria 4 6 6-10 2 0 2
  5 Białoru¶ 4 2 2-6 0 2 2
  6 Luksemburg 4 1 5-9 0 1 3

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa B

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Szwajcaria 4 12 9-3 4 0 0
  2 Portugalia 4 9 16-3 3 0 1
  3 Węgry 4 7 8-3 2 1 1
  4 Wyspy Owcze 4 4 2-8 1 1 2
  5 Łotwa 4 3 2-8 1 0 3
  6 Andora 4 0 1-13 0 0 4

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa C

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Niemcy 4 12 16-0 4 0 0
  2 Irlandia Płn. 4 7 8-2 2 1 1
  3 Azerbejdżan 4 7 2-4 2 1 1
  4 Czechy 4 5 2-4 1 2 1
  5 Norwegia 4 3 5-7 1 0 3
  6 San Marino 4 0 1-17 0 0 4

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa D

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Irlandia 4 10 7-3 3 1 0
  2 Serbia 4 8 9-5 2 2 0
  3 Walia 4 6 8-4 1 3 0
  4 Austria 4 4 6-7 1 1 2
  5 Gruzja 4 2 3-5 0 2 2
  6 Mołdawia 4 1 2-11 0 1 3

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa E

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Polska 4 10 10-5 3 1 0
  2 Czarnogóra 4 7 9-4 2 1 1
  3 Dania 4 6 7-5 2 0 2
  4 Rumunia 4 5 6-4 1 2 1
  5 Armenia 4 3 4-10 1 0 3
  6 Kazachstan 4 2 3-11 0 2 2

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa F

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Anglia 4 10 6-0 3 1 0
  2 Słowenia 4 8 4-2 2 2 0
  3 Słowacja 4 6 7-2 2 0 2
  4 Litwa 4 5 5-7 1 2 1
  5 Szkocja 4 4 6-8 1 1 2
  6 Malta 4 0 1-10 0 0 4

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa G

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Hiszpania 4 10 15-1 3 1 0
  2 Włochy 4 10 11-4 3 1 0
  3 Izrael 4 9 8-5 3 0 1
  4 Albania 4 6 4-6 2 0 2
  5 Macedonia 4 0 4-11 0 0 4
  6 Liechtenstein 4 0 1-16 0 0 4

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa H

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Belgia 4 12 21-1 4 0 0
  2 Grecja 4 10 9-2 3 1 0
  3 Bo¶nia i Herc. 4 7 8-5 2 1 1
  4 Cypr 4 3 3-8 1 0 3
  5 Estonia 4 3 5-15 1 0 3
  6 Gibraltar 4 0 2-17 0 0 4

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa I

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Chorwacja 4 10 10-1 3 1 0
  2 Ukraina 4 8 7-3 2 2 0
  3 Islandia 4 7 6-5 2 1 1
  4 Turcja 4 5 5-5 1 2 1
  5 Finlandia 4 1 3-6 0 1 3
  6 Kosowo 4 1 1-12 0 1 3

  • Awans
  • Ew. baraż