Euro 2012. Za rok 8 czerwca mecz otwarcia na Stadionie Narodowym. Wstydzić się nie trzeba, spocząć na laurach - nie wolno!

Im bliżej Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie, tym UEFA pochlebniej wypowiada się o stanie naszych przygotowań do tej wyjątkowej w historii imprezy. Został rok: najważniejsze inwestycje znajdują się w fazie zaawansowanych budów, lub są już skończone; Polska zdąży z uruchomieniem wszystkich stadionów oraz lotnisk. Boli to, że nie będzie na nie jak dojechać.

Duże opóźnienia w budowie dróg na Euro 2012 ?

Na rok przed Euro 2012 w kraju jednego z organizatorów nie widać gorączki związanej z turniejem. Ba, nawet stanu podgorączkowego brak. - Jestem w Warszawie po raz pierwszy od lat. Nie widać, że jesteśmy gospodarzami. Wiele narzekania i wytykania błędów, ale jednak jak przejeżdżałem obok Stadionu Narodowego to przeszły mnie ciarki... - powiedział przed kilkoma dniami Jerzy Dudek, były piłkarz reprezentacji, Liverpoolu i Realu Madryt.

Polacy jeszcze nie czują emocji związanych z Euro 2012. Na ostatnim meczu reprezentacji przeciwko Argentynie, stadion Legii świecił pustkami. We wtorek w stolicy na prestiżowym Trakcie Królewskim zawisły flagi z logo imprezy - niewidoczne i mało zachwycające. Jakby ktoś je pokazywał na siłę, od niechcenia.

Powody? Jednym na pewno natłok informacji i "chwytliwość" tych negatywnych - kibicom utrwala się obraz nieudolnych wykonawców, organizatorów i błędów przy przygotowaniach do Euro 2012. To rzeczywiście będzie kompromitacja?

Malkontenci przekonują, że Polska powieli przykład Greków...

... którzy ostatnie przygotowania kończyli na kilka godzin przed rozpoczęciem imprezy, oraz Portugalii, która po zakończeniu swojego Euro musiała wyburzać stadiony. Inni przekonywali, że bliżej nam do Niemców, którzy z charakterystyczną dla nich solidnością idealnie przygotowali kraj do mundialu 2006. Rzeczywistość pokazuje, że Polska leży dziś pośrodku obu modeli, choć bliżej jej - i to wielki pozytyw - do zachodnich sąsiadów.

Z raportu UEFA wynika bowiem, że prawie 80 procent najważniejszych inwestycji jest w fazie zaawansowanej realizacji lub zostało zakończonych. Na rok przed Euro 2012, jest to wynik imponujący.

Turniejowe stadiony rosną jak na drożdżach, mimo że czasem wychodzi na wierzch jakiś zakalec

Stadion Narodowy - wielofunkcyjny biurowiec

Stadion Narodowy w Warszawie będzie największym obiektem piłkarskim w Polsce. Początkowo planowano na nim zamontowanie 55 tysięcy miejsc dla kibiców. Ale gdy skasowaną jedną z lóż VIP, okazało się, że arena będzie mogła pomieścić ok. 58 tysięcy widzów.

Problem? Około miesięczny poślizg z powodu wielu usterek. Na Stadionie Narodowym są , a po ulewie zaczęły przeciekać stropy . Wykonawca obiektu ma jednak sporo czasu, by wszystkie usterki wyeliminować.

UEFA oceniła, że budowa Stadionu Narodowego jest zaawansowana w ponad 80 proc. Narodowe Centrum Sportu opracuje wkrótce nowy harmonogram realizacji prac wykończeniowych i oddania stadionu do użytku.

Na Stadionie Narodowym planowano różnorakie imprezy - w związku z poślizgiem na obiekcie nie odbędzie się pierwsza z nich: Red Bull X-Fighters.

Najciekawsze liczby Stadionu Narodowego:

58 000 - liczba miejsc dla kibiców na trybunach

1 000 000 metrów sześciennych - kubatura stadionu

443 m - łączna długość lady w kioskach gastronomicznych

100 m - wysokość iglicy nad murawą

1765 - liczba miejsc parkingowych

965 - liczba toalet

Zobacz jak powstawał Stadion Narodowy w Warszawie [GALERIA]

PGE Arena - najpiękniejszy wśród bursztynów Inspiracją dla architektów projektujących PGE Arenę było piękno kojarzącego się z Gdańskiem bursztynu. Fasada obiektu pokryta jest płytkami w różnych odcieniach brązu. Podobnie jak Stadion Narodowy, PGE Arena jest funkcjonalny - na gdańskim stadionie nie zabraknie powierzchni konferencyjnych, restauracji, sklepów czy pubów; powstanie tor wrotkarski wokół zewnętrznego pierścienia promenady, a połączony z trasami rowerowymi ciągnącymi się m.in. wzdłuż pasa nadmorskiego i połączonych aż Sopotem.

Na stadionie w Gdańsku trwają procedury, które pozwolą na odebranie stadionu i jego oficjalne otwarcie. Będzie gotowy jeszcze w czerwcu. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że czas skończenia PGE Areny jest błyskawiczny. Już 9 czerwca miał się tutaj odbyć mecz Polska - Francja. Z powodu opóźnień nie udało się i spotkanie przeniesiono na stadion Legii w Warszawie, co skompromitowało wykonawcę obiektu.

Najciekawsze liczby PGE Areny:

42 000 - pojemność stadionu

82 - liczba "dźwigarów" konstrukcji dachu 40 - Loże VIP

970 metrów kwadratowych - wielkość największego pubu stadionowego

24 - liczba kiosków gastronomicznych

113 - liczba stanowisk kasowych

1715 metrów - długość toru wrotkarskiego

Zobacz jak powstawała PGE Arena [GALERIA]

Stadion Miejski we Wrocławiu - Centrum "Miasta Spotkań"

Obiekt powstaje w dzielnicy Maślice. Stadion Miejski ma przypominać lampion. To ma być centrum rozrywki i spotkań dla niezwykle szybko rozwijającego się Wrocławia - "Miasta Spotkań", jak głosi hasło.

Elewację stadionu będzie tworzyć siatka wykonana z pokrytego teflonem włókna szklanego. Pozwoli to na zmienne iluminacje areny.

Wrocławski stadion na Euro 2012 będzie gotowy w październiku, czyli zgodnie z planem. I to mimo tego, że na przełomie 2009-2010 miasto wypowiedziało umowę wykonawcy Mostostalowi, który miał kilkumiesięczne opóźnienie. Nowy - firma Max Bögl - je nadrobił. Obecnie na stadionie trwają końcowe prace instalacyjne i wykończeniowe.

Najciekawsze liczby Stadionu Miejskiego we Wrocławiu:

43 000 - pojemność stadionu

6 - liczba kondygnacji stadionu

5402 metrów kwadratowych - powierzchnia zieleni wokół stadionu

Zobacz jak powstawał Stadion Miejski we Wrocławiu [GALERIA]

Stadion Miejski w Poznaniu - wybudowany na potrzeby mieszkańców

Najszybciej oddany do użytku - już 20 września 2010 r. Zdążył tam już zagrać Sting, a wszystkie mecze Lecha Poznań zgromadziły na nowym stadionie już grubo ponad pół miliona ludzi. Mimo, że Stadion Miejski pomyślnie przeszedł kilka prób podczas meczów reprezentacji Polski i Lecha w Lidze Europy, po obiekcie wciąż kręcą się ekipy budowlane - trwa budowa kładki do sektora kibiców drużyny przyjezdnej, a do tego trawa nie chce się ukorzenić . Wymieniano ją już trzy razy. Problem z trawą obnaża największy błąd w projekcie stadionu - na plac gry pada zbyt mało promieni słonecznych i murawa nie ma żadnych szans, by przetrwać więcej niż pół roku.

Operator stadionu zamierza uruchomić wewnątrz stadionu SPA, ściankę wspinaczkową, sklepy sportowe, bar z żywnością organiczną i fitness klub.

Najciekawsze liczby Stadionu Miejskiego w Poznaniu:

43 000 - pojemność stadionu

116 metrów kwadratowych - wielkość dwóch stadionowych telebimów

27 - liczba punktów gastronomicznych na stadionie

45 - liczba lóż VIP

142 - miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i dla ich opiekunów

40 - miejsc dla osób niedosłyszących i niesłyszących i tyleż dla osób niedowidzących i niewidzących.

Zobacz jak powstawał Stadion Miejski w Poznaniu [GALERIA]

Ile błędów popełniono podczas budowy wszystkich aren na Euro 2012?

Można uznać za nieważne, jeśli przypomnimy sobie, że trzy lata temu, w miejscu gdzie dziś kibice mogą podziwiać stadion w Gdańsku, były ogródki działkowe. We Wrocławiu zamiast 40 tys. Stadionu, gdzie do gry przygotowuje się Śląsk Wrocław, było... pole. W Warszawie - obskurny bazar, Jarmark Europa. Na 12 miesięcy przed pierwszym gwizdkiem na Euro 2012 stan budowy stadionów przeznaczonych na turniej należy ocenić jako mocno zaawansowany.

Ale by na Euro 2012 wypaść jak najlepiej potrzebne będą nie tylko stadiony...

170 instytucji prowadzi olbrzymią liczbę projektów. Ministerstwo Sportu zapewnia, że Polska idzie jak burza. Wtóruje im UEFA, która wciąż powtarza, że Polska jest wiarygodnym partnerem. Związek tworzy bilans, w którym odpowiednie kolory przedstawiają stan przygotowań do turnieju. Cztery lata temu barwą dominującą w ocenie polskich przygotowań był kolor czerwony - negatywny. Dziś raporty UEFA składają się głównie z koloru zielonego i żółtego, a tylko w mniejszości pojawia się kolor pomarańczowy. Biorąc pod uwagę fakt, że do końca przygotowań pozostał rok, nie ma mowy scenariuszu, który przewidywałby jakąkolwiek porażkę.

Polska zdąży również zmodernizować najważniejsze krajowe lotniska. W 2012 roku będziemy w stanie obsłużyć największy możliwy ruch pasażerski. Zaawansowane prace trwają w obszarze połączeń drogowych między miastami - gospodarzami. Remontowane są najważniejsze ulice wokół stadionów, powstaną obwodnice, które gruntowanie poprawią przepustowość ruchu drogowego. Ale nie jest tylko "zielono".

Napięta sytuacja panuje na budowie autostrady A2 między Łodzią a Warszawą

Chiński wykonawca grozi odstąpieniem od prac. Jeżeli tak się stanie w zasadzie nie ma szans, by ktoś zdążył wybudować ich odcinek w ciągu roku. Kluczowa autostrada z Europy Zachodniej będzie miała 20-kilometrową dziurę tuż przed Warszawą... Problemy mogą być z odcinkami autostrad A4 (Szarów - Krzyż) oraz A1 (Stryków - Częstochowa). Nie jest też pewne, czy przed mistrzostwami uda się udostępnić kierowcom ważniejszy z punktu widzenia kibiców inny odcinek A1, między Toruniem i Strykowem koło Łodzi. Wymienione projekty nie muszą się zakończyć fiaskiem, ponieważ nie podjęto jeszcze wiążących decyzji. Ale niestety jest na to duża szansa.

Tak więc - po stadionach widać, że do Euro 2012 w Polsce został tylko rok. Po drogach - jakbyśmy szykowali się na Euro 2022. Czas na ostatni zryw.

Bądź częścią Euro 2012 - wejdź na specjalny serwis Sport.pl ?

365 dni do Euro 2012 ?

Więcej o:
Copyright © Agora SA