Złota Piłka. Gdyby nie połączono nagród wygrałby... Wesley Sneijder

MŚ 2010. Wesley Sneijder

MŚ 2010. Wesley Sneijder (Fot. Hassan Ammar AP)

W lipcu 2010 r. prezydent FIFA Sepp Blatter i wydawcy ?France Football? podpisali porozumienie, w myśl którego połączono Złotą Piłkę (FF) i nagrodę dla najlepszego piłkarza roku przyznawaną przez FIFA. W poniedziałek Złotą Piłkę FIFA przyznano Leo Messiemu, ale gdyby trofeum jak dotychczas przyznawali dziennikarze wygrałby Wesley Sneijder.
Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas »

To tym bardziej zaskakujące, że Holender nie znalazł się nawet w trójce najlepszych piłkarzy mijającego roku. Finałowymi rywalami Argentyńczyka byli jego koledzy z Barcelony - Xavi i Andres Iniesta.

Wszystko dlatego, że po połączeniu obu trofeów zmieniono też zasady głosowania. Do tej pory Złotą Piłkę przyznawali dziennikarze. Od tego roku głosują trzy grupy: 208 dziennikarzy, 208 trenerów reprezentacji zrzeszonych w FIFA i tylu kapitanów reprezentacji.

Gdyby brano pod uwagę tylko wskazania piłkarzy najlepszy byłby Wesley Sneijder. Pomocnik Interu Mediolan, który wygrał w zeszłym roku Ligę Mistrzów a na mundialu w RPA zajął z reprezentacją Holandii drugie miejsce, zdobył wśród dziennikarzy 7,7 proc. głosów. Drugi był Iniesta (7,53 proc), trzeci Xavi (5,96 proc.). Messiego dziennikarze wskazali dopiero jako czwartego (4,38 proc.). Jednak trenerzy i piłkarze zdecydowanie wskazali, że najlepszym na świecie w 2010 r. był Messi i to przeważyło.

Leo Messi » piłkarzem roku


Zobacz także
  • Grudzień 2009 r. Marta i Leo Messi prezentują 'Złote Piłki' - nagrody FIFA i France Football dla najlepszych piłkarzy roku. Leo Messi ze Złotą Piłką
  • Złota Piłka FIFA. Lionel Messi Lionel Messi piłkarzem roku 2010

Sport.pl na wideo

Najnowsze informacje