O tym, jak Grodzisk Wlkp. trafi do historii polskiego futbolu

Będzie 28. miastem, w którym piłkarska reprezentacja Polski rozegra swoje oficjalne spotkanie.

Do tej pory monopol na organizowanie spotkań reprezentacji w Wielkopolsce miał Poznań. Stolica regionu gościła już kadrę 22 razy, począwszy od 1926 r. Jeszcze przed wojną biało-czerwoni dwukrotnie oficjalnie grali na nieistniejącym już dziś stadionie Warty przy ul. Rolnej. Później reprezentacja podejmowała swoich rywali na zrujnowanym dzisiaj stadionie im. Edmunda Szyca na Wildzie, a począwszy od spotkania z Grecją w 1986 r. - gra na obiekcie Lecha przy ul. Bułgarskiej.

Nic nie wskazywało na to, by mecz reprezentacji mógł odbyć się gdzie indziej - we Wronkach czy Grodzisku Wlkp. Powód - za mała pojemność stadionu. Okazało się jednak, że atutem Groclinu jest podgrzewana murawa, którą w Polsce posiadają jeszcze tylko stadiony Legii Warszawa i Wisły Kraków. Trener reprezentacji Paweł Janas zdecydował się jednak na Wielkopolskę - to tutaj kadra będzie mieć w przyszłym roku zgrupowanie i rozegra dwa pojedynki z Armenią: 9 lutego w najsilniejszym składzie, a trzy dni później w krajowym.

Mecz w Grodzisku będzie też historyczny także z innego powodu. Jeszcze nigdy reprezentacja Polski nie rozegrała spotkania na swoim terenie tak wcześnie. Zazwyczaj w lutym kadra udaje się na zgrupowania na południe Europy - do Hiszpanii lub na wyspy Morza Śródziemnego (Malta, Cypr). Kiedyś kadra podróżowała też na początku roku znacznie dalej - do Iraku, Japonii, Indii czy Ameryki Środkowej. Do tej pory rekord należał do Warszawy, która 3 marca 1999 r. organizowała spotkanie Polska - ... Armenia! Absolutny rekord ma już jednak dość długą brodę - w 1966 r. Polska zagrała z Anglią w Liverpoolu już 5 stycznia! Na Goodison Park biało-czerwoni zremisowali 1:1 z drużyną, która kilka miesięcy później wygrała mistrzostwa świata.

O dziwo, Grodzisk nie będzie jednak najmniejszym miastem, w którym reprezentacja rozegra pojedynek. W marcu 1993 r. biało-czerwoni zmierzyli się bowiem z Litwą w Brzeszczach. To niewielka niegdyś osada, którą w 1954 r. podniesiono do rangi osiedla, a osiem lat później nadano prawa miejskie, położona niedaleko Oświęcimia w woj. małopolskim. Według spisu powszechnego z 2002 r. w Brzeszczach mieszka 11 tys. 923 mieszkańców, o 1 tys.190 mniej niż w Grodzisku.

Będzie on po raz trzeci gospodarzem meczu międzypaństwowego z udziałem reprezentacji Polski. Wcześniej w Grodzisku grały: kadra U-17 z Węgrami (w 1996 r. było 3:1 dla Madziarów) i drużyna U-21, która w 2000 r. pokonała 2:0 Finów.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.