Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

El. MŚ w Brazylii. Biało-czerwoni bez wizji?

2 : 2
Informacje
Eliminacje MŚ 2014 - Grupa H
Piątek 07.09.2012 godzina 20:30
Wyniki szczegółowe
1 Poł
2 Poł
Wynik
Czarnogóra
2
0
2
Polska
1
1
2
Składy i szczegóły
Czarnogóra
Bramki:
Drincić (27.), Vucinić (45.)
Kartki:
Vucinić, Pavicević, Dzudović - żółta, Pavicević - czerwona
Skład:
Bozović - Pavicević, Basa, Savić, Zverotić - Jovanović (65. Kasalica), Volkov, Vukcević (71. Peković), Drincić (84. Dzudović) - Jovetić, Vucinić
Polska
Bramki:
Błaszczykowski (6. - karny), Mierzejewski (55.)
Kartki:
Obraniak - czerwona, Polanski - żółta
Skład:
Tytoń - Piszczek, Wasilewski, Glik, Wawrzyniak - Borysiuk (69. Murawski), Polanski - Błaszczykowski, Obraniak, Grosicki (46. Mierzejewski) - Lewandowski (90. Saganowski)
Dziśdo godz. 17 rozstrzygnie się, czy pierwsze mecze piłkarskiej reprezentacji w eliminacjach MŚ 2014 zobaczymy w ogólnodostępnej telewizji. W poniedziałek TVP wznowiła negocjacje z pośrednikiem PZPN
O tym, że kibice w Polsce mogą nie zobaczyć eliminacyjnych meczów z Czarnogórą (7 września) i Mołdawią (11 września), Sport.pl informował jako pierwszy w piątek. Wtedy firma Sportfive zerwała negocjacje z telewizją publiczną, uznając jej ofertę za mało satysfakcjonującą. W poniedziałek obie strony znów usiadły do rozmów.

- Potwierdzam, byli u nas przedstawiciele Sportfive - mówi nam Włodzimierz Szaranowicz, szef redakcji sportowej TVP. - Położyliśmy na stole nową ofertę, wciąż interesuje nas cały pakiet [23 mecze reprezentacji, czyli wszystkie sparingi i spotkania o punkty do czerwca 2014 r.], a nie pojedyncze mecze. Szefowie Sportfive zabrali naszą propozycję, we wtorek do godz. 17 dadzą ostateczną odpowiedź.

Ile dokładnie pośrednik PZPN żąda za pakiet meczów, nie wiadomo, ale są to sumy liczone w dziesiątkach milionów euro.

Dla przeciętnego kibica polski rynek praw telewizyjnych to mocno poplątana sieć, w której karty rozdaje Andrzej Placzyński, szef polskiego oddziału Sportfive, jednego ze światowych gigantów na rynku marketingu sportowego.

To on w 2009 r. porozumiał się z Grzegorzem Lato i podpisał bardzo kontrowersyjną umowę, w myśl której związek oddał na 10 lat wszelkie prawa marketingowe i telewizyjne oraz zrzekł się wpływów z organizacji meczów reprezentacji. PZPN dostaje za to - według nieoficjalnych informacji - ok. 6 mln euro rocznie, a Sportfive i tak na tym zarabia, bo odsprzedaje prawa do meczów telewizjom w Polsce i za granicą.

Prawdziwe Eldorado miało rozpocząć się po Euro, ale mimo świetnej organizacji turnieju, słabe wyniki reprezentacji, walec krytyki, jaki przejechał się po kadrze Franciszka Smudy, i wreszcie globalna recesja wywołały piłkarską dekoniunkturę. Tak wielką, że TVP, która dotychczas płaciła za każdy mecz Polaków nawet po kilkaset tys. euro, zaproponowała Sportfive dużo mniej pieniędzy, tłumacząc się mniejszymi wpływami z reklam i abonamentu. - TVP zaoferowała o 40 proc. mniej niż za pakiet towarzyskich spotkań przed Euro - usłyszeliśmy w Sportfive po zerwaniu rozmów.

TVP na specjalnych, wyłączonych z umowy warunkach, pokazała towarzyskie spotkanie z Estonią w połowie sierpnia. Rozmowy o kontrakcie na mecze do połowy 2014 r. były praktycznie zakończone, ale niespodziewanie w ubiegłą środę na umowę ze Sportfive nie zgodził się zarząd Telewizji Publicznej i zaproponował obniżenie wysokości kontraktu.

Konkurencyjne dla TVP stacje nie palą się do zakupu praw. W niedzielę ich przedstawiciele opowiadali, że to towar nie dla nich, że mają już wypełnione ramówki planowanymi od miesięcy hitami. - Bylibyśmy zainteresowani, ale przy cenie 10 mln zł, bo tylko taką sumę da się zrównoważyć wpływami z reklam - mówił Sport.pl Marian Kmita, szef sportu w Polsacie.

Polacy oglądają piłkarzy tłumnie, ale tylko, gdy walczą o stawkę. Na Euro po 15 mln widzów zobaczyło pojedynki z Grecją i Rosją. W eliminacjach do mundialu 2010 aż 6,1 mln obejrzało spotkanie ze słabiutkim San Marino, bo Polacy jeszcze walczyli o awans. Sparingi przed Euro 2012 przyciągały ledwie 3-3,5 mln widzów.

Placzyński po zerwaniu rozmów z TVP nie krył rozczarowania i w piątek opowiadał naszemu informatorowi, że kibice w Polsce najbliższych meczów reprezentacji nie zobaczą. - Negocjacje zostały wstrzymane, a my prowadzimy rozmowy z innymi podmiotami, rozważamy pokazanie tych spotkań w systemie pay-per-view - mówił prezes Sportfive.

To sprytny sposób pozwalający obejść nowelizację ustawy o KRRiTV nakazującą transmisję meczów kadry w otwartym i ogólnopolskim kanale. Kiedy kilka lat temu ją uchwalano, system sprzedaży pay-per-view, czyli pokazywania wybranych widowisk sportowych na zamówienie w kablówkach i platformach cyfrowych, praktycznie w Polsce nie istniał. Według PZPN i Sportfive ustawa go nie zakazuje, nie pozwala jedynie na relacje w kodowanych kanałach.

- Na dziś pierwszy mecz eliminacji z Czarnogórą zostanie pokazany właśnie w systemie pay-per-view. Co będzie dalej, zobaczymy - powiedział nam wczoraj Placzyński.

Dla Sportfive najważniejsza jest jednak TVP, bo to ten nadawca zapewnia największą oglądalność, a co za tym idzie wyższe kontrakty reklamowe ze sponsorami, którymi również dysponuje Sportfive.

Dlatego Placzyński chce się zabezpieczyć. Gdyby TVP za niższą cenę wzięła mecze Polaków na otwartą antenę, musiałaby pozwolić na sublicencję dla kodowanych kanałów (z platform Cyfrowego Polsatu, Cyfry+ i platformy n).

Żaden z przedstawicieli tych telewizji nie chciał mówić pod nazwiskiem, czy interesowałoby go takie rozwiązanie. Nieoficjalnie wiemy, że na taki wariant raczej nikt nie przystanie.

Więcej o:
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ
Komentarze (59)
El. MŚ w Brazylii. Biało-czerwoni bez wizji?
Zaloguj się
 • apendula_niewdziosek

  Oceniono 31 razy 29

  Ani gra kadry mi się nie podoba, ani PZPN ani TVP. Ale wiem jedno. Co tu robi to zas*ane Sportfive jako pośrednik!! Nic nie produkuje, tylko trzepie kasę na tym, co akurat powinno być od A do Z własnością Narodu.

 • watrix

  Oceniono 27 razy 25

  Niech TVP się nie ugina i nie płaci fortuny za pokazywanie dziadostwa!

 • felucjan

  Oceniono 24 razy 22

  Misją TVP nie jest sponsorowanie szmaciarzy i mafijnego światka pzpn. Jak wycofają się sponsorzy i skończy się kasa, to może ktoś w związku pójdzie po rozum do głowy i coś zacznie zmieniać ku normalności.

  Tak było w przypadku siatkarzy w latach 90-tych. To sponsorzy wymogli na skorumpowanym związku zmiany.

 • hassprediger

  Oceniono 24 razy 22

  Niech spadają, ze swoją transmisją razem z PZPN, będę rozczarowany jak kupią od tych pośredników, owe żenujące widowisko. Bo w to, że nasi kopacze nagle zaczną grać jak na reprezentantów 36 mionowego narodu przystało, nie wierzę.

 • carlitos

  Oceniono 16 razy 14

  Pay per view ? Coś im się chyba pomyliło. Za oglądanie tego chłamu powinno się jeszcze dopłacać widzom za straty moralne i czas.

 • aa1000

  Oceniono 16 razy 14

  Pan Placzyński wciska kit dziennikarzom o ppv, a oni to bez zmrużenia oka kupują. Ilu telewidzów ma sprzęt do odbioru w tym systemie.
  A powrót do rozmów z TVP to dowód bardzo trudnej pozycji Sportfive, które zapłaciła grube pieniądze za towar, który teraz musi być przeceniony, jak majtki w supermarkecie.

 • artur74

  Oceniono 16 razy 14

  Spotkania reprezentacji Polski w systemie pay-per-view nie łamią ustawy KRRiTV nakazującej transmisję meczów kadry w otwartym i ogólnopolskim kanale.
  A od kiedy to kanał ppv jest kanałem otwartym i ogólnodostępnym?
  Co na ten temat ma do powiedzenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)???

 • ketjow1978

  Oceniono 15 razy 13

  Pay-per-viev? Bez jaj panie Placzyński, ile osób zapłaci Panu za ten mecz? Mam nadzieję że TVP nie wymięknie i postawi pod ścianą "Wielkiego Rozgrywającego"

 • defetysta13

  Oceniono 14 razy 12

  TVP - jak nigdy jestem po Waszej stronie !!
  Jeśli ulegniecie i zapłacicie za transmisję tyle ile chce SportFive w polskiej piłce nic się nie zmieni,
  a nie ma lepszego czasu na zmiany:
  - Euro już nam nie odbiorą
  - polskich klubów nie wyrzucą z europejskich pucharów
  - reprezentacja po tych dwóch meczach i tak zacznie mieć już tylko matematyczne szanse na awans do MŚ

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX