Piłka nożna. Reprezentacyjna kariera Jerzego Dudka w liczbach

Ile goli Jerzy Dudek puścił w kadrze i jak często wyjmował piłkę z siatki? W ilu spotkaniach, w których grał, kadra nie straciła gola? Kto strzelił mu najwięcej bramek? Tego wszystkiego i wielu innych rzeczy dowiecie się z tego tekstu, w którym podsumowujemy karierę Dudka za pomocą liczb. We wtorek 40-letni bramkarz rozegrał swoje ostatnie spotkanie w kadrze, a Polska pokonała w Krakowie Liechtenstein 2:0

1,01 - tyle średnio goli na mecz puszczał Jerzy Dudek w swoich występach w reprezentacji.

2 - tylu bramkarzy zagrało w kadrze mimo braku przynależności klubowej. Oprócz Dudka w meczu z Liechtensteinem był to Edward Madejski na mistrzostwach świata w 1938 roku.

4 - tyle meczów trwała najdłuższa seria Dudka bez straconej bramki w reprezentacji oraz tyle goli w jednym meczu (1:4 z Białorusią 5 września 2001) strzelił mu Roman Wasiluk. Żaden inny piłkarz nie pokonał go tyle razy w jednym spotkaniu.

7 - u tylu trenerów zagrał Dudek w reprezentacji - u Janusza Wójcika, Jerzego Engela, Zbigniewa Bońka, Pawła Janasa, Leo Beenhakkera, Stefana Majewskiego i Waldemara Fornalika. Otrzymał też jedno powołanie od Antoniego Piechniczka, ale mecz z Rosją w 1996 roku przesiedział cały na ławce rezerwowych.

8 - tyle goli w sumie strzelili mu w trzech spotkaniach Szwedzi. Z żadną inną reprezentacją nie stracił tylu bramek.

11 - swój ostatni występ zaliczył dokładnie w 11. rocznicę swojego debiutu w MŚ i porażki Polski 0:2 z Koreą Południową.

23 - w takiej liczbie spotkań Dudek nie puścił bramki w kadrze. Dziesięć z tych meczów było o punkty.

28 - w tylu spotkaniach o punkty zagrał Dudek. Większość z nich Polska wygrała (15).

32 - tyle goli Dudek puścił w meczach o punkty. To daje średnią 1,1 bramki na mecz.

38- tyle minut minęło, zanim stracił swojego pierwszego gola w reprezentacji. W debiucie z Izraelem (25.02.1998, 0:2) wszedł po przerwie i w 83. minucie pokonał go Alon Harazi.

40 i 73 - Dudek miał dokładnie tyle lat i tyle dni, kiedy zagrał ostatni mecz w reprezentacji. Do tej pory najstarszym kadrowiczem był Władysław Szczepaniak, który zagrał z orłem na piersi, gdy miał 37 lat i 118 dni.

60 - tyle spotkań w reprezentacji rozegrał Jerzy Dudek i z takim numerem zagrał w ostatnim meczu. Bramkarzem, który wystąpił w większej liczbie spotkań, był tylko Jan Tomaszewski (73).

61 - tyle goli puścił Dudek w 60 występach w reprezentacji.

76 - średnio co tyle minut Dudek puszczał gola w kadrze.