Sport.pl

Piłka nożna. Reprezentacyjna kariera Jerzego Dudka w liczbach

peka
05.06.2013 , aktualizacja: 05.06.2013 06:42
A A A Drukuj

04.06.2013, godzina 21:00

Polska

 • na żywo
Ile goli Jerzy Dudek pu¶cił w kadrze i jak często wyjmował piłkę z siatki? W ilu spotkaniach, w których grał, kadra nie straciła gola? Kto strzelił mu najwięcej bramek? Tego wszystkiego i wielu innych rzeczy dowiecie się z tego tekstu, w którym podsumowujemy karierę Dudka za pomoc± liczb. We wtorek 40-letni bramkarz rozegrał swoje ostatnie spotkanie w kadrze, a Polska pokonała w Krakowie Liechtenstein 2:0
1,01 - tyle ¶rednio goli na mecz puszczał Jerzy Dudek w swoich występach w reprezentacji.

2 - tylu bramkarzy zagrało w kadrze mimo braku przynależno¶ci klubowej. Oprócz Dudka w meczu z Liechtensteinem był to Edward Madejski na mistrzostwach ¶wiata w 1938 roku.

4 - tyle meczów trwała najdłuższa seria Dudka bez straconej bramki w reprezentacji oraz tyle goli w jednym meczu (1:4 z Białorusi± 5 wrze¶nia 2001) strzelił mu Roman Wasiluk. Żaden inny piłkarz nie pokonał go tyle razy w jednym spotkaniu.

7 - u tylu trenerów zagrał Dudek w reprezentacji - u Janusza Wójcika, Jerzego Engela, Zbigniewa Bońka, Pawła Janasa, Leo Beenhakkera, Stefana Majewskiego i Waldemara Fornalika. Otrzymał też jedno powołanie od Antoniego Piechniczka, ale mecz z Rosj± w 1996 roku przesiedział cały na ławce rezerwowych.

8 - tyle goli w sumie strzelili mu w trzech spotkaniach Szwedzi. Z żadn± inn± reprezentacj± nie stracił tylu bramek.

11 - swój ostatni występ zaliczył dokładnie w 11. rocznicę swojego debiutu w M¦ i porażki Polski 0:2 z Kore± Południow±.

23 - w takiej liczbie spotkań Dudek nie pu¶cił bramki w kadrze. Dziesięć z tych meczów było o punkty.

28 - w tylu spotkaniach o punkty zagrał Dudek. Większo¶ć z nich Polska wygrała (15).

32 - tyle goli Dudek pu¶cił w meczach o punkty. To daje ¶redni± 1,1 bramki na mecz.

38- tyle minut minęło, zanim stracił swojego pierwszego gola w reprezentacji. W debiucie z Izraelem (25.02.1998, 0:2) wszedł po przerwie i w 83. minucie pokonał go Alon Harazi.

40 i 73 - Dudek miał dokładnie tyle lat i tyle dni, kiedy zagrał ostatni mecz w reprezentacji. Do tej pory najstarszym kadrowiczem był Władysław Szczepaniak, który zagrał z orłem na piersi, gdy miał 37 lat i 118 dni.

60 - tyle spotkań w reprezentacji rozegrał Jerzy Dudek i z takim numerem zagrał w ostatnim meczu. Bramkarzem, który wyst±pił w większej liczbie spotkań, był tylko Jan Tomaszewski (73).

61 - tyle goli pu¶cił Dudek w 60 występach w reprezentacji.

76 - ¶rednio co tyle minut Dudek puszczał gola w kadrze.

4653 - tyle minut Dudek w sumie zagrał w kadrze.

5578 - tyle dni dzieliło pierwszy i ostatni występ Dudka w reprezentacji.

 • 5
 • 1
Komentarze (10)
Zaloguj się
 • radek_sziwa

  Oceniono 91 razy 73

  Piekna kariera. Feyenoord, Liverpool, Real Madryt. Trzy wielkie kluby, czolowka swoich lig. Zwyciestwo w Lidze Mistrzow, wicemistrzostwo Anglii, mistrzostwo Hiszpanii. Do tego superpuchar Holandii, puchar ligi angielskiej i superpuchar Hiszpanii. I jeszcze teraz kumpluje sie z Ronaldo, Mourinho, Gerrardem etc :) Co bardzo wazne, pomimo takich sukcesow nigdy nie odwalila mu tgz. sodowka, jest normalnym czlowiekiem. Idealna kariera prawdziwego sportowca profesjonalisty.

 • seznam

  Oceniono 23 razy 17

  I o czym te liczby maj± ¶wiadczyć? Że autor to... nie znajduję słowa, którego nie trzeba by wykropkowywać.
  Po pierwsze może porównać te liczby z innymi bramkarzami kadry, to by co¶ powiedziało, ale za dużo roboty. Zreszt± też nie byłaby to prawda. Co bowiem można powiedzieć o kadrze z czasów Młynarczyka, czy Tomaszewskiego, a tej, która kopie skórzankę w ostatnich 10, 15 latach? Otóż można powiedzieć to samo co o autorze tego tekstu: lenistwo, brak obiektywizmu, bylejako¶ć. Liczy się klikalno¶ć.

 • jkredman

  Oceniono 7 razy -1

  jedno jest pewne autor na pewno wybitnym dziennikarzem nie jest, nie zasługuje tez na miano człowieka, co zreszt± potwierdza brak odwagi umieszczenia nazwiska pod wrednym tytułem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX