Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wiceprezydent FIFA Jack Warner rezygnuje, FIFA rezygnuje ze śledztwa

Jack Warner zrezygnował ze wszystkich piastowanych przez siebie funkcji, również ze stanowiska prezydenta CONCACAF - poinformowała FIFA. Chwilę później FIFA poinformowała też, że w związku z rezygnacją Warnera Komisja Etyki porzuca dotyczące go śledztwo.
- FIFA wyraża żal z powodu obrotu spraw, który doprowadził do takiej decyzji pana Warnera - głosi oświadczenie organizacji.

Warner, wpływowy szef CONCACAF, zrzeszającej federacje karaibskie oraz z Ameryki Północnej i Środkowej, został zawieszony w zeszłym miesiącu, gdy pojawiły się oskarżenia, że spiskował wspólnie z szefem azjatyckiej konfederacji piłkarskiej (AFC) Mohamedem bin Hammamem w celu kupowania głosów przed wyborami prezydenckimi w FIFA, co miało pozwolić Katarczykowi pokonać w głosowaniu prezydenta Seppa Blattera.

Sprawa wyszła na jaw na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 czerwca wyborami. Korupcję zarzucił Warnerowi i Bin Hammamowi wiceprezydent CONCACAF Amerykanin Chuck Blazer. Obaj mieli proponować delegatom z karaibskich federacji po 40 tys. dolarów za głosowanie na Bin Hammama, przeciwko Blatterowi. Sprawę objęła śledztwem Komisja ds. Etycznych FIFA. Bezpośrednim efektem afery było wycofanie się Bin Hammama z rywalizacji.

Blatter wygrał głosowanie, był jedynym kandydatem. W krajach arabskich całą sytuację uznano za intrygę, która pozwoliła uniknąć Szwajcarowi starcia z Katarczykiem, zarzucającym rządzącemu FIFA od 13 lat Szwajcarowi opieszałość w walce z korupcją wewnątrz organizacji.

Warner jest długoletnim działaczem światowych struktur FIFA. Członkiem Komitetu Wykonawczego FIFA był od 1983 r. Szefem CONCACAF był od 21 lat.

Kto inny wybierze gospodarzy MŚ »


Więcej o: