Sport.pl

Andrzej Juskowiak: Potrzebny Komorowski. Ani Glik, ani Wasilewski Anglików nie dogoni±

Rozmawiał Przemysław Iwańczyk
10.10.2012 15:45
A A A
- Kto kapitanem? Na tak ważny mecz? Dobrym kandydatem jest Wasilewski. Charakterem, predyspozycjami może poci±gn±ć zespół. Ale gdybym był trenerem, żeby nie dać piłkarzom alibi do niesnasek, zarz±dziłbym głosowanie. Ta sytuacja jest wyj±tkowa, demokratyczny wybór dobrze by zrobił wszystkim - mówi Andrzej Juskowiak, który będzie komentował dla TVP mecz Polska - Anglia. Opowiada też o relacjach kadrowiczów z Ludovikiem Obraniakiem.

17.10.2012, godzina 17:00

Polska

 • na żywo
Przemysław Iwańczyk: Czy Waldemar Fornalik rzeczywi¶cie jest w aż tak dramatycznej sytuacji przed meczem z Angli±?

Andrzej Juskowiak: W ogóle tego tak nie widzę. Trzeba zastanawiać się, kto może zagrać za Jakuba Błaszczykowskiego, ale ktokolwiek będzie tam grał, Kuby nie zast±pi. Nasz kapitan był w naprawdę wybornej formie, zwłaszcza w kadrze. Problem ten staje się więc spraw± drugorzędn±. Lepiej zastanowić się, jak wygrać. Dziwi mnie, kiedy wszyscy - również piłkarze - mówi±, że remis będzie dobry. W podobny sposób jako zwycięstwo ogłaszano remisy z Rosj± czy Czarnogór±, ale przecież nie w tym rzecz, wychodz±c na boisko. Wcale nie chodzi o hurraoptrymizm, ale pewno¶ć, z jak± można podej¶ć do Anglików. Wcze¶niej, przez wiele meczów ze zbyt dużym szacunkiem do nich podchodzili¶my, zwłaszcza do kasy, jak± zarabiaj±. Ten wizerunek jest przesłodzony, bo ja dostrzegam ich słabe punkty. Joleon Lescott tak naprawdę dopiero wraca do reprezentacji, James Milner też za wiele nie grał. Poszukajmy luk w ich formacji pomocy. Remis Anglików z Ukrain± też jest dla nas wskazówk±.

Poza tym podstawowa rzecz - chc±c walczyć o pierwsze miejsce w grupie, trzeba szukać zwycięstw u siebie. Skoro zadowala nas niby punkt u siebie, to po co w ogóle pojedziemy na rewanż? Mamy piękny stadion, a na nim fantastyczn± atmosferę, publiczno¶ć, jakiej w Europie niewiele, to nasze największe atuty.

Powinni¶my dać rywalom do zrozumienia, nie tylko drużynie, ale i Anglikom jako narodowi, że u nas nie jest tak Ľle. Również z futbolem.

Ogl±dałem na żywo mecz Manchesteru City z Borussi± Dortmund, w której grało trzech Polaków. Trener Roberto Mancini przyznał wprost po spotkaniu, że Dortmund ich zdominował. To tylko teoria, ale pokazuje, że możemy przenie¶ć tę przewagę na kadrę. Fakt, że bramkarz Joe Hart miał dzień konia, ale w Polsce wcale tak być nie musi.


O tym, że remis będzie zadowalaj±cy, mówi nawet jeden z liderów kadry Robert Lewandowski.

- To minimalistyczne podej¶cie. Zawsze należy grać o trzy punkty, tym bardziej u siebie. My¶lę, że trener Fornalik jest na tyle do¶wiadczony, że nie pozwoli, by takie my¶lenie zdominowało zespół. Powtórzę: Ukraina wygrywała długo z Anglikami, oddała więcej strzałów, była aktywniejsza. Dlaczego my nie mieliby¶my zagrać tak samo?

Kogo postawiłby¶ w miejsce Błaszczykowskiego?

- Kamila Grosickiego. Gra ostatnio w klubie, to nie jest zawodnik znik±d, ma wiele spotkań w kadrze, czuje jej atmosferę. Oczywi¶cie można ryzykować z Wszołkiem czy Koseckim, ale to zbyt duże ryzyko. Je¶li będzie trzeba, można wprowadzić ich w trakcie meczu.

Zwróć uwagę, że narzekali¶my wszyscy, że trzeba grać zakontraktowany mecz z RPA kilka dni wcze¶niej, a teraz okazuje się, że to niezbędny sprawdzian, by zobaczyć, jak działa ustawienie bez kapitana w składzie.

Kto powinien bronić? Tomasz Kuszczak nie grał w kadrze od dwóch lat, Przemysław tytoń stracił miejsce w składzie PSV Eindhoven.

- Zbyt często stawiamy znaki zapytania tam, gdzie ich nie ma. Większo¶ć drużyn reprezentacyjnych ma ludzi, którzy s± pewniakami w bramce, nawet je¶li popełni± bł±d. A Tytoń nie popełnił błędów, robił zawsze to, co do niego należało. No chyba że Kuszczak pokaże na treningach tak± jako¶ć, że trener nie będzie miał wyj¶cia. Je¶li będ± w podobnej dyspozycji, nie mam w±tpliwo¶ci, że Tytoń jest numerem jeden. Powinien dostać wsparcie i zaufanie. Z Grecj± pokazał, że nie pada na kolana.

Na ¶rodku obrony postawiłby¶ na...

- I tu rzeczywi¶cie jest problem. Wasilewski i Glik chyba wydaj± się być tak± par±, bo Perqiusowi nie szło przecież najlepiej w lidze hiszpańskiej. Dobr± alternatyw± może być Komorowski, bardzo szybki zawodnik. To byłoby naprawdę niezłe rozwi±zanie. Ktokolwiek nie będzie nękał naszej obrony - Defoe, Lennon czy Walcott - to niezwykle szybcy piłkarze. Je¶li kto¶ w naszej pomocy się pomyli i trzeba będzie ¶cigać się w obronie, ani Wasilewski, ani Glik ich nie dogoni±. A Komorowski by dogonił, bo jest najszybszy z nich.

Jeste¶ zaskoczony tak wysokimi notowaniami Grzegorza Krychowiaka?

- Gra w bardzo wymagaj±cej lidze francuskiej, jest pewnym punktem. Można na niego postawić, ¶rodkowi pomocnicy o walorach defensywnych nie błyszczeli ostatnio. W grę do przodu, może oprócz Polańskiego, wcale się nie angażowali. To był nasz problem w meczu z Mołdawi±, żeby zbudować jak±¶ akcję z drugiej linii.

Krychowiak pomoże nam w powietrzu - twardo walczy o górne piłki, nie odpuszcza. Przy dalekich podaniach, walce, przebitkach, może okazać się niezbędny. Ten go¶ć nie pęka.

Jak± jedenastkę by¶ wystawił?

- Wolę nie typować, żeby kto¶ nie pomy¶lał, że mam swoich ulubieńców.

Nie martwi± cię relacje liderów kadry z Ludovikiem Obraniakiem?

- Wygl±da na to, że ten trudny temat został wyczyszczony. Problem jednak jest, swoimi wypowiedziani piłkarze wyciszyli zł± atmosferę, ale od tego akurat abstrahuję. Patrzę tylko na przekaz telewizyjny z meczu z Czarnogór± i widzę, że koledzy nie bronili go w tej stykowej sytuacji, tylko mieli pretensje. To obrazki w europejskiej piłce nie do pomy¶lenia. Wyj¶cie jest tylko jedno: to Obraniak musi wyj¶ć do chłopaków, bo z informacji, które mamy, wynika, że stoi gdzie¶ z boku. Nie wiem, czy z powodu języka, czy o inne rzeczy chodzi, ale powinni ze sob± jak najwięcej rozmawiać.

Kto powinien być kapitanem?

- Na tak ważny mecz? Dobrym kandydatem jest Wasilewski. Charakterem, predyspozycjami może poci±gn±ć zespół. Poza tym zajmuje dobr± pozycję na boisku, by wywi±zać się ze swojej roli. Z tyłu lepiej widać problemy w ustawieniu. Tego trener może nie dostrzec, a piłkarze mog± uwag selekcjonera nie dosłyszeć. Ustawiaj±c się od swojej bramki najlepiej widać, gdzie jest dziura, gdzie problem. Taki gracz może reagować na bież±co. Większych dyskusji chyba nie będzie, choć równie dobrze kapitanem może zostać Robert, bo jest znacz±c± postaci± w naszej drużynie.

Swoj± drog± to ciekawe, jak nowy kapitan zareaguje na opaskę. To inna odpowiedzialno¶ć, nie tylko za swoj± grę. To kapitana po porażkach pytaj± wszyscy, co się stało. Po zwycięstwach wszyscy biegn± do strzelca goli. Niewdzięczna to rola, w której nie można my¶leć tylko o sobie.

Piłkarze s± podzieleni - wskazuj± na Marcina Wasilewskiego i Roberta Lewandowskiego.

- Gdybym był trenerem, przed takim meczem, żeby nie dać piłkarzom alibi do niesnasek, zarz±dziłbym głosowanie. Na co dzień, w normalnych warunkach powinien decydować selekcjoner, ale ta sytuacja jest wyj±tkowa. Taki demokratyczny wybór dobrze by zrobił wszystkim.
Paweł Wszołek > nie zagra z RPA


Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Komentarze (21)
Zaloguj się
 • kibol1234567890

  Oceniono 60 razy 50

  moze kapitanem niech bedzie piszczek jedyny w bvb ktory nie uwaza sie za boga pilki i jest dobry

 • darren.newlife

  Oceniono 43 razy 13

  Tak na chłodno, bez zbędnych emocji uważam, że Marcin Wasilewski powinien zostać kapitanem i prowadzić t± drużynę. Facet tyle przeszedł i nie padł. Kto¶ taki potrzebny jest tej reprezentacji. A może dobrze, że Biletellego nie będzie? Któż to wie jak± atmosferę on stwarzał w szatni??? Możecie dawać minusy do woli....

 • swedzi_mnie_palec

  Oceniono 15 razy 11

  Brak Kuby to jednocze¶nie problem i szansa na zmiany, np. zmiana w sposobie my¶lenia. Skoro nie ma trójki z bvb, tj. konia poci±gowego i jednocze¶nie grupki dominuj±cej w szatni, reszta kadry nabiera na znaczeniu, musi też wnie¶ć więcej do gry, i może. A to zmienia wszystko.

 • kaja.gmb

  Oceniono 12 razy 6

  Jestem za Piszczkiem, jak przedmówca. To facet którzy może uspokoić sytuację, jest poważny i sensownie podchodzi do gry.
  Fornalikowi trzeba współczuć. Koleżka nie ma na prawdę za wielu klasowych piłkarzy, trzeba więc postawić na walkę, skoro nie można na jako¶ć. Jestem bardzo za Krychowiakiem- chłopak ma płuca ze stali i to chyba w podwojonej liczbie. Nie na darmo się nim zachwycaj± francuskie media.
  Kuby zast±pić się nie da- jest w chwili obecnej nieoceniony dla kadry. To zdecydowany MVP ostatnich tygodni, ale skoro go nie ma, nie można płakać. Może wreszcie Ludo weĽmie na siebie rozgrywanie piłki i zacznie podawać do Lewandowskiego. Choć czarno widze możliwo¶ci Roberta w tym meczu
  ciezki-jak-z-waty.blog.pl/2012/10/09/poczekalnia-nieszczescia/

 • blameitonmyadd

  Oceniono 7 razy 5

  to jest ciekawe z tymi dywagacjami na temat kapitana. Kiedy¶ nie było problemu - jak nie Żewłakow to Boruc albo Żurawski czy inny Krzynówek z M. Lewandowskim. Tera ze ¶wiec± szukać kogo¶, kto by się nadawał. Wasilewski według mnie pasowałby nieĽle. Tak samo Polański - ale wiadomo jaki by to skandal wywołało.

 • shago0

  Oceniono 13 razy 5

  obraniak jest jeden i masię płaszczyć przed biletellim, lewandowskim a może kim¶ jeszcze? a może to oni skoro jest ich więcej powinni wyj¶ć do niego i wyciagn±ć rękę? panie juskowiak my¶l pan trochę.
  precz z biletellim.

 • isov

  Oceniono 3 razy 3

  haha z takim podej¶ciem za rok będ± mówić, że przegrana 0-3 to będzie szczyt ich marzeń. Smuda zacz±ł i to trwa.

 • narcyz16

  Oceniono 8 razy 0

  piszczek .

 • zabavnik

  Oceniono 8 razy 0

  publiczno¶ć to my kiedy¶ mieli¶my teraz na meczu będ± pikniki z klubu kibica wspierani przez ¶witę Grzegorza Laty a zapomniałbym pewnie jeszcze będzie miss Euro a co do minimalistycznego podej¶cia zawodników to co się dziwić skoro prezydent z premierem gratulowali im zdobycia 2óch punktów na mistrzostwach to o czym my tu mówimy już nie mogę się doczekać Szpakowskiego opowiadaj±cego o 73 roku i b±dĽ co b±dĽ "zwycięskim remisie" ;D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Eliminacje M¦ 2018, grupa A

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Francja 4 10 7-2 3 1 0
  2 Holandia 4 7 8-4 2 1 1
  3 Szwecja 4 7 6-3 2 1 1
  4 Bułgaria 4 6 6-10 2 0 2
  5 Białoru¶ 4 2 2-6 0 2 2
  6 Luksemburg 4 1 5-9 0 1 3

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa B

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Szwajcaria 4 12 9-3 4 0 0
  2 Portugalia 4 9 16-3 3 0 1
  3 Węgry 4 7 8-3 2 1 1
  4 Wyspy Owcze 4 4 2-8 1 1 2
  5 Łotwa 4 3 2-8 1 0 3
  6 Andora 4 0 1-13 0 0 4

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa C

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Niemcy 4 12 16-0 4 0 0
  2 Irlandia Płn. 4 7 8-2 2 1 1
  3 Azerbejdżan 4 7 2-4 2 1 1
  4 Czechy 4 5 2-4 1 2 1
  5 Norwegia 4 3 5-7 1 0 3
  6 San Marino 4 0 1-17 0 0 4

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa D

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Irlandia 4 10 7-3 3 1 0
  2 Serbia 4 8 9-5 2 2 0
  3 Walia 4 6 8-4 1 3 0
  4 Austria 4 4 6-7 1 1 2
  5 Gruzja 4 2 3-5 0 2 2
  6 Mołdawia 4 1 2-11 0 1 3

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa E

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Polska 4 10 10-5 3 1 0
  2 Czarnogóra 4 7 9-4 2 1 1
  3 Dania 4 6 7-5 2 0 2
  4 Rumunia 4 5 6-4 1 2 1
  5 Armenia 4 3 4-10 1 0 3
  6 Kazachstan 4 2 3-11 0 2 2

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa F

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Anglia 4 10 6-0 3 1 0
  2 Słowenia 4 8 4-2 2 2 0
  3 Słowacja 4 6 7-2 2 0 2
  4 Litwa 4 5 5-7 1 2 1
  5 Szkocja 4 4 6-8 1 1 2
  6 Malta 4 0 1-10 0 0 4

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa G

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Hiszpania 4 10 15-1 3 1 0
  2 Włochy 4 10 11-4 3 1 0
  3 Izrael 4 9 8-5 3 0 1
  4 Albania 4 6 4-6 2 0 2
  5 Macedonia 4 0 4-11 0 0 4
  6 Liechtenstein 4 0 1-16 0 0 4

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa H

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Belgia 4 12 21-1 4 0 0
  2 Grecja 4 10 9-2 3 1 0
  3 Bo¶nia i Herc. 4 7 8-5 2 1 1
  4 Cypr 4 3 3-8 1 0 3
  5 Estonia 4 3 5-15 1 0 3
  6 Gibraltar 4 0 2-17 0 0 4

  • Awans
  • Ew. baraż
 • Eliminacje M¦ 2018, grupa I

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Chorwacja 4 10 10-1 3 1 0
  2 Ukraina 4 8 7-3 2 2 0
  3 Islandia 4 7 6-5 2 1 1
  4 Turcja 4 5 5-5 1 2 1
  5 Finlandia 4 1 3-6 0 1 3
  6 Kosowo 4 1 1-12 0 1 3

  • Awans
  • Ew. baraż