Mecz kolejki: Polonia Warszawa - Legia Warszawa 0:0

Po raz piąty z rzędu derby Warszawy na stadionie Polonii przy ulicy Konwiktorskiej skończyły się remisem - tym razem 0:0

To remis ze wskazaniem na Polonię. Legia zawdzięcza ten wynik swojemu bramkarzowi Zbyszkowi Robakiewiczowi - powiedział pomocnik mistrzów Polski Tomasz Wieszczycki.

Po słabych meczach w lidze, Pucharze Ligi i Pucharze UEFA trener Dariusz Wdowczyk postawił w niedzielę na młodzież. W pierwszym składzie Polonii najstarszym zawodnikiem był 26-letni Arkadiusz Bąk. Poza nim wystąpił jeden 25-latek, dwóch 24-latków, jeden 23-latek i aż sześciu 21-latków. Młodzież się sprawdziła, bo drużyna "Czarnych Koszul" zagrała najlepszy mecz od miesiąca. - Pokazaliśmy, że warto stawiać na młodą krew - stwierdził obrońca Piotr Dziewicki.

Bohaterem meczu był jednak najstarszy na boisku, 34-letni Zbigniew Robakiewicz. Bramkarz Legii kilkakrotnie ratował zespół od utraty bramki w - wydawałoby się beznadziejnych sytuacjach. - Broniłem jak w transie - cieszył się po meczu Robakiewicz. - Doświadczenie zrobiło swoje.

W pierwszej połowie obronił piękną paradą strzał Tomasza Kiełbowicza z rzutu wolnego. Po przerwie nie mniej efektownie zatrzymał uderzenie Igora Gołaszewskiego z trzech metrów, Piotra Dziewickiego z siedmiu metrów. Robakiewicz był skoncentrowany do końca spotkania. W ostatniej akcji spotkania nie dał się pokonać Wieszczyckiemu po strzale z 11 metrów. - Powinienem strzelać na siłę, a nie technicznie, ale "Robak" w tej akcji zachował się jak profesor - opowiadał Wieszczycki. - Prawy róg mojej bramki to było jedyne miejsce, w które "Wieszczu" mógł strzelać - mówił Robakiewicz, który zepsuł poloniście jubileusz - pomocnik "Czarnych Koszul" zagrał wczoraj 300. mecz w ekstraklasie.

Legia najlepszą sytuację w meczu miała w 17. minucie. Po rzucie rożnym Marka Citki i zagraniu głową Pawła Wojtali, Cezary Kucharski z kilku metrów strzelił wysoko nad poprzeczką. - Piłka spadła za daleko ode mnie i, żeby w ogóle ją kopnąć, musiałem się odchylić - tłumaczył napastnik Legii.

Kucharski po raz drugi z rzędu nie dotrwał do końca spotkania na Konwiktorskiej. Poprzednim razem zdarzyło się to w marcu tego roku, gdy był piłkarzem Stomilu Olsztyn. W 63. minucie Kucharski sfaulował Tomasa Żvirgżdauskasa. Litewski obrońca padł na murawę z głośnym krzykiem. Sędzia Gilewski pokazał piłkarzowi Legii drugą żółtą kartkę. - Faul był, ale czy naprawdę na kartkę? Obaj chcieliśmy trafić w piłkę - powiedział Kucharski.

- Sędzia nie widział zdarzenia. Zareagował na krzyk Litwina - stwierdził kapitan Legii Jacek Zieliński.

Po zejściu Kucharskiego w osłabieniu grała też Polonia. Emmanuel Olisadebe, który w pierwszej sytuacji nie wykorzystał sytuacji sam na sam, odniósł kontuzję stawu skokowego. Najpierw był przez kilka minut opatrywany, później zmienił go Arkadiusz Kaliszan. Napastnik reprezentacji Polski będzie pauzował przez tydzień.

Polonia miała później przewagę, nie potrafiła jednak jej wykorzystać. Legia ograniczała się do obrony i kontrataków, które nie były groźne.

Mecz odbywał się w nerwowej atmosferze. W 35. minucie został nawet przerwany przez sędziego - na boisko wtargnęło kilkunastu zamaskowanych, uzbrojonych w sztachety (wyrwane z reklam) małoletnich chuliganów z Legii.- My, piłkarze, graliśmy fair. Szkoda, że nie mogli zachować się tak samo kibice. Taki mecz powinien być świętem - powiedział bramkarz Polonii Mariusz Liberda.

RB, OK, WARSZAWA

Bohater meczu

Zbigniew Robakiewicz

- Dobrze, że mamy Zbyszka w bramce - cieszył się obrońca Legii Maciej Murawski. To właśnie 34-letniemu bramkarzowi warszawski zespół zawdzięcza punkt na Konwiktorskiej.

Polonia: Liberda - Żvirgżdauskas, Dziewicki, Ciesielski - Bartczak, Ekwueme Ż, Scherfchen (70. Wieszczycki), Bąk, Kiełbowicz - Bykowski (59. Gołaszewski), Olisadebe (71. Kaliszan).

Legia: Robakiewicz - Wojtala Ż, Zieliński, Murawski, Siadaczka - Giuliano (73. Wróblewski), Majewski, Citko Ż (64. Czereszewski), Karwan - Kucharski ŻCZ, Mięciel.